ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Soutěskou Tygřích skoků do bájné Šangrilá

Přes hory a doly Yunnanu a Sečuánu
poznávací zájezdyturistické zájezdy1-2 nenáročný / středně náročný★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Zájezd do Číny do údolí Yading – tzv. "Šangrilá" v objetí tří posvátných hor, do soutěsky Tygřích skoků, za langurem Bietovým a pandou velkou a do kaňonu Mekongu.

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
12. 10. – 28. 10. 202417 dní26284401

Na co se můžete těšit?

  • Nádherné údolí Yading v objetí tří posvátných hor
  • Dvoudenní pěší túra soutěskou Tygřích skoků
  • Ohrožená zvířata – langur Bietův a panda velká
  • Kaňon Mekongu a nejníže položený ledovec v Číně

Popis

Mnoho míst v himálajském regionu, a to nejen v Číně, si nárokuje titul Šangrilá a některá se tak nechala i oficiálně přejmenovat. Když v roce 1933 vydal James Hilton svůj slavný román Ztracený obzor a situoval jej do bájného údolí, v němž nikdo nestárne, mohl mít na mysli zrovna údolí Yading, jež na toto označení aspiruje na předních příčkách. Ostatně pojeďte se přesvědčit sami! Nechte se uchvátit úžasnou scenérií místní krajiny a prodlužte si život o dva dny strávené v bájné Šangrilá... Naši cestu si navíc obohatíme o dvoudenní průchod dramatickou soutěskou Tygřích skoků, výletem k nejníže položenému ledovci v Číně a průjezdem kaňonem Mekongu. Vypravíme se také do džungle za kriticky ohroženým langurem Bietovým, který je na žebříčku národních přírodních pokladů Číny na druhém místě hned za pandou velkou, na niž ale samozřejmě také nezapomeneme.

Program

1.–2. den

Praha – Lijiang (Li-ťiang): v podvečer přílet do Lijiangu (přes některé velké čínské město) – dle času procházka 600 let starým městečkem s atmosférou starověké Číny, obývaným zajímavou menšinou Naxi (Na-si).

3. den

Lijiang: prohlídka městečka – ranní obrovské živoucí tržiště s masem, ovocem, zeleninou, 500 let starý palác bývalé vládnoucí rodiny Mu, věž Desetitisíce let s výhledem na celé městopark Tůně černého draka s panoramatem vzdálené Sněžné hory, uličky starého města.

4. den

Lijiang – soutěska Tygřích skoků: ráno přejezd do ústí soutěsky a začátek celodenní túry soutěskou (cca 7–8 h), výstup tzv. 28 zákrutami do nejvyššího bodu ve výšce 2670 m – dramatické výhledydo téměř 4 km hlubokésoutěsky podél řeky Zlatých písků (Jinshajiang; Ťin-ša-ťiang) pod 5596 m vysokouSněžnou horou Nefritového draka; nocleh v penzionu "na půli cesty".  

5. den

Soutěska Tygřích skoků – Lijiang: nádherné svítání nad soutěskou, dopolední sestup zpět na úroveň řeky (u tzv. Druhého skoku) a průjezd soutěskou po silnici se zastávkou u tzv. Prvního skoku a opětovným sestupem k řece samotné; odpoledne návrat do Lijiangu.

6. den

Lijiang – Shigu (Š'-ku) – Tacheng (Tcha-čcheng): přejezd do starého městečka Shigu neboli Kamenný buben – prohlídka spojená se zastávkou u tzv. Prvního ohybu Dlouhé řeky; následný průjezd údolím proti proudu Dlouhé řeky do městečka Tacheng.

7. den

Tacheng – Cizhong (C'-čung): dopoledne návštěva chovné stanice vzácného langura Bietova – zhruba 2–3hod. túra bujnou horskou vegetací primárního lesa na místo krmení; odpoledne přejezd údolím řeky Modrozelených vln, tedy Mekongu.

8. den

Cizhong – Deqin (Te-čchin) – Feilaisi (Fej-laj-s'): tibetské městečko, jehož 80 % obyvatel vyznává křesťanství – vinice vysázené před více než sto lety francouzskými misionáři; návštěva 100 let starého kostela jediné katolické tibetské komunity v Číně; přejezd hlubokým kaňonem Mekongu do vesničky Feilaisi a prohlídka stejnojmenného kláštera.

9. den

Feilaisi – ledovec Mingyong (Ming-jung) – Benzilan (Pen-c'-lan): nádherné svítání s výhledy na Sněžnou horu Meili (tibetsky Kawagarbo); půldenní pěší návštěva parku posvátné hory spojená s výletem k nejníže položenému ledovci v Číně do 3250 m; přejezd do městečka Benzilan okolo tzv. Velkého ohybu Dlouhé řeky.

10. den

Benzilan – Xiangcheng (Siang-čcheng): celodenní přejezd přes hřebeny hlubokými říčními údolími; návštěva výstavního lamaistického kláštera Sangpi (Sang-pchi) s monumentální 32m vysokou sochou tibetského učence Congkapy.

11. den

Xiangcheng – Yading (Ja-ting): půldenní přejezd s překročením průsmyku ve výšce 4500 m n.m. do městečka Riwa (Ž'-wa) – cestou prohlídka kláštera Gongling (Kung-ling); nocleh v tibetské vesničce Yading na hranici stejnojmenného NP.

12. den

NP Yading: celodenní pěší návštěva jednoho z nejkrásnějších čínských parků nazývaného také ŠangriláMléčné jezero (4480 m), jezero Pěti barev (4530 m), dle sil výstup do průsmyku 4717 m n.m. s neopakovatelným výhledem na údolí a jihozápadní stěnu nejvyšší ze tří hor – 6032 m vysokou horu Yangmayong (Jang-ma-jung) neboli Čhenrazig.

13. den

NP Yading – Riwa: dokončení prohlídky parku – dech beroucí scenérii lesnatého údolí s křišťálovými říčkami a ledovcovými jezery vytvářejí do trojúhelníku rozestavěné tři posvátné hory zasvěcené třem tibetským božstvům – soucitu, moudrosti a síly; malý tibetský chrámek a pastviny Luorong (Luo-žung); odpoledne přejezd zpět do městečka Riwa.

14. den

Riwa – Litang (Li-tchang): dopolední přejezd do tibetského města ve výšce 4000 m n.m. rodiště 7. dalajlamy – cestou zastávky u krásně položeného kláštera Pengpu (Pcheng-pchu), u tzv. Kamenné řeky s obřímy kameny a překročení průsmyku 4640 m n.m.

15. den

LitangTagong (Tcha-kung): dopoledne prohlídka významného kláštera Gandän Thubčhen Čhoekhörling a přejezd přes další horské průsmyky (4400 m n.m.); Zlatá pagoda postavená na počest 10. pančenlamy s výhledem na 5820 m vysokou Sněžnou horu Yala (Ja-la).

16. den

Tagong – Chengdu (Čcheng-tu): celodenní přejezd do hl. m. provincie Sečuán; večerní procházka městem a vlajková loď sečuánské kuchyně – neopomenutelný "ohnivý" kotlík.

17. den

Chengdu – Praha: ráno návštěva chovné stanice pandy velké; transfer na letiště a odlet domů, přílet týž den večer.

Podmínky