ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Gruzie – lyžování na Kavkaze ve Svanetii

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
7. 3. – 14. 3. 20258 dní23014501

Na co se můžete těšit?

  • Týdenní letecký lyžařský pobyt ve Velkém Kavkazu
  • Lyžařská střediska Tetnuldi a Hatsvali
  • „Stověžaté“ osady Horní Svanetie 
  • Kutaisi s proslulou katedrálou  a okolní kláštery Gelati  a Motsameta
  • Ubytování v rodinných penzionech s proslulou pohostinností

Popis

Gruzie se v posledních letech objevuje v hledáčku cestovatelů a turistů stále častěji. Stala se oblíbeným cílem díky panenské přírodě, jedinečné kultuře i mimořádné pohostinnosti místních obyvatel. Většina návštěvníků však do této kouzelné země cestuje pouze v letních měsících, což je trochu škoda. Zkuste s námi objevit i další kouzlo Gruzie, čarovnou zimu. V rámci našich lyžařských programů vám nabízíme možnost si vybrat mezi dvěma kavkazskými lokalitami – Svanetií na severozápadě Gruzie, jež se právem pyšní pověstí nekrásnější oblasti Kavkazu, a rozlehlým moderním lyžařským centrem Gudauri severně od Tbilisi.

Cílem tohoto zájezdu je oblast Svanetie v samotném srdci Centrálního Kavkazu, obklopená pětitisícovými a čtyřtisícovými horskými hřebeny a přístupná pouze jedinou silnicí podél divoké řeky Inguri. Ve stínu překrásné hory Ušba zde leží horské středisko Mestie, jež je po staletí centrem kdysi nedostupné stověžaté oblasti Horní Svanetie , proslulé svými tradičními obrannými věžemi. Nedaleko Mestie, v blízkosti majestátní ledové pyramidy Tetnuldi (4858 m) se nachází stejnojmenné moderní lyžařské středisko, které se společně s dalším lyžařským areálem Hatsvali stane cílem našeho lyžařského programu. Obě centra jsou z Mestie dostupná pouze terénním vozem, takže každý den je spojen s krátkým dobrodružným putováním. Odměnou nám budou neopakovatelné výhledy na pětitisícovou hradbu kavkazských vrcholů. Za dobré viditelnosti spatříme v dálce i samotný Elbrus (5642 m).    

Pokud byste byli už lyžováním zmoženi, nabízíme vám možnost fakultativní návštěvy asi nejkrásnější skupiny horských opevněných vesnic Ušguli (2150 m). Vesničky leží doslova na dosah pětitisícové Šchary – nejvyšší hory Gruzie (5193 m), přičemž samotná cesta terénním autem po zasněžené silnici přes dvoutisícové sedlo a úzkým kaňonem řeky Inguri je velkým zážitkem.

Zcela neopakovatelná je pověstná gruzínská pohostinnost a gastronomie. Každý den se stoly prohýbají pod mísami pečeného baklažánu, chačapuri plněného ovčím sýrem, chinkali se směsí masa i cibule, salátů z čerstvé zeleniny a různých druhů domácích sladkostí. Ochutnáme i pověstné víno z Kachetie či vynikající domácí koňak.

Na závěr cesty si vydechneme v příjemném městě Kutaisi, které se rozprostírá v subtropech pod horami na svazích nad řekou Rioni. Prohlédneme si nejkrásnější gruzínskou katedrálu i nejstarší gruzínské kláštery, posedíme ve stylové bohémské restauraci a dárky v podobě sýrů a sladké čurčely nakoupíme v rozlehlé městské tržnici.

Program

1.–2. den:

Letecky Praha–Kutaisi, přesun mikrobusem kaňoněm řeky Inguri až do srdce Horní Svanetie, starobylého horského střediska Mestie, ubytování na 5 noci v penzionu.

3.–6. den:

Celodenní lyžování v horském středisku Tetnuldi a Hutsvali, v odpoledních hodinách si pak stihnete prohlédnout i Muzem svanetské historie a etnografie, večer pak navštívit autentické vystoupení místní folkorní skupiny, ochutnat kvalitní gruzínská vína nebo shlédnout místní film v komorním kinu.

7.–8. den:

Návrat ze Svanetie do Kutaisi, příjezd v odpoledních hodinách, podvečerní a dopolední procházka po městě, prohlídka historického centra, katedrála Bagratiz 11. st., atraktivní rozlehlá tržnice. Druhý den výlet k proslulým kláštěrům Gelati  a Motsameta; návrat letecky zpět do Prahy.

Podmínky