ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Madagaskar na kole

S kolem za lemurem
dovolená na kole2 středně náročný program★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
5. 11. – 20. 11. 202416 dní21583402

AKTUÁLNĚ PLNO

Odlet a přílet z/do Vídně (transfer Praha–Vídeň–Praha zajištěn).

19. 11. – 4. 12. 202416 dní21583404

AKTUÁLNĚ PLNO

Odlet a přílet z/do Vídně (transfer Praha–Vídeň–Praha zajištěn).

11. 4. – 26. 4. 202516 dní21583501

Odlet a přílet z/do Vídně (transfer Praha–Vídeň–Praha zajištěn).

Na co se můžete těšit?

  • Cyklistické putování z centrální vysočiny až k Indickému oceánu
  • Národní parky Ranomafana a Isalo, údolí Tsaranoro a rezervace Aija
  • Autentický život na venkově
  • Hotely ***, minibus s vlekem, místní zkušený doprovodný tým
  • Plná penze v ceně

Popis

Lemuři, baobaby, deštný prales, poušť i hory... To je Madagaskar – snová destinace pro všechny outdoorové nadšence. Leží v Indickém oceánu a pyšní se titulem čtvrtý největší ostrov světa. Od východního pobřeží Afriky ho odděluje 400 kilometrů široký Mosambický průliv a jeho flóra a fauna je díky tisícileté izolaci z 90 % endemická. Současní obyvatelé – Malgaši – mají své kořeny jak v afrických, tak asijských populacích, což se dodnes odráží i v jejich zvycích a náboženství. To, co uvidíte a zažijete na Madagaskaru, nenajdete nikde jinde na světě!

Náš cyklistický program zahájíme na pláních centrální vysočiny, kde veskrze zemědělskou krajinu tvoří lány sadů exotických ovocných stromů, rýžových políček a pastviny pro dobytek plemena zebu. Projedeme a projdeme se částí NP Ranomafana s rozsáhlým porostem primárního pralesa. Cesta nás dále zavede přes pohoří Andringitra, jež má pověst nejhezčích vysokých hor Madagaskaru a nalézá se zde druhý nejvyšší vrchol ostrova. I když tento národní park navštíví kvůli obtížnějšímu přístupu ročně jen asi 3000 turistů, najdeme tu udržované stezky a dobrou turistickou infrastrukturu. Díky velkému výškovému rozpětí je to i jedna z biologicky nejrozmanitějších oblastí na ostrově.

V poslední části zájezdu pojedeme přes polopoušť – se zastávkou v NP Isalo, což je jeden z nejnádhernějších ekoregionů na celém Madagaskaru, až k Indickému oceánu

Program

1.–2. den

Letecky Vídeň–Madagaskar (letiště v Antananarivu); transfer do Antsirabe, ubytování na dvě noci.

3. den

Ráno po snídani sestavení kol a okružní vyjížďka v okolí Antsirabe (1500 m n.m.) k sopečným jezerům Andraikiba a Tritriva – cestou rýžová pole, zeleninová políčka a sady s exotickým ovocem (48 km/ ↑ 700 m/ kombinace asfalt, hlína, makadam).

4. den

Makadamovou cestou s minimálním provozem míříme na jih do Ambositry: projíždíme venkovskou krajinou, pro niž jsou typická rýžová pole, borovicové lesy, ovocné sady, zeleninové plantáže a pastviny s dobytkem plemena zebu – cestou navštívíme několik vesnic s pestrobarevnými prodejními stánky (92 km/ ↑ 1200 m/ asfalt/ lze se popovézt).

5. den

Ráno návštěva řezbářské dílny etnika Zafimaniry , jehož tradiční zpracování dřeva bylo v r. 2008 zařazeno na Seznam nehmotného dědictví UNESCO; busem do sedla (1400 m) a dále na kole přes městečko Ialatsara – krajinou monumentálních žulových skal, chudých vesnic a rýžových políček až do nárazníkové zóny deštného pralesa Ranomafana (57 km/ ↑ 400 m/ ↓ 1200 m/ hlína/ asfalt).

6. den

Dopolední návštěva NP Ranomafana, který je od r. 2007 spolu s pěti dalšími tropickými deštnými lesy Madagaskaru součástí Světového dědictví UNESCO (pod názvem „deštné lesy Atsinanana “): biodiverzita zdejšího lesa je obrovská – např. jen žab zde najdeme přes 120 druhů; žije zde kriticky ohrožený lemur zlatý, který byl objeven až r. 1986; dále tu jsou k vidění sifaka diadémová, chameleoni, gekoni, ptáci; součástí parku je malebná řeka Namorona s mnoha vodopády; odpoledne odpočinek (masáže, nákupy či návštěva termálních bazénů ve vesnici).

7. den

Na kole deštným pralesem přes městečko Ambanja zemědělskou krajinou až do centra čajových plantáží Sahambavy – návštěva továrny na výrobu čaje s ochutnávkou (41 km/ ↑ 620 m/ částečně asfalt, částečně hliněná cesta); ubytování v překrásném hotelu u jezera. 

8. den

Na kole opuštěnou krajinou žulových hor s výhledy do hlubokých údolí; zastávka ve městě Fianarantsoa – bývalém duchovním centru země; vinice a individuální ochutnávka místního vína (78 km/ ↑ 1000 m/ asfalt).

9. den

Ráno návštěva dílničky s tradiční výrobou papíru zdobeného květinami v Ambalavao; procházka malou rezervací  Anja Park s hojným výskytem lemura kata (nejhravější druh lemura); na kole krajinou, která se postupně mění – ubývá rýžových polí a zelených oblastí a přibývá suché savany se sytě červenou půdou; ubytování na dvě noci v ekokempu (bungalovy) v Tsaranoro (57 km/ ↑ 960 m/ prvních 37 km asfalt, potom zpevněná hliněná cesta).

10. den

Půldenní pěší túra v údolí Tsaranoro s cílem vystoupit na horu "Chameleon" (1600 m), odkud se otevírá překrásný výhled na široké okolí; alternativně cyklistika v okolí (10 km/ ↑ 920 m/ ↓ 920 m/ 5 hod. h/ pěší stezka).

11. den

Opouštíme centrální vysočinu a vjíždíme do polopouštní krajiny jižního Madagaskaru, již dominují široké stepi a pitoreskní skalní formace; dojezd do Ranohiry a ubytování (72 km/ ↑ 865 m/ hlína/ asfalt).

12. den

Půldenní návštěva NP Isalo – jeden z nejkrásnějších přírodních parků na Madagaskaru: hornatý terén, jeskyně, hluboké rokle, divoké říčky a zelené oázy, vše utvořené erozí v písečných skalách; možnost koupání v chladivých tůních, pozorování divokých zvířat (žije zde 7 druhů lemurů a 82 druhů ptáků), výhledy na divukrásnou krajinu; odpoledne přejezd mikrobusem do Toliary - přímořského letoviska s typickými francouzskými koloniálními rysy.

13. den

Závěrečná cyklistická etapa podél pobřeží přes rybářskou osadu Ifaty až do Madiorana – cestou baobaby, hrobky kmene Mahafaly (40 km/ ↑ 100 m/ asfalt); odpoledne koupání a relax na pláži Indického oceánu či u hotelového bazénu.

14. den

Pravděpodobně brzy ráno místní přelet do Antananariva (letový řád se ale velmi často mění); procházka po hlavním městě Madagaskaru, nákupy suvenýrů, nocleh.

15.–16. den

Letecky Antananarivo–Vídeň.

Podmínky

GALERIE: UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, CYKLOVLEK, DOPRAVA