ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Severská romance – Norsko a Dánsko

Kombinace přírody, historie a měst
poznávací zájezdy★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
7. 8. – 14. 8. 20248 dní41120410

Na co se můžete těšit?

  • Ubytování v hotelech se snídaní a 4x večeře, resp. oběd. 
  • Romantické i divoké krajiny západu Norska
  • Údolí vodopádů Husedalen
  • Bergen a hanzovní čtvrť Bryggen
  • Hlavní město Dánska Kodaň a historické Roskilde

Popis

Letecký poznávací zájezd s lehkou turistikou, při kterém poznáte dobře Norsko i Dánsko! Ubytovaní budete v kvalitních hotelech. Program uspokojí stálé návštěvníky Norska, kteří při tom rádi jistě poznají i další norské oblasti.

Na své si přijdou i ti, pro něž to bude první dovolená v této jedinečné severské zemi. Poznejte krásu divoké krajiny plné fjordů a romantické vesničky jihozápadního pobřeží, kam se jezdí Norové v létě koupat! Největším tahákem trasy zájezdu je kromě mnoha fjordů, desítek vodopádů či nábřeží s dřevěnými domy Bryggen v Bergenu,pěší výstup na proslulou skalní plošinu Preikestolen (Kazatelna). Scenerie nad fjordem Lysefjorden patří bezesporu k těm nejúchvatnějším v Norsku.Během pohodového zájezdu poplujeme trajekty přes fjordy a přes mořský průliv Skagerakk mezi Norskem a Dánskem. 

Následně budeme mít možnost poznat další severskou zemi – Dánsko, jejíž vikingská a královská historie tolik ovlivnily celou Skandinávii i Evropu.

Program

1. den

Během dne odlet z Prahy do Bergenu (s přestupem) – za dobrého počasí je přílet do Bergenu jeden z nejhezčích na světě a přelet nad ledovci a fjordy by měl být pěkným zážitkem; odpoledne procházka mimořádně zachovalou hanzovní čtvrtí Bryggen ; ubytování v centru města.

2. den

Po snídani navštívíme známý rybí trh, procházka centrem města s historickými budovami. Pak se můžeme nechat vyvézt pozemní lanovkou na vyhlídku Fløyen, odkud se nám naskytnou nádherné výhledy na „Město sedmi hor“, jak se Bergenu přezdívá. U rybího trhu se nachází restaurace s výhledem na fjord a Bryggen. Zde si dáme k obědu vyhlášenou bergenskou rybí polévku (je v ceně zájezdu). Odpoledne se vydáme na cestu královstvím fjordů, hor a vodopádů. Na jejím začátku se projdeme za vodní clonou vodopádu Steindalsfossen. Jedny z nejkrásnějších pohledů na fjordy skýtá prostor širokého Hardangerfjordu s panoramatem ledovce Folgefonni rýsujícím se na obzoru. Ubytování je zajištěno v krásně lokalizovaném hotelu na břehu fjordu.

3. den

Fjord Hardangerfjord překonáme po mistrovském díle norských stavbařů – více než kilometr dlouhém mostu Hardangerbrua. Dnešní den bude hlavně velkým představením mnoha vodopádů. Mezi nejatraktivnější patří dvě mohutná ramena vodopádu Låtefoss. Nejprve se však z obce Kinsarvik vydáme na delší vycházku (asi 3 h), při které nahlédneme do údolí vodopádů Husedalen. Navečer přejedeme na další ubytování.

4. den

Po snídani dojedeme do lůna norské přírody a na výchozí bod pěší túry na skalní plošinu Preikestolen (Kazatelna). Na konci stezky nás čeká ohromující pohled z výšky 600 m do hlubin Lysefjordu. Výlet nám zabere přibližně 5 hodin, případně o něco déle. Navečer se krátce zastavíme ve městě Stavanger, které je historickým i současným ekonomickým centrem západního Norska. Projdeme se historickou částí Gamle Stavanger.

5. den

Dramatické scenerie s hučícími vodopády a mohutnými skalními masivy nad fjordy vystřídají v dalším programu malebné šérové ostrůvky, zapomenuté rybářské vesničky, a k nemalému překvapení mnohých, i písčité mořské pláže vhodné ke koupání. Jednu z pláží navštívíme. Zastávku uděláme v městečku Egersund – zde se můžeme projít v historické části (staré dřevěné domy), vystoupat na vrch nad městem nebo navštívit muzeum Fayance. Zajedeme k nejjižnějšímu norskému majáku Lindesnes, jenž je zároveň důležitým historickým místem Norska. Po třech dnech v přírodě se vrátíme do civilizace. Navečer se projdeme v typickém norském městě Kristiansand. Prohlédneme si fotogenickou rybářskou čtvrť Fiskebrygge a nedaleké architektonicky zajímavé centrum múzických umění Kilden. Ubytování.

6. den

Ze zdejšího mezinárodního přístavu vyplujeme ráno moderním trajektem přes více jak 100 km široký mořský průliv Skagerrak. Po připlutí do severodánského přístavu Hirsthals se vydáme na jih poJutském poloostrově. Århus, druhé největší město Dánska, se již dlouho snaží vystoupit ze stínu Kodaně. Může se pochlubit mj. novou moderní architekturou: Muzeum moderního umění ARoS (se zelenou střechou, po které se dá chodit), Dokk 1 – multimediální a zároveň největší veřejná knihovna ve Skandinávii a obytný komplex Ledovec – Isbjerget. Ubytování.

7. den

Cestou na východ Dánska náš čeká zastávka v Jellingu – runové kameny z 10. století patří mezi základní historická místa Dánska. Spolu s mohylami a kostelem jsou od roku 1994 součástí světového dědictví UNESCO . Po mostě Store Belt nad stejnojmenným průlivem dojedeme na další ostrov Sjaelland, kde později odpoledne navštívíme pěkně položené město Roskilde na konci stejnojmenného fjordu. To bylo po celý středověk hlavním sídlem dánských králů. Toto slavné období připomíná především románsko-gotická katedrála, která slouží také jako pohřebiště dánských králů a královen. Jedinečná cihlová stavba je od roku 1995 na seznamu památek UNESCO . Přímo u fjordu se nachází moderní prosklená stavba Muzea vikinských lodí, ve kterém můžeme obdivovat slavné „dračí lodě – drakkary“. Závěrečná večeře ve stylové restauraci je v ceně zájezdu.

8. den

Dle aktuální nabídky letenek v roce 2024 strávíme více či méně času v hlavním městě Dánska Kodani. Malá mořská víla je drobná soška, která se stala symbolem města. Zde ukončíme úvodní okružní jízdu městem. Pak se pěšky projdeme po nábřeží do historického centra. Zájemci se mohou vydat z přístavu Nyhavn s okolními barevnými domy na plavbu po městských kanálech, kolem paláce Christiansborg až k moderní stavbě kodaňské Opery. Odlet do Prahy.

Podmínky