ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Přírodní krásy Finska

Podlehněte neopakovatelnému kouzlu harmonie severu
poznávací zájezdyturistické zájezdy1-2 nenáročný / středně náročný★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
10. 8. – 16. 8. 20247 dní16536401

Aktuálně plno!

16. 8. – 22. 8. 20247 dní16536402

Na co se můžete těšit?

  • Nenáročné pěší výlety podmanivou severskou přírodou 
  • Návštěva tří různorodých národních parků Oulanka, Hossa a Riisintunturi
  • Prohlídka sobí farmy a pravěkých skalních maleb Värikallio
  • Relaxace v sauně, pravá finská večeře
  • Stylové ubytování na jednom místě v srdci NP Oulanka

Popis

Na hranici mezi finskou jezerní oblastí, Laponskem i nedalekou Karélií leží překrásná část Finska, jež ukrývá celou řadu přírodních klenotů. Ve vzdálenosti sto kilometrů se zde nacházejí čtyři různorodé národní parky, z nichž během týdne navštívíme tři nejvýznamnější. Naší základnou bude stylové ubytování v severském srubovém komplexu, odkud budeme každý den vyrážet pronajatou dopravou na jednotlivé výlety. Pěší trasy povedou zpravidla po velmi solidních a udržovaných turistických stezkách, nebudeme hltat kilometry, ale budeme si naopak vychutnávat každý okamžik v nádherné přírodě. Poznáme nejen dokonalou finskou turistickou infrastrukturu, ale načerpáme i velkou dávku klidu, kterým Finové doslova oplývají. Při návštěvě jedné z místních rodin se seznámíme se saunovým rituálem, jenž nám otevře oči a upraví představy o tomto tradičním severském zvyku. Neméně přitažlivou a inspirující zkušeností bude i ochutnávka místních specialit, pocházejících vesměs ze zdejších přírodních zdrojů. Poznáme Finsko jako zemi, jíž si místní obyvatelé vskutku oprávněně váží, a necháme na sebe zapůsobit klid, který okolo sebe přirozeně a inspirativně šíří. 

Přečtěte si článek Barevné Laponsko – o krásách a zajímavostech národních parků severního Finska, jehož autorem je Petr Novotný, ředitel a spolumajitel CK Adventura, milovník severské přírody.

Program

1. den

Letecky Praha–Helsinky–Kuusamo (Oulu/Rovaniemi), přesun do Juuma, NP Oulanka, ubytování.

2. den

Prohlídka expozice o finské přírodě v návštěvním centru NP Oulanka, pěší výlet do kaňonu řeky Oulanka, vodopád Kiutaköngäs (8 km / 3–4 h).

3. den

Pěší túra po tzv. „Malém medvědím okruhu“ v NP Oulanka – jednom z nejkrásnějších, ale také největších finských národních parků, vyhlášeném v roce 1956 a ležícím u ruských hranic; tento okruh je součástí jedné z nejstarších turistických stezek ve Finsku – „Velkého medvědího okruhu“ (Karhunkierros) měřícího úctyhodných 80 km (12 km / 5–6 h).

4. den

Odpočinkový den – dopoledne krátká návštěva sobí farmy, jejíž rodinná tradice sahá až do roku 1860; odpoledne přesun k jezeru Vuotunki, kde nám naše místní rodina připraví jedinečný finský saunový rituál (vyzkoušíte tři typy finské sauny), spojený v závěru s tradiční večeří ve velmi příjemném a poklidném prostředí 200 let starého srubu.

5. den

Pěší túra v NP Riisintunturi – vyhlídková panoramatická trasa nás zavede do oblasti větrem a sněhem formovaných smrků až k vyhlídkám na jezero Kitka, jež je největším rezervoárem pitné vody v Evropě (11 km / 3–4 h).

6. den

Pěší výlet v NP Hossa, jednom z nejmladších národních parků Finska, založeném teprve v roce 2017! Trasa povede borovou tajgou k jezeru Somerjärvi, na jehož skalnatém břehu se dochovaly skalní kresby Värikallio, vytvořené zhruba před 3500–4500 lety (8 km / 3 h).

7. den

Přesun taxi přes Ruka do Kuusamo (Oulu/Rovaniemi) – cestou nákup suvenýrů, letecky zpět do Prahy.

Podmínky

GALERIE: UBYTOVÁNÍ