ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Arménie – kláštery a turistika pod Araratem

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
4. 10. – 14. 10. 202411 dní26021402
16. 5. – 26. 5. 202511 dní26021501

Na co se můžete těšit?

  • Vyvážená kombinace poznávání a lehké turistiky
  • První křesťanská země s bohatou historií a kulturou
  • Úchvatné kláštery a nádherná příroda během svěžího jara i barevného podzimu
  • Pečlivě vybrané a různorodé túry v nejatraktivnějších oblastech Arménie
  • Pohodlný klimatizovaný minibus a dvojlůžkové pokoje s příslušenstvím

Popis

Arménie, to je především hrdý národ Arménů s pohnutou historií, který byl odtržen od své posvátné hory Ararat. Je to země, která už na počátku 4. století jako první na světě přijala křesťanství za oficiální státní náboženství a v téměř nezměněné podobě jej praktikuje dodnes. Země trvale bojující o identitu, svobodu, území a někdy i o přežití. Srdce Malého Kavkazu tvoří vysoko položené obrovské jezero Sevan, obklopené vrcholy dosahujícími výšky přes 3500 m. Hory pokrývají více než 85 % rozlohy Arménie, na severu a východě země jsou plné zeleně, jih a západ země je naopak vyprahlý.

Program zájezdu kombinuje nejvýznamnější památky země s důkladně vybranými pěšími výlety, a vytváří tak pestrou mozaiku zážitků a poskytuje ideální možnost k aktivnímu odpočinku. Pojeďte se přesvědčit, že Arménie je v oblasti Kavkazu cestovatelsky trochu ve stínu Gruzie zcela neprávem.

Program

1. den

Letecky Praha–Jerevan; krátký přejezd do hotelu v centru Jerevanu a ubytování na 3 noci.

2. den

Atmosférický klášter Geghard , částečně zasazený do skály, a pěší výlet údolím řeky Azat – prohlídka zbytků kláštera Havuts Tar a impozantního čedičového útvaru Symphony of the Stones, cílem výšlapu bude antický chrám Garni stojící na vršku skalního výběžku (10,5 km / ↑500 m / ↓815 m / 4 h); v podvečer návrat do Jerevanu.

3. den

Přejezd ke klášteru Hovhannavank, tyčícímu se nad kaňonem, jímž protéká řeka Kasagh – vycházka nádherným kaňonem mezi kláštery Hovhannavank a Saghmosavank (10 km / 630 m / ↓380 m / 4 h); odpoledne výjezd a procházka podél jezera Kari na úpatí nejvyšší hory Arménie Aragacu ve výšce 3200 m.

4. den

Opouštíme Jerevan a míříme na východ země: prohlídka ikonického kláštera Chor Virap s „národní horou“ Ararat v pozadí; túra s nádhernými výhledy na okolní rudě zbarvené hory nad kaňonem řeky Amaghu, zakončená jedním z nejkrásnějších klášterů Arménie – Noravank (12,5 km / ↑375 m / ↓870 m / 4,5 h); v podvečer zastávka ve vinařské vesnici Areni a degustace místního vína přímo mezi vinicemi; přejezd do města Vayk a ubytování na 1 noc.

5. den

Přejezd dále na východ a zastávka u záhadných kamenů Zorac Karer, tzv. „arménského Stonehenge“ a následně kratší pěší túra půvabným údolím téměř k rozlehlému vodopádu Šaki (3,5 km / ↑100 m / ↓200 m / 1,5 h); prohlídka skalního města Chndzoresk, umístěného ve sklonu rokle a přístupného po 451 schodech a visutém mostu; večer příjezd do města Goris a ubytování na 2 noci.

6. den

Ráno procházka ve „starém Gorisu“, jeskynním městě, vedle nějž později vyrostl současný Goris (3,5 km / ↑250 m / ↓250 m / 1,5 h); pomocí Wings of Tatev ("nejdelší obousměrná lanovka s nepřetržitým provozem na světě" s dechberoucími výhledy na okolní hory) vyjedeme k působivému klášteru Tatev a následně sestoupíme do zeleného údolí soutoku řek Vorotan a Aghandzuget kolem kláštera Tatevi Mets Anapat (7 km / ↑150 m / ↓650 m / 3 h).

7. den

Návrat na západ země: přechod hřebene s výstupem na zřiceninu pevnosti Smbataberd s úchvatným rozhledem do širokého okolí (7 km / ↑320 m / ↓400 m / 3 h) a možností odbočky ke klášteru Tsaghats Kar (+3,5 km / ↓ 220 m / +1 h); přes průsmyk Selim, kde se nachází zachovalý karavanseráj (připomínka jedné z odboček hedvábné stezky), se dostaneme do městečka Martuni u břehu jezera Sevan, kde se ubytujeme na 1 noc; pokud dovolí počasí, výjezd 4WD auty na vrchol sopky Argmaghan (2829 m), odkud se otevřou panoramatické výhledy na jezero Sevan a vulkány Geghamských hor.

8. den

Podél západní strany jezera Sevan míříme směrem na sever země: návštěva hřbitova Noratus s největším počtem zdobených náhrobních kamenů, tzv. chačkarů; prohlídka klášterů na břehu jezera Ajravank a Sevanavank; lázeňské městečko Diližan v zelené krajině se zcela jiným rázem a túra mezi jezery Parz a Gosh se zastávkou u kláštera Goshavank (12,5 km / ↑530 m / ↓670 m / 5 h); ubytování v Diližanu na 2 noci.

9. den

Přejezd na sever země k hranicím s Gruzií přes průmyslová města Vanadzor a Alaverdi k významným klášterům Haghpat a Sanahin ; panoramatická túra nad řekou Debed s návštěvou klášterů Horomayr a Kobayr (8 km / ↑250 m / ↓510 m / 3 h); nocleh v Diližanu.

10. den

Návrat do Jerevanu a prohlídka města – monumentální Jerevanská kaskáda, muzeum genocidy Tsitsernakaberd, ochutnávka legendární brandy ve výrobně NOY, nákup dárků a suvenýrů na obchodní promenádě Vernissage a večer posezení s místními u zpívající fontány na centrálním Náměstí Republiky.

11. den

Ranní odlet z Jerevanu do Prahy.

Podmínky