ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Turecko – toulky Kappadokií

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
14. 9. – 22. 9. 20249 dní48675420

POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA - základní program v Kappadokii

14. 9. – 25. 9. 202412 dní48675421

UZAVŘENO - program s prodloužením v Istanbulu

3. 5. – 11. 5. 20259 dní48675510

základní program v Kappadokii

3. 5. – 14. 5. 202512 dní48675511

program s prodloužením v Istanbulu

Na co se můžete těšit?

  • Pohodová pěší turistika v Kappadokii
  • Kaňony, soutěsky a proslulé skalní útvary vulkanické krajiny
  • Skalní kostely, kláštery a pevnosti, podzemní města
  • Nalehko od městečka k městečku
  • Ubytování v penzionech se snídaní
  • Možnost prodloužení o Istanbul

Popis

Kappadokie – dva mohutné kužely třítisícových sopek zde vévodí vulkanické náhorní planině, v níž síly eroze vymodelovaly obrovské množství jedněch z nejpůsobivějších skalních útvarů světa. Soutěskami a údolími se skalními věžemi ohromujících tvarů je tu možné procházet týdny. 
Zrovna tak jako eroze se činili i lidé. Měkké vulkanické horniny se snadno opracovávají a země je tu provrtaná jako ementál. Skoro každé historické sídlo tu má svou podzemní část, známo je více než pětatřicet podzemních měst. V každém údolí jsou tu do skalních útvarů vykutané kostely a kláštery, jejich počet se ve středověku mohl blížit tisícovce, v řadě z nich se dochovaly krásné fresky. Kappadokie je jedním z nejvýznamnějších center ranného křesťanství. Do skal se tu tesaly ale i obyčejné holubníky, stáje a samozřejmě lidská obydlí. 
V první části našich toulek Kappadokií navštívíme její odlehlejší oblasti a přejíždět mezi nimi budeme minibusem. V centrální Kappadokii nás čeká čtyřdenní trasa, kdy půjdeme od městečka k městečku údolími skalních věží, na které se podíváme i z ptačí perspektivy při výstupu na vrchol dominantního masivu centrální Kappadokie. Díky termínu mimo hlavní letní sezónu a trase vedoucí převážně málo navštěvovanými místy se přesvědčíte, že i Kappadokií se stále lze pohybovat daleko od davů masové turistiky.

Program

1. den

Letecky Praha – Kappadokie, přejezd do městečka Guzelyurt.

2. den

Ihlara – celodenní výprava jedním z nejkrásnějších kaňonů Turecka, z původních 105 skalních kostelů v kaňonu je dnes přístupných patnáct, odpoledne severní částí kaňonu k Selimskému jeskynnímu klášternímu komplexu, cestou zpět do Guzelyurtu zastávka u Vysokého kostela Yuksek kilise, položeném na skalním ostrohu s krásnými výhledy  (12 km/ ↑ 100 m/ ↓ 200 m/ 5 h).

3. den

Guzelyurt – dopoledne pěší okruh v bývalém centru klášterního života, dnes je to poklidné městečko s nádhernými výhledy na sopku Hasan Dagi (3250 m) a s Údolím klášterů na jeho okraji; odpoledne cestou minibusem do Soganli zastávka u ruin Červeného kostela, prohlídka obrovského podzemního města Derinkoyu (nejrozsáhlejšího v Kappadokii, přístupných je osm podzemních pater) i méně známého podzemního komplexu ve vesnici Mazi.

4. den

Soganli – dopoledne se pěšky projdeme v klidné vesničce s asi nejbizarnějšími kostely Kappadokie v přilehlých údolích, odpoledne cestou minibusem zastávky u vykopávek antického města Sobessos a u osmanských památek ve vesnici TaskinpašaSarihan – výstavná karavanseraj z doby, kdy seldžucké karavanní cesty křižovaly Anatolii, v podvečer návštěva města Urgup, nocleh v Mustafapaša – městečku se zachovalou architekturou původních řeckých domů.

5. den

Začíná naše pěší putování centrální Kappadokií, z Mustafapaša malebnými kaňony i idylickou krajinou vinic, zahrad a políček do městečka Ortahisar se skalní pevností  (11 km/ ↑ 150 m/ ↓ 150 m/ 5 h).

6. den

Přicházíme do oblasti údolí s nejvyhlášenějšími skalními útvary, goremské Muzeum pod širým nebem – nejrozsáhlejší a nejzachovalejší komplex skalních kostelů s bohatou freskovou výzdobou, Červeným údolím a Růžovým údolím do vesnice Cavusin (tři noclehy na stejném místě), pro zájemce večerní výlet do města hrnčířů Avanos (8 km/ ↑ 50 m/ ↓ 200 m/ 4,5 h).

7. den

Vystoupáme do svahů hory Agdag a prohlédneme si kappadocká údolí i z ptačí perspektivy, podivuhodné skalní věže v Pasabag a opuštěná skalní vesniceZelve, možnost výstupu na vrchol Agdag, cestami s panoramatickými výhledy zpět do Cavusinu (12 km/ ↑ 400 m/ ↓ 400 m/ 6 h), tento den brzy ráno se nabízí možnost fakultativního letu balonem

8. den

Návštěva turistického centra Kappadokie – Görome, poté Holubím údolím do Uchisaru – městečka s druhou mohutnou skalní pevností Kappadokie; na závěr naší pěší cesty údolím Love Valley k jedné z nejpůsobivějších skupin falických skalních věží (16 km/ ↑ 350 m/ ↓ 350 m/ 6 h).

9. den

Přes Istanbul letecky zpět do Prahy nebo možnost prodloužení zájezdu o pobyt v Istanbulu.

9.–12. den

Prodloužení vIstanbulu:  Ubytování v hotelu v centru. První dva dny tematicky zaměřený program s českým průvodcem, nejprve se vypravíme za ranně byzantskými památkami Konstantinopole a druhý den po stopách byzantských křesťanů v Istanbulu. Další den následuje individuální program. Letecky zpět do Prahy.

Podmínky