ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Uzbekistán a Turkmenistán

Klenoty Střední Asie
poznávací zájezdy★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
26. 4. – 8. 5. 202513 dní27094501
28. 9. – 10. 10. 202413 dní27094402

Na co se můžete těšit?

  • Samarkand  a Buchara  – symboly hedvábné stezky
  • Dávná i nedávná minulost Taškentu a Ašchabádu
  • Zaniklé pouštní oázy a životem překypující tržiště
  • Unikátní nepřetržitě hořící kráter uprostřed turkmenské pouště

Popis

Po mnohá staletí byli lidé Východu a Západu propojeni obchodní cestou vedoucí z Číny do Středomoří. Díky své poloze se Střední Asie, a zejména Uzbekistán, stala klíčovým dopravním uzlem na této tzv. hedvábné stezce, která se odtud větvila do několika směrů, do dalších zemí. I když jsou dny hedvábné stezky již ty tam, můžeme si ještě dnes její slávu připomenout nádhernými památkami Samarkandu, Buchary či Chivy. Atmosféru zaniklých časů karavan nám navodí návštěva pouštních oáz nebo nezapomenutelný nocleh ve stanu vedle hořícího vulkánu. Na rušných orientálních tržištích budeme moci při nákupu tradičních textilií a keramiky obdivovat po předcích zděděné umění místních usměvavých obyvatel. Protipól k nespočetným historickým památkám obou zemí nám poskytne návštěva moderního hlavního města Turkmenistánu – Ašchabádu, jež dává okázale najevo své bohatství plynoucí z bohatých zásob nerostných surovin.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Taškent: přílet brzy ráno, ubytování a prohlídka „kamenného města“ Taškentu, hlavního města Uzbekistánu – staré město, komplex Chazrati Imáma, nejstarší metro ve Střední Asii a televizní věž.

3. den

Celodenní výlet do největšího národního parku Uzbekistánu – NP Ugam-Čatkal v západní části pohoří Ťan-šan; dvě lanové dráhy Beldersaj a Čimgan a procházka v okolí umělého jezera Čarvak.

4. den

Taškent – Samarkand : ranní přejezd rychlovlakem do jednoho z nejvýznamnějších center na hedvábné stezce – Registán neboli Písečné náměstí lemované ze tří stran medresami (symbol města a celé země), Gúr-e-Emír – hrobka vládce Timura Lenka, skvost islámské architektury mešita Bibi Chanum z 15. stol.

5. den

Samarkand: pozůstatky Ulugbekovy observatoře z 15. stol., Šah-i-Zinda neboli Hrobky živoucích králů ze 14. a 15. stol.; procházka starým městem a tržiště Sijob; fakultativně večerní odpočinek s místními v historickém hamámu s masáží a čajem.

6. den

Samarkand – Buchara : dopoledne přejezd rychlovlakem do centra středověké islámské vzdělanosti; pevnost Ark – bývalé sídlo bucharských emírů, náměstí Kalján se 47 m vysokým minaretem a stejnojmennou mešitou, nejstarší středoasijská dochovaná mešita Magoki Ataru (původně z 9. stol.), dvě naproti sobě stojící nádherné medresy Ulugbega a Abdul Aziz Chana, náměstí Ljabi Hauz – centrum starého města a místo setkávání a odpočinku.

7. den

Buchara – Chiva: jedna z nejstarších památek Střední Asie – Sámánovské mauzoleum z 10. stol.; „mauzoleum“ Čašma Ajub (Jobova posvátného pramene); odpoledne přejezd vlakem do Chivy – muzea pod širým nebem a nejzachovalejšího středověkého města Střední Asie.

8. den

Chiva : mauzoleum chivského hrdiny ze 16. stol. Pahlavana Mahmuda, Páteční mešita s 218 sloupy (6 z nich pochází z 10. stol.); volno na toulky starým městem.

9. den

Překročení hranice do Turkmenistánu a přejezd do městečka Kuňja Urgenč  (ve 12. stol. hlavní město říše chórezmských šáhů) – 62 m vysoký minaret Tutluka Timura, mauzoleum sultána Takeše; přejezd ke kráteru Darvaza (tzv. Brána do pekla), ve kterém již od r. 1971 nepřetržitě hoří unikající plyn; nocleh ve stanech u kráteru.

10. den

Ašchabád: přejezd do hlavního města a jeho prohlídka – park Nezávislosti s palácem Turkmenbašiho; návštěva Nisy  –vykopávek hlavního města parthské říše ze 3. stol. př. Kr. a farmy na chov achaltekinských koní.

11. den

Ašchabád – Mary: vnitrostátní přelet do města Mary a prohlídka oázy Merv  (jedna z nejvýznamnějších křižovatek na hedvábné stezce) – pět různých historických měst, odkud se rozjížděli obchodníci na všechny čtyři světové strany, pozůstatky karavanserají a pevností, 38 m vysoké mauzoleum sultána Sandžara.

12. den

Merv – Buchara: přejezd do města Turkmenabat a překročení hranice zpět do Uzbekistánu; večer individuální volno v Buchaře.

13. den

Buchara – Taškent: ranní přelet do Taškentu – islámská škola Kukeldaš a Barak Chan ze 16. stol., mauzoleum islámského učence a básníka 10. stol. Abu Bakr Kafal Al Šoši, Páteční mešita, náměstí Nezávislosti, poslední nákupy a fakultativně návštěva státní opery Navoi.

14. den

Letecky zpět do Prahy.

Podmínky