ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Kazachstán – turistika v zemi nomádů

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
26. 9. – 7. 10. 202412 dní26095401

Na co se můžete těšit?

  • Pestrá směsice přírodních úkazů – pouště, kaňony, husté lesy, horská jezera a panoramata
  • Turistika nalehko v autentickém prostředí s minimem turistů
  • Monumentální Čarynský kaňon neboli "asijský Grand Canyon"
  • Barevné skály a zpívající duna NP Altyn-Emel
  • Pohodlné přesuny v SUV a plná penze

Popis

Kazachstán je země s velice rozmanitou krajinou od stepí a vyprahlých pouští přes husté lesy až po malebná horská jezera a vrcholky hor. Zároveň jde o největší vnitrozemský stát světa s velmi nízkou hustotou zalidnění. Na zájezdu prozkoumáme jihozápadní část Kazachstánu okolo bývalého hlavního města Almaty, kam zasahují severní hřebeny pohoří Ťan-šan v podobě kouzelného Zailijského Alatau. Horské scenérie následně vystřídá krajina jako z Marsu v národním parku Altyn Emel s vysokými zpívajícími dunami a podíváme se i do kazašského „Grand Canyonu“ v údolí Čaryn.

Zájezd má turisticko-poznávací charakter se čtyřmi jednodenními a třemi půldenními pěšími výlety (nalehko) v pečlivě vybraných místech v srdcích národních parků. Vzhledem k velice omezené turistické infrastruktuře bude část noclehů ve stanových táborech, které připraví podpůrný tým pouze pro účely našeho zájezdu. Díky tomu budeme na většině míst zcela sami bez dalších turistů a naplno si vychutnáme nenáročnou pěší turistiku v panenské přírodě této nádherné země.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Almaty, ubytování v hotelu v centru a prohlídka města – Zelený bazar, centrální mešita a chrám Nanebevstoupení Páně, nejvýše položené kluziště na světě Medeo a vysokohorské středisko Šymbulak.

3. den

Přejezd do údolí řeky Ili v srdci NP Altyn Emel – procházka a poslech unikátní „zpívající“ písečné duny, v jejímž písku je dle legendy pochován sám Čingischán; nocleh v kempu uprostřed NP mezi okolními skalními útvary.

4. den

NP Altyn Emel: celodenní okružní pěší výlet nalehko v různobarevných kaňonech a horách Aktau – v krajině, která kdysi bývala mořským dnem (9 km / 5–6 h); návrat do kempu a nocleh.

5. den

Procházka okolo bývalých vulkánů v pohoří Katutau; přejezd do města Žarkent a prohlídka zdejší unikátní mešity postavené na konci 19. století čínským architektem bez použití jediného hřebíku; přejezd do termálních lázní ve vesnici Čundža a nocleh v místním guesthousu.

6. den

Přejezd do kaňonu řeky Temirlik, přítoku řeky Čaryn ve stejnojmenném NP – odpolední pěší výlet v kaňonu (5 km / 2–3 h) a prohlídka jeskyní; nocleh v kempu v nádherném háji jasanů sogdijských starých až 400 let.

7. den

Celodenní okružní pěší výlet v NP Čarynský kaňon: "červeným" kaňonem Bestamak dojdeme podél řeky Temirlik až k místu, kde se vlévá do řeky Čaryn – díky odlehlosti místa je zde velká šance spatřit gazely perské nebo divoce se pasoucí velbloudy a kozy; po výstupu na horské plató s panoramatickými výhledy dokončíme okruh a sejdeme ke kempovišti (10 km / 5–6 h).

8. den

Přejezd do údolí Kaindy, kde po sesuvu půdy roku 1911 vzniklo ledovcové jezero výrazné azurové barvy, z něhož trčí "zakonzervované" kmeny stromů – procházka okolo jezera (5,5 km / 2–3 h) a přesun do NP Kolsajská jezera; nocleh v guesthousu.

9. den

NP Kolsajská jezera: celodenní přechod od horského jezera Kolsaj-1 (1900 m) k jezeru Kolsaj-2 (2300 m) a zpět zalesněným údolím obklopeným horskými štíty (15 km / 6 h); návrat do guesthousu a nocleh.

10. den

Čarynský kaňon: výlet mezi pískovcovými masivy rozličných tvarů, jež tvoří tzv. Dolinu zámků a tyčí se do výšky až 300 metrů (5 km / 2–2,5 h); přejezd do údolí řeky Turgen, jednoho z nejhezčích míst pohoří Zailijský Alatau; nocleh v guesthousu.

11. den

Pěší túra soutěskou podél řeky Turgen k vodopádu Kajrak, kdy cestou překročíme celkem 11 mostů (16 km / 5–6 h); návrat do Almaty a nocleh v hotelu.

12. den

Letecky zpět do Prahy.

Podmínky