ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Tibet – Kailás se svátkem Saga Dawa

Rozlehlými pláněmi západního Tibetu
poznávací zájezdyturistické zájezdy1-2 nenáročný / středně náročný★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Pouť k posvátné tibetské hoře Kailás doplněná o poznání tibetských a nepálských význačných míst a života lidí zde. Speciální cesta až do západní části Tibetu pro zkušené cestovatele.

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
2. 6. – 22. 6. 202521 dní26273510

Na co se můžete těšit?

  • Poutní okruh „kora“ okolo posvátné tibetské hory Kailás
  • Svátek Saga Dawa – nejvýznamnější den všech Tibeťanů
  • Pozůstatky tajuplného zapomenutého království Guge
  • Památky Káthmandského údolí

Popis

Vykonejte s námi pouť ke Sněžnému klenotu v západním Tibetu – k jedné z nejposvátnějších hor světa, uctívané všemi buddhisty, hinduisty i džinisty. Vydáme se na třídenní pěší okruh "kora" kolem Kailásu se zastávkami v klášterech a na významných poutních místech. Vrcholem pouti bude účast na největší náboženské události Tibetu oslavující Buddhovo narození, osvícení a odchod do nirvány. V dramatické krajině kaňonu řeky Satladž navštívíme pozůstatky tajuplného dávno zapomenutého království Guge z 9. století a zastavíme také u jezera Manasarovar, v jehož blízkosti pramení indické veletoky. Cestu zakončíme v Nepálu, v Káthmandském údolí, prohlídkou úžasných chrámů a paláců.

Program

1.–2. den

Praha – Peking: přílet odpoledne; odpočinek a večer dle možností fakultativně místní specialita – pekingská kachna či typická severočínská kuchyně.

3. den

Peking – Lhasa: během dne přelet do hl. m. Tibetu, program dle času příleu – náměstí Barkhor, uličky staré Lhasy.

4. den

Lhasa: rozsáhlé bývalé sídlo dalajlamů – palác Potála s poutním okruhem, klášter Däpung – kdysi jeden z největších tibetských klášterů; nejposvátnější tibetský chrám Džokhang .

5. den

Lhasa: půldenní výlet ke klášteru Gandän, ležícímu v nádherné scenérii přírodního amfiteátru vysoko nad řekou Kjičchu (4300 m); bývalé letní sídlo dalajlamů Norbulinka .

6. den

Lhasa – Gjance: celodenní přejezd kolem křišťálově modréhojezera Jamdok do Gjance, jednoho z nejzachovalejších tibetských městeček; přejezd přes téměř pětitisícový průsmyk s nádherným výhledem na 7200 m vysokou horu Nanťingaca.

7. den

Gjance – Žikace: klášter Palkhor-čchöde s jednou z největších stúp v Asii Kumbum, pevnost Gjance; odpoledne přejezd do Žikace – poutní okruh „kora“ okolo kláštera, zrekonstruovaná obrovská žikacká pevnost nad starým tibetským městem, tržiště s různými tibetskými artefakty.

8. den

Žikace – Saga: prohlídka výstavního kláštera Tašilhünpo, sídla pančenlamů; odpoledne přesun do Saga, křižovatky na cestě do západního Tibetu.

9. den

Saga – Darčhen: celodenní přejezd Tibetskou náhorní plošinou po silnici vedoucí v průměrné výšce okolo 4500 m do města Darčhen – na úpatí hory Kailás.

10. den

Darčhen Zanda: dvouhodinový výšlap do Darpočhe se stavěním posvátného stožáru při každoročním festivalu Saga Dawa (11.6.2025); dpolední účast na festivalu a následný půldenní přejezd do městečka nacházejícího se v nádherném zerodovaném údolí řeky Satladž.

11. den

Zanda: půldenní návštěva pozůstatků Tsaparangu, bývalého hlavního města tajuplného království Guge z 9. stol., tyčících se vysoko na skále nad řekou Satladž; odpoledne klášter Thöling z 10. stol. – nejstarší v západním Tibetu.

12. den

Zanda Darčhen: přejezd zpět do Darčhenu stejnou cestou se zastávkou u termálních pramenů Tirtaphuri se stejnojmenným malým klášterem, odpočinek a  a příprava na „koru“.

13. den

Darčhen Diraphuk: začátek 53 km dlouhého třídenního poutního okruhu „kora“ okolo posvátné hory Kailás (6656 m), nazývané Tibeťany Kang Rinpočhe – Sněžný klenot (7–8hodinová túra); nocleh v místních stanech nebo ubytovně u kláštera Diraphuk (5050 m).

14. den

Diraphuk Dzutulphuk: 9–10hodinová túra s překročením nejvyššího bodu cesty, sedla Dolma (5630 m) – cestou nesčetné svatyně a poutní místa, jezero Thugdže Čhenpo; nocleh v ubytovně u kláštera Dzutulphuk (4835 m).

15. den

Dzutulphuk Darčhen: 3–4hodinová túra přes planinu Barkha zpět do Darčhenu; odpočinek nebo odpolední výlet k jezeru Manasarovar (4560 m) s výhledem na 7728 m vysokou horu Gurla Mandata, návštěva kláštera Čchiu.

16.–17. den

Darčhen hranice: dvoudenní přejezd na tibetsko-nepálské hranice – odbočkou u města Saga okolo jezera Palkul (4600 m) a s výhledem na horu Šišapangma (8012 m).

18. den

Hranice – Káthmándú: celodenní přejezd do hlavního města Nepálu – obchodní čtvrť Thamel, seznámení s okolím.

19. den

Káthmándú: celodenní okruh – starobylé hlavní město Bhaktapur , hinduistické centrum Pašupatináth , tzv. opičí chrám Svajambhunáth  s vyhlídkou na celé Káthmándské údolí.

20.–21. den

Káthmándú – Praha: dopoledne volno na nákupy nebo fakultativně let k Everestu; transfer na letiště a odlet, přílet do ČR 21. den.

Podmínky