ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Turistika v soutěskách jarní Kréty

V nejlepším období pro návštěvu
turistické zájezdy2 středně náročný program★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
17. 5. – 25. 5. 20239 dní15301301

Na co se můžete těšit?

  • Gingílos (1980 m) – vyhlídkový vrchol Bílých hor
  • Samaria – jedna z největších evropských soutěsek
  • Aradhena – soutěska neznámá, ale o to monumentálnější 
  • Víno, ryby, olivový olej, jehněčí – ta správná dieta pěšího turisty
  • Pěší túry nalehko s podporou mikrobusu a příjemným bydlením u moře i v horách

Popis

Jaro – Kréta – turistika, jak se vám to rýmuje? Nám tedy naprosto báječně! Nádherné středomořské jaro zde vrcholí právě v květnu, což je bezvadný čas na pěší putování divokými soutěskami jihozápadního pobřeží. A abychom měli dobrý přehled o kraji, vystoupáme i na  "vyhlídkový" štít Gingilos.

Program je v maximální míře zaměřen na různé varianty pěší turistiky a zahrnuje jen nezbytné minimum potřebných přejezdů či přiblížení k nástupům na túry. Trvalá podpora mikrobusu umožňuje absolvovat naprostou většinu výletů stylem "oneway", kdy vás auto vysadí na počátku túry a čeká na jejím konci. S výjimkou úvodního a závěrečného přejezdu (sever–jih a zpět) tak většinu času strávíme jen vychutnáváním jarní krétské přírody. A moře? Samozřejmě. Egejské ani Libyjské moře nejsou sice v květnu zcela k povalování, ale jako osvěžení po "výkonu" určitě potěší. Stejně tak jako vyhlášená řecká kuchyně.

Program

1. den

Praha–Kréta letecky, přejezd do ubytování.

2. den

Agia Triada (prohlídka jednoho z nejkrásnějších klášterů na Krétě). První pěší túra bude po stopách Řeka Zorby (8 km/ ↑ 250 m/ ↓ 500 m/ 3 hod kláštera Moni Kathóliko stejnojmennou soutěskou na pláž ve vesnici Stavros, kde se točily legendární filmové scény. V podvečer přejezd do horského srdce Kréty na planinu Omalos.

3. den

Planina Omalos: Výstup na spektakulární štít Gingilos (1980 m) (9 km/ ↑ 1000 m/ ↓ 1000 m/ 6 h) s panoramatickým rozhledem na soutěsku Samaria, masív Lefka Ori (Bílé hory) a jihozápadní pobřeží Kréty.

4. den

Omalos – Sougia: Dopoledne projdeme malebnou soutěsku Agia Irini (7,5 km/ ↑ 150 m/ ↓ 550 m/ 3,5 h) považovanou za menší, ale divočejší verzi Samarie, dojezd do klidného městečka Sougia na jižním pobřeží.

Odpoledne se ještě můžeme vypravit (7 km/ ↑ 300 m/ ↓ 300 m/ 3 h) minisoutěskou na "divokou" antickou památku Lissos s pěknými mozaikami a opuštěnou pláží anebo jen zrelaxovat na příjemné pláži Libyjského moře přímo ve městečku.

5. den

Sougia – Loutro: sestup jednou z největších evropských soutěsek v NP Samaria (14,5 km/ ↑ 150 m/ ↓ 1350 m/ 6 h), lodí do mikroletoviska Loutro.

6. den

Loutro: okruh procházející horskými vesničkami korunovaný strhující soutěskou Aradhena (16 km/ ↑ 700 m/ ↓ 700 m/ 7 h) s několika málo žebříky a lehkými lezeckými pasážemi.

7. den

Loutro - Hora Sfakion: Dopoledne nenáročná trasa podél pláže a zčásti i byzantskou stezkou vytesanou ve skále (7 km/ ↑ 200 m/ ↓ 200 m/ 3 h), odpoledne další soutěska Imbros (5,5 km/ ↑ 50 m/ ↓ 650 m/ 2,5 h), jejíž nejužší místo je pouze 2 metry široké.

8. den

Hora Sfakion – Chania: Soutěska Kallikratis (8 km/ ↑ 100 m/ ↓ 700 m/ 3 h) nabídne v závěru krásné výhledy na jižní pobřeží, prohlídka franckého hradu Frangokastello s možností vykoupání na stejnojmenné pláži, návrat na severní pobřeží a večerní volno v romantickém historickém přístavu Chania.

9. den

Letecký návrat domů.

Podmínky