ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Kazachstán a Kyrgyzstán

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
10. 8. – 22. 8. 202313 dní27098301

Na co se můžete těšit?

  • Největší přírodní krásy Střední Asie
  • Svět tradičních pastevců a jurt
  • Rušné bazary a přátelští obyvatelé
  • Mírumilovné soužití několika náboženství s příměsí sovětské minulosti
  • Koupání v jezeře Issyk-kul, monumentální Čarynský kaňon

Popis

Vydejme se poznat středoasijskou exotiku v tomto „vysokohorském balení“, které ale není náročné na fyzickou zdatnost účastníků. Nejdříve se podíváme do největšího vnitrozemského státu světa Kazachstánu, země s rozmanitou krajinou od stepí a pouští až po jezera a vrcholky hor. Na zájezdu objevíme jihozápadní část Kazachstánu okolo bývalého hlavního města Almaty, kam zasahují severní hřebeny pohoří Ťan-šan v podobě kouzelného Zailijského Alatau. Horské scenerie na chvíli vystřídá krajina jako z Marsu v národním parku Altyn Emel s vysokými zpívajícími dunami, podíváme se i do kazašského „Grand Canyonu“ v údolí Čaryn. Následujících osm dní programu zasvětíme sousednímu Kyrgyzstánu, zemi vysokých hor a polodivokých koní s průměrnou nadmořskou výškou 2750 metrů nad mořem. Ohromí nás krásy mohutného centrálního Ťan-šanu neboli „Nebeských hor“ v pohoří Terskej Alatau, vykoupeme se v místním „moři“, mírně slaném Issyk-kulu, projdeme se jeho nádherně členitým jižním pobřežím a z koňského sedla si plně vychutnáme horské vrcholky odrážející se na křišťálově čisté hladině jezera Song-köl. Cestou do Biškeku nemineme slavnou věž Burana a s touto přátelskou zemí se rozloučíme vycházkou v okouzlujícím pohoří Kyrgyz Alatau.

Program

1. - 2. den

Letecky Praha – Almaty, ubytování a prohlídka města – centrální Náměstí Republiky, Zelený bazar, vyhlídková plošina z hory Kok Tobe, nejvýše položené kluziště na světě Medeo a vysokohorské středisko Šymbulak.

3. den

Výlet k jezeru Issyk v nadmořské výšce 1760 metrů, zasazené mezi malebné kopce v pohoří Zailijský Alatau; procházka soutěskou podél řeky Turgen k místním vodopádům a návrat do Almaty.

4. den

Přejezd do údolí řeky Ili v srdci NP Altyn Emel, poslech unikátní „zpívající“ písečné duny, v jejímž písku je dle legendy pochován sám Čingischán, nocleh v guesthousu s tradičním pohoštěním.

5. den

Čarynský kaňon – pískovcové masivy rozličných tvarů tvořící tzv. Dolinu zámků a tyčící se do výšky až 300 metrů; přejezd kazašsko-kyrgyzské hranice a nocleh v Karakolu.

6. - 7. den

Ze základny v Karakolu absolvujeme dva výlety v pohoří Terskej Alatau – první den ke skalním útvarům v dolině Džety Öguz s obědem v tradiční jurtě, odpoledne prohlídka Karakolu – Dunganská mešita a pravoslavný chrám Svaté Trojice; druhý den terénním autem do nádherné doliny Karakol, možnost půldenní túry údolím s výhledem na zaledněný Karakolský štít, nejvyšší pětitisícovku pohoří. 

8. den

Přejezd k jižnímu pobřeží Issyk-kulu, koupání na písečných plážích, krátká túra kaňonem Skazka, charakteristickým rudě zbarvenými skalními útvary, večeře a nocleh v místní jurtě.

9. - 10. den

Přesun k druhému největšímu kyrgyzskému jezeru Song-köl (3010 m), malebně obklopenému horskou stepí, pastevci se svými stády koní i dobytka a věncem hor, pěší výlet po pobřeží nebo možnost projížďky na koních; 2x nocleh v tradičních jurtách.

11. den

Přejezd do Biškeku, při cestě návštěva minaretu Burana z 11. století, prohlídka hlavního města – náměstí Ala-Too, místní parky a Ošský bazar.

12. - 13. den

Závěrečný výlet do nedalekého pohoří Kyrgyz Alatau, do NP Ala-Arča (2180m) – túra k vodopádu Šarkyratma (2870m), případně s prodloužením k chatě Raceka a ledovci Ak-Saj (3380m). Večer návrat do Biškeku. Druhý den letecky zpět do Prahy.

Podmínky