ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Turecko – Lýkijská stezka

Antickými stezkami jarním Středomořím
poznávací zájezdyturistické zájezdy1-2 nenáročný / středně náročný★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
27. 9. – 5. 10. 20249 dní26110403

NOVĚ VYPSANÝ TERMÍN!

6. 10. – 14. 10. 20249 dní26110402

AKTUÁLNĚ PLNO!

4. 5. – 12. 5. 20249 dní26211401

AKTUÁLNĚ PLNO!

Na co se můžete těšit?

  • Turistika nalehko pobřežní horskou stezkou v jarní středomořské přírodě
  • Plavba lodí a koupání na nádherných plážích středomořské riviéry
  • Tajemné potopené město Simena, antické divadlo v Myře a plameny obludy Chiméry
  • Pohodlné zázemí soukromé lodi, která putuje s naší skupinou

Popis

Lýkijská stezka je první dálková trasa na území Turecka a zároveň jedna z nejkrásnějších pobřežních cest na světě. Projít trasu v celé délce 520 km zabere zhruba měsíc pochodu. Vede územím starověké Lýkie po římských silnicích, starých obchodních stezkách a chodnících pro muly. My se vydáme na její nejkrásnější a přírodně nejdivočejší úseky.

Naše putování začne v pobřežním městečku Kaş, odkud půjdeme směrem na východ nádhernou středomořskou krajinou přes olivové háje, vápencové kopce a romanticky opuštěné malé pláže. Každý den budeme potkávat historické odkazy na období bývalé řecké, římské a perské nadvlády, objevovat ukryté kláštery nebo rovnou celé zatopené římské město, jako je to u ostrova Kekova, kde z moře vyčnívají i proslavené lýkijské sarkofágy.

Během šestidenního putování nás čeká necelých 100 km pěší turistiky neobyčejně pestrou krajinou. Na moře nebudeme samozřejmě hledět jen z přilehlých kopců a hor, ale budeme se každý den koupat. Závěr zájezdu pak strávíme na jedné z nejpříjemnějších pláží na této stezce v Çıralı, ideálním místě na odpočinek po vydatném šestidenním pochodu s výhledem na monumentální Olympos dávných maloasijských Řeků.

Zájezd je unikátní díky podpoře malé dřevěné obytné lodi typu gulet po celou dobu putování, která pro nás bude jakousi plovoucí horskou chatou. Má dvojlůžkové kajuty s privátním sociálním zařízením pro každou kajutu. Posádka lodi nám zde vždy připraví chutnou snídani a večeři a ještě nás vybaví balíčkem na oběd. Díky této volnosti strávíme všechny noci zájezdu bezstarostně v malebných zátokách.

Zájezd představuje ideální mix turistiky nalehko krásným hornatým pobřežím ve zde nejkrásnějším obdobím roku a každodenního koupání na odlehlých plážích, které budeme mít díky nocování na lodi prakticky jen pro sebe. Zároveň jehou uspořádání umožňuje kteroukoliv z pěších etap vypusti a den věnovat poznávání zajímavého okolí či prostému relaxu během vyhlídkové plavby v azurovém moři.

Program

1. den

Praha – Antalya letecky, transfer do malebného přístavního městečka Kaş a první nocleh na lodi.

2. den

Zahřívací túra z pláže Limanağzı na krásnou opuštěnou kamenitou pláž Üzüm iskelesi (9 km/ ↑ 130 m/ ↓ 130 m/ 4 h), cesta vede olivovými háji přes menší pláže s možností koupání. Večer šnorchlování a relax na lodi.

3. den

Přechod vnitrozemím porostlým duby a rohovníky k poloostrovu Sicak (14 km/ ↑ 380 m/ ↓ 380 m/ 6 h). Cestou prozkoumáme několik římských památek a zbytky starověkých lýkijských měst Apollonia a Aperlai (alt. pěší vycházka k římským městům a návrat k lodi). Nocleh na lodi v malebné zátoce.

4. den

Podél pobřeží historickými přístavními městečky Üçağız a Kale (13,5 km/ ↑ 175 m/ ↓ 175 m/ 5 h) se známými kamennými sarkofágy "plujícícmi" v moři (jedna z turistických ikon Turecka). Naši loď poté využijeme na výlet k ostrovu Kekova, u jehož břehů se nachází potopené ruiny starého antického města Simena. Noc strávíme na lodi v nádherné zátoce Gökkaya.

5. den

Přes opuštěné vesnice a maličké pláže se dostaneme na větší přístavní pláž Çayağzı (8,5 km/ ↑ 170 m/ ↓ 170 m/ 3 h). Podíváme se do města Demre, ve starověku nazývané Myra, jež bylo od 4. stol. př.n.l. hlavním městem Lýkie. Dnes jsou zde k vidění spektakulární hrobky králů vytesané v kolmých stěnách skal a také dobře zachovalý velký amfiteátr pro 13 000 diváků. V moderní části města se nachází kostel, kde působil v 6. stol. "ten náš" sv. Mikuláš

6. den

Lodí doplujeme do přístavní vesničky Karaöz, vstoupíme do NP Olympos a následně si projdeme jeden z nejkrásnějších úseků Lykijské stezky poloostrovem porostlým piniovým lesem s výhledem na přilehlé Chelidonské ostrovy. Cestou mineme maják Gelidonya a dojdeme až do zátoky Adrasan (17,5 km/ ↑ 810 m/ ↓ 810 m/ 8 h). Alternativou je mimořádně scénická plavba podél divokého členitého pobřeží.

7. den

Finální úsek našeho přechodu povede členitým terénem mezi ovocnými stromy, elegantními cypřiši a porosty vavřínovníků až k ruinám antického pobřežního města Olympos, malebně umístěného v kaňonu stejnojmenné říčky (17 km/ ↑ 700 m/ ↓ 700 m/ 7 h).  Alternativou je dokončení vyhlídkové plavby s dostatkem času na průzkum významné historické lokality.

Olympos: k vidění je "kapesní" verze antického města se všemi jeho nezbytnými atributy (termální lázně, divadlo, akvadukt, domy obchodníků s mozaikami). Nad městem se vypíná akropole s výhledem na nádhernou písečnou pláž Çirali, která bude místem našeho zaslouženého odpočinku.

8. den

Volný den ke koupání na pláži Çirali s neuvěřitelnou vyhlídkou na monumentální štít TahtalıDağı (2366 m - Olympos dávných maloasijských Řeků). Alternativně lze podniknout túru na vyhlídkový kopec přes tři opuštěné malé pláže (15 km/ ↑ 680 m/ ↓ 680 m/ 7 h) nebo k benátské pevnosti tyčící se nad údolím Olympos. V podvečer se západem slunce nenáročná procházka k "hořícím kamenům" Yanartaş – minimálně od starověku zde trvale hořící zemní plyn, který se stal zdrojem báje o obludě Chiméře chrlící oheň. Ubytování v rodinném penzionu u pláže, závěrečná společná večeře v lokální plážové restauračce.

9. den

Transfer do Antalye, podle časových možností letového řádu zastávka ve městě a odlet do Prahy.

Podmínky

GALERIE: UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ