ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Treking na Sokotře

Sedmidenní pěší okruh ostrovem Sokotra
turistické zájezdy2 středně náročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
14. 11. – 27. 11. 202414 dní48255420

NUTNÉ VČASNÉ PŘIHLÁŠENÍ

30. 1. – 12. 2. 202514 dní48255510

NUTNÉ VČASNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Na co se můžete těšit?

  • Pěšky ze severního pobřeží na jižní a zpět přes nejvyšší centrální hory
  • Skalní špice, kaňony, jeskyně, písečné duny
  • Endemické stromy dračí krve, okurkovníky, lahvovníky
  • Výpravy skalnatým pobřežím ostrova
  • Odpočinek na sokotránských plážích

Popis

Třešnička v naší nabídce – treking na ostrově Sokotra, nazývaného pro svou bizarní endemickou flóru Galapágami Indického oceánu.

Sokotra – poslední přírodní ráj Jemenu – je svým charakterem zcela odlišná od jemenské pevniny. V zelených horách tu mezi granitovými skalními špicemi pramení potoky se sladkovodními kraby, své šťavnaté pastviny tu mají nomádi z vnitrozemí, kteří teprve nedávno přeměnili své jeskynní příbytky na útulky pro stáda koz. Místy to tu vypadá jako na obrázku z jiné geologické epochy – působivá krajina je porostlá podivuhodnými stromy dračí krve, okurkovníky, lahvovníky. Čekají nás tu i bělostné písečné pláže, rybářské vesničky a gigantické písečné duny.

Jedenáctidenní putování začneme na severovýchodním pobřeží výstupem na písečné duny v Erher a návštěvou jeskyně Hoq, tři dny věnujeme přechodu ze severu na jih a průzkumu planiny Momi, Během následujících čtyř dnů přejdeme ostrov z jihu zpět na sever přes nejvyšší sokotránské hory a na závěr na dvou výpravách po moři prozkoumáme skalnaté pobřežní útesy a odpočineme na plážích západního cípu ostrova. Na trase potkáme všechny vegetační typy a projdeme vesnicemi horských pastevců i rybářů.

Program trekingu je výsledkem našich opakovaných průzkumných výprav, první z nich podniknuté už v roce 2000. Naše cesta vede těmi nejkrásnějšími oblastmi ostrova a je unikátní - na částech trasy jsme byli při naších průzkumných cestách vůbec první turistická skupina.
Jde se na lehko, v nejvyšších partiích ostrova skupinu doprovázejí nosiči, snídaně, večeře a zčásti i obědy vaří sokotránský kuchař. Na ostrově se spí všechny noci v přírodě pod stanem, komfortní noclehy jsou zajištěny při cestě tam i zpět v Abú Zabí. Protože trekingový program klade vyšší nároky na kvalitu stanů, než běžné programy na Sokotře, povezeme si stany vlastní.

Program

1. den

 Let z Prahy do Emirátů – nocleh v hotelu v Abú Zabí.

2. den

Dopolední přílet na Sokotru. Po zastávce v hlavním městečku Hadibo přejezd na východní pobřeží ostrova, fotogenická adénia na břehu moře, pláž s "krabím městem" u nejvýchodnějšího cípu ostrova Ras Erissel, nocleh u moře mezi gigantickými dunami v Erher.

3. den

Ranní výstup na dvě stě metrů vysoké duny nad tábořištěm, po jejich hřebenech k jeskyni ve skalní stěně, dopolední výstup k tříkilometrové jeskyni Hoq s krápníkovou výzdobou, kilometrová pěší výprava do nitra jeskyně, odpolední šnorchlování v podmořské rezervaci Dihamri, nocleh v kempu v Dihamri.

4. den

Začíná třídenní přechod ze severního pobřeží na jižní spojený s průzkumem planiny Momi, ranní výstup k rezervací Humhil s velkou populací kadidlovníků, stráněmi porostlými dracénami a adéniemi, cestou koupání v nádherně položené sladkovodní tůni nad skalním přepadem mířícím k moři, odpoledne zvlněnou kopcovitou krajinou planiny Momi, nocleh na tábořišti na planině.

5. den

Pěšky k působivému několikapatrovému vodopádu, výstup a koupání v jeho nejhořejší tůni, auty na odlehlé jihovýchodní útesy planiny Momi ke skalním oknům a gigantickému skalnímu tunelu, nocleh na planině Momi.

6. den

Ráno sestup do vádí Kilisan a koupání v největších sladkovodních tůních na ostrově, pěšky přes planinu na jižní pobřeží, podvečer v nejrozlehlejší oblasti písečných dun jižního pobřeží – v "sokotránské poušti" Zahaq, nocleh v jednoduchém kempu mezi datlovými haji na pláži Omag.

7. den

Začíná čtyřdenní přechod ostrova z jižního pobřeží na severní přes hřeben hor Haggier, opětovné setkání se stromy dračí krve na jižní náhorní planině, sestup do údolí a celodenní průstup divokým a krásným vádím Ire, "lahvové" stromy, adénia a dorstenie přichycené ve skalních stěnách, koupání v tůních, cesta řečištěm i ve svahu vádí, nejhlubší kaňon Sokotry – skalnaté Esgego, podvečer mezi dračinci na vyhlídkách na kaňony Dirhur a Esgego, nocleh v kempu na planině Dixam.

8. den

Celodenní výstup přes planinu Firmihin s jediným lesem stromů dračí krve na světě, přes pastviny sokotránských nomádů do nejvyšší, nejzelenější a nejporostlejší oblasti centrálního hřebenu sokotránských hor Skand, nocleh na travnaté mýtině na hřebeni hor.

9. den

Ranní focení na vyhlídkovém vrcholu u tábořiště, dopoledne průzkum okolí, fakultativně výstup na postranní vrchol s fantastickými výhledy na oblast granitových špic a na severní pobřeží, výstup na nejvyšší vrchol Sokotry, odpoledne hřebenovou partií a sestup na louky Tenere s výhledy na ikonickou špici Sokotry Mašánik, nocleh na pasteveckých loukách v Tenere.

10. den

Sestup do jedné z nejzelenějších a botanicky nejbohatších lokalit ostrova vádí Ayhaft, zasloužený odpočinek a koupel v tůních v údolí, přejezd na západní konec ostrova, odpočinek na pláži ostrova v nejkrásnější zátoce na ostrově - laguně Detwah, tři noclehy v jednoduchém kempu u laguny.

11. den

Časně ráno rybářská vesnice Qalansija, dopolední výprava na rybářských člunech k mysu Ras Bídu a na odlehlou pláž Šab, hejna delfínů a zastávky na maličkých plážích vmáčknutých do skalnatého pobřeží, odpoledne výstup na vyhlídkový vrchol nad lagunou.

12. den

Dopoledne druhá výprava na lodích, výstup do amfiteátru pod pobřežními útesy k porostu nejvyšších adénií na ostrově, volné odpoledne, fakultativně procházka mělkými vodami zátoky a seznámení s mořským životem v laguně s místním průvodcem, poslední nocleh v laguně Detwah.

13. den

Poslední ráno v laguně Detwah, loučíme se s ostrovem, odjezd na letiště, let Sokotra Abú Zabí, nocleh v hotelu.

14. den

Zpáteční let Emiráty – Praha; umožní-li to letový řád, navštívíme dvě velká díla současné arabské architektury – velkou mešitu šejka Zaída a prezidentský palác.

Podmínky