ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Kazachstán a Kyrgyzstán

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
30. 7. – 11. 8. 202413 dní27108402

POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA!

13. 8. – 25. 8. 202413 dní27108401

AKTUÁLNĚ PLNO!

Na co se můžete těšit?

  • Největší přírodní krásy Střední Asie
  • Svět tradičních pastevců a jurt
  • Rušné bazary a přátelští obyvatelé
  • Mírumilovné soužití několika náboženství s příměsí sovětské minulosti
  • Koupání v jezeře Issyk-kul, monumentální Čarynský kaňon

Popis

Vydejme se poznat středoasijskou exotiku v tomto „vysokohorském balení“, které ale není náročné na fyzickou zdatnost účastníků. Nejdříve se podíváme do největšího vnitrozemského státu světa Kazachstánu, země s rozmanitou krajinou od stepí a pouští až po jezera a vrcholky hor. Na zájezdu objevíme jeho jihozápadní část okolo bývalého hlavního města Almaty, kam zasahují severní hřebeny pohoří Ťan-šan v podobě kouzelného Zailijského Alatau. Horské scenérie na chvíli vystřídá krajina jako z Marsu v národním parku Altyn Emel s vysokými zpívajícími dunami, podíváme se i do kazašského „Grand Canyonu“ v údolí Čaryn. Následujících osm dní programu zasvětíme sousednímu Kyrgyzstánu, zemi vysokých hor a polodivokých koní, s průměrnou nadmořskou výškou 2750 metrů nad mořem. Ohromí nás krásy mohutného centrálního Ťan-šanu neboli „Nebeských hor“ v pohoří Terskej Alatau, vykoupeme se v místním „moři“, mírně slaném Issyk-kulu, projdeme se jeho nádherně členitým jižním pobřežím a z koňského sedla si plně vychutnáme horské vrcholky odrážející se na křišťálově čisté hladině jezera Song-köl. Cestou do Biškeku nemineme slavnou věž Burana a s touto přátelskou zemí se rozloučíme vycházkou v okouzlujícím pohoří Kyrgyz Alatau.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Almaty: ubytování v hotelu v centru a prohlídka města – Zelený bazar, centrální mešita a chrám Nanebevstoupení Páně, nejvýše položené kluziště na světě Medeo a vysokohorské středisko Šymbulak.

3. den

Výlet k jezeru Issyk v nadmořské výšce 1760 metrů, zasazenému mezi malebné kopce v pohoří Zailijský Alatau; pěší túra soutěskou podél řeky Turgen k vodopádu Kajrak (5 h) a ubytování v komfortním kempu.

4. den

Čarynský kaňon – pískovcové masivy rozličných tvarů tvořící tzv. Dolinu zámků a tyčící se do výšky až 300 metrů, procházka kaňonem; přejezd do NP Kolsajská jezera s vysokohorskými panoramaty a jehličnatými lesy a procházka kolem jezera Kolsaj-1; nocleh v guesthousu s tradičním pohoštěním.

5. den

Přejezd do údolí Kaindy, kde po sesuvu půdy roku 1911 vzniklo ledovcové jezero výrazné azurové barvy, z něhož trčí "zakonzervované" kmeny stromů – pěší výlet okolo jezera; přejezd kazašsko-kyrgyzské hranice a nocleh v Karakolu.

6.–7. den

Ze základny v Karakolu absolvujeme dva výlety v pohoří Terskej Alatau – první den ke skalním útvarům v dolině Džety Öguz s obědem v tradiční jurtě, odpoledne prohlídka Karakolu – Dunganská mešita a pravoslavný chrám Svaté Trojice; druhý den terénním autem do nádherné doliny Karakol – možnost půldenní túry údolím s výhledem na zaledněný Karakolský štít, nejvyšší pětitisícovku pohoří.

8. den

Přejezd k jižnímu pobřeží Issyk-kulu – koupání na písečných plážích, krátká túra kaňonem Skazka, charakteristickým rudě zbarvenými skalními útvary; večeře a nocleh v místní jurtě.

9.–10. den

Přesun k druhému největšímu kyrgyzskému jezeru Song-köl (3010 m), malebně obklopenému horskou stepí – pastevci se svými stády koní i dobytka a věncem hor, pěší výlet po pobřeží nebo možnost projížďky na koních; 2x nocleh v tradičních jurtách.

11. den

Přejezd do Biškeku – cestou návštěva minaretu Burana z 11. století, prohlídka hlavního města – náměstí Ala-Too, místní parky a Ošský bazar.

12.–13. den

Závěrečný výlet do nedalekého pohoří Kyrgyz Alatau, do NP Ala-Arča (2180 m) – túra k vodopádu Šarkyratma (2870 m), případně s prodloužením k chatě Raceka a ledovci Ak-Saj (3380 m); večer návrat do Biškeku a druhý den letecky zpět do Prahy.

Podmínky