ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Metropole severu a finské souostroví Ålandy

Putování do míst, kde tuleni dávají dobrou noc
poznávací zájezdy★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
1. 7. – 9. 7. 20239 dní17530303

Na co se můžete těšit?

  • Severské dobrodružství v panenské krajině hlubokých lesů a tisíce žulových ostrůvků
  • Hlavní města Talinn , Helsinki  a Stockholm 
  • Možnost cykloprojížďky po vyhlídkové silnici spojující Ålandské ostrovy
  • Prohlídka městečka Fiskars s návštěvou kovářských dílen a minipivovarů
  • Putování mikrobusem s ubytováním v hotelích či penzionech

Popis

Na půli cesty mezi Švédskem a Finskem ve vodách Botnického zálivu najdeme více než šest tisíc žulových ostrůvků, kterým říkáme Ålandy. Jen málokterý Čech o sobě může říct, že tuto nenápadnou část Evropy, ukrývající oázu klidu mezi rušnými severskými metropolemi, navštívil. Ålandské ostrovy jsou ideálním místem pro pěší výlety po skalnatém pobřeží, relaxaci na opuštěných plážích a nenáročnou cyklistiku po silnicích spojujících jednotlivé ostrůvky. Ålandy zaujmou také tím, že jsem unikátním mixem švédské a finské kultury – domluvíte se zde švédsky, přestože jsou součástí Finska.

Vedle ostrovních krás prozkoumáme hned tři hlavní města severní Evropy. V Talinnu se budeme toulat úzkými středověkými uličkami ukrývajícími historické klenoty, v Helsinkách se můžeme zchladit v moři po relaxaci v architektonicky výjimečné sauně Löyly a ve Stockholmu nás ohromí zachovalost lodi Vasa, která ležela stovky let na dně zálivu. Nenecháme si ujít také procházku hlubokými finskými lesy kolem rašelinišť a jezer v NP Nuuksio, ochutnávku místních ciderů a piv ve vesničce Fiskars a odpočinek na písečných plážích lázeňského městečka Hanko.

Vydejte se s námi na zájezd, který je na českém trhu unikátní nejen zvolenou destinací, ale také tím, že budeme cestovat v malé skupince nepřesahující osm členů. Můžeme se těšit také na příjemné ubytování v hotelích a penzionech, díky čemuž je zájezd vhodný i pro náročnější cestovatele.

Program

1.–2. den

ESTONSKO

Přílet do Talinnu  – hlavního města Estonska se středověkým rázem, který podle mnohých připomíná Prahu. Prohlídka historického centra města s nejstarší radnicí severní Evropy Tallinna raekoda, hanzovními domy a budovami talinnských cechů (dům Cechu svatého Knuta, dům Velké gildy, budovy Bratrstva Černohlavů a Cechu sv. Olafa), nejstaršího estonského kostela katedrály Panny Marie a hradu Tompea vypínajícího se nad městem s nedalekou budovou estonského parlamentu; procházka po mohutných městských hradbách s výhledy na město a přístav; fakultativně možnost návštěvy válečného muzea Lennusadam s výstavou ponorek a hydroplánů.

3. den

JIŽNÍ FINSKO

Helsinki - plavba trajektem do hlavního města Finska. Prohlídka ikonické ostrovní pevnosti Suomenlinna přezdívané "Gibraltar severu", která se nechází na ostrově nedaleko centra města; návštěva bílé Evangelické katedrály, která se stala symbolem Helsinek, moderního kostela Temppeliaukionkirkkovytesaného do skály, pravoslavného Chrámu Zesnutí Bohorodičky postaveného z červených cihel a parku Esplanadi – zeleného srdce Helsinek; večer fakultativně možnost využití veřejné sauny Löyly postavené na břehu moře přímo v centru města, která získala několik architektonických ocenění.

4. den

Porvoo – malebné středověké městečko nedaleko Helsinek, které se stalo oblíbeným výletním cílem obyvatel hlavního města. Procházka historickým centrem – nábřeží s červenými domečky, hrázděné domy, kavárny a umělecké dílny; odpoledne přejezd do NP Nuuksio – krátký pěší výlet typickým finským lesem kolem jezer a rašelinišť (5 km/ 1,5 h).

5. den

Hanko – lázeňské město na nejjižněším bodu Finska s písečnými plážemi a historickými vilami, kam se v minulosti jezdila rekreovat ruská šlechta; krátká procházka po pobřežní Stezce lásky s pozůstatky válečných bunkrů. (2 km/ 1 h); možnost návštěvy válečného muzea Hanko Front Museum, případně relaxace na plážích.

Přejezd do vesničky Fiskars, která proslula výrobou nožů a nářadí – dnes je vesnička plná uměleckých řemeslných dílen a minipivovarů, které budeme moct navštívit a ochutnat zde místních piva a cidery; večerní příjezd do Turku, nejstaršího finského města; dle časových možností večerní prohlídka města.

6. den

ÅLANDSKÉ OSTROVY 

Souostroví tvořící tisíce žulových ostrůvků na pomezí Švédska a Finska. Přesun na ostrov Brändö – v případě dobrého počasí a dostatečné časové rezervy plavba lodí s pozorováním tuleňů; panoramatická cesta ostrovem Brändö a přesun trajektem na hlavní ostrov Fasta Åland; zastávka u pevnosti Bomarsund – dějiště bitvy o Ålandy; procházka po pevnosti s výhledem na okolní ostrovy. 

7. den

Mariehamn - návštěva Ålandského námořního muzea s historickou plachernicí Pommeren, která vozila náklad ze Švédska až do Austrálie. 

Možnost projížďky na zapůjčených kolech po vyhlídkové silnici spojující hlavní ostrov s ostrůvky Nåtö a Järsö (22 km/ 1,5 h); alternativně přejezd mikrobusem na ostrov Järsö a krátká procházka po okružní stezce po pobřeží (2 km/ 1 h), případně koupání v moři.

V odpoledních hodinách přesun na sever ostrova do skalnaté oblasti Getabergen – pěší výlet borovicovými lesy kolem skalních formací a jeskynní s panoramatickými výhledy do okolí.  (5 km/ 1,5 h).

8. den

ŠVÉDSKO

Plavba lodí a přejezd do Stockholmu – hlavního města Švédska známého jako Benátky severu. Návštěva nejslavnějšího skandinávského muzea Vasa se stejnojmenou lodí, která byla vytažena ze Stockholmského zálivu 333 let po potopení ve velmi zachovalém stavu; procházka po historickém centru Stockholmu Gamla Stan – královský palác Kungliga slotten, sídlo parlamentu Riksdagshuset, středověké uličky a hanzovní domy; fakultativně možnost návštěvy muzea skupiny ABBA, stylového muzea umělecké fotografie Fotografiska, případně Stockholmského skanzenu – nejstaršího skanzenu na světě, který je zároveň zoologickou zahradou s mnoha druhy skandinávské zvěře.

9. den

Návrat do Prahy dle letového řádu.

Podmínky