ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Arménie – kláštery a turistika pod Araratem

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
6. 10. – 15. 10. 202310 dní16021302
12. 5. – 21. 5. 202310 dní16021301

AKTUÁLNĚ PLNO!

25. 5. – 3. 6. 202310 dní26021303

AKTUÁLNĚ PLNO

Na co se můžete těšit?

  • Pestrá kombinace poznávání s lehkou turistikou
  • První křesťanská země s bohatou historií a kulturou
  • Úchvatné kláštery a nádherná příroda během svěžího jara i barevného podzimu
  • Pečlivě vybrané a různorodé túry v nejatraktivnějších oblastech Arménie
  • Pohodlný klimatizovaný minibus a dvojlůžkové pokoje s příslušenstvím

Popis

Arménie, to je především hrdý národ Arménů s pohnutou historií, který byl odtržen od své posvátné hory Ararat. Je to země, která už na počátku 4. století jako první na světě přijala křesťanství za oficiální státní náboženství a v téměř nezměněné podobě jej praktikuje dodnes. Země trvale bojující o identitu, svobodu, území, a někdy i o přežití. Srdce Malého Kavkazu tvoří vysoko položené obrovské jezero Sevan obklopené vrcholy dosahujícími výšky přes 3500 m. Hory pokrývají více než 85 % rozlohy Arménie, na severu a východě země jsou plné zeleně, jih a západ země je naopak vyprahlý.

Program zájezdu kombinuje nejvýznamnější památky země s důkladně vybranými pěšími výlety a vytváří tak pestrou mozaiku zážitků a ideální aktivní odpočinek. Pojeďte se přesvědčit, že Arménie je na Kavkaze cestovatelsky trochu ve stínu Gruzie zcela neprávem.

Program

1. den

Letecky Praha–Jerevan; krátký přejezd do hotelu v centru Jerevanu a ubytování na 3 noci.

2. den

Atmosférický klášter Geghard, částečně zasazený do skály a pěší výlet údolím řeky Azat – prohlídka zbytků kláštera Havuts Tar a impozantního čedičového útvaru Symphony of the Stones. Cílem výšlapu je antický chrám Garni stojící na vršku skalního výběžku (10,5 km/ ↑ 460 m/ ↓ 830 m/ 4 h). V podvečer návrat do Jerevanu.

3. den

Přejezd ke klášteru Hovhannavank, tyčícímu se nad kaňonem, kterým protéká řeka Kasagh. Vycházka nádherným kaňonem mezi kláštery Hovhannavank a Saghmosavank (7 km/ ↑ 420 m/ ↓ 420 m/ 3 h). Odpoledne prohlídka pevnosti Amberd a procházka podél jezera Kari na úpatí nejvyšší hory Arménie Agaracu ve výšce 3200 m.

4. den

Opouštíme Jerevan a míříme na východ země. Po cestě prohlídka ikonického kláštera Chor Virap s „národní horou“ Ararat v pozadí. Zastávka ve vinařské vesnici Areni a ochutnávka místního vína. Návštěva kláštera Noravank v malebném údolí řeky Amaghu a zastávka u záhadných kamenů Karahundž, tzv. „arménského Stonehenge“. Večer příjezd do města Goris a ubytování na 2 noci.

5. den

Ráno procházka ve „starém Goris“, jeskynním městě, vedle kterého později vyrostlo současné Goris. Pomocí Wings of Tatev, "nejdelší obousměrné lanovky s nepřetržitým provozem na světě" s dechberoucími výhledy na okolní hory, se dostaneme do působivého kláštera Tatev. Okružní trasa zeleným údolím soutoku řek Vorotan a Aghandzuget kolem kláštera Tatevi Mets Anapat (8 km/ ↑ 610 m/ ↓ 670 m/ 4 h).

6. den

Návrat na západ země, výstup na zřiceninu pevnosti Proshaberd s úchvatným rozhledem do širokého okolí (8,5 km/ ↑ 770 m/ ↓ 230 m/ 4 h). Přes průsmyk Selim, ve kterém se nachází karavanseráj jako upomínka jedné z odboček Hedvábné stezky, se dostaneme do městečka Martuni u břehu jezera Sevan, kde se ubytujeme na 1 noc.

7. den

Podél západní strany jezera Sevan míříme směrem na sever země. Návštěva hřbitova Noratus s největším počtem zdobených náhrobních kamenů, tzv. chačkarů. Prohlídka klášterů na břehu jezera Hayravank a Sevanavank a koupání v jezeře. Lázeňské městečko Diližan v zelené krajině se zcela jiným rázem a trek k jezeru Parz (11 km/ ↑ 450 m/ ↓ 560 m/ 4,5 h). Ubytování v Diližanu na 2 noci.

8. den

Přejezd na sever země k hranicím s Gruzií přes průmyslová města Vanadzor a Alaverdi k významným klášterům Haghpat a Sanahin . Panoramatická túra nad řekou Debed s návštěvou klášterů Horomayr a Kobayr (11 km/ ↑ 910 m/ ↓ 910 m/ 5,5 h). Nocleh v Diližanu.

9. den

Návrat do Jerevanu a prohlídka města – muzeum genocidy Tsitsernakaberd, ochutnávka legendární brandy v továrně Ararat nebo NOY, prohlídka monumentální Jerevanské kaskády a večer posezení s místními u zpívající fontány na centrálním Náměstí Republiky.

10. den

Brzo ráno odlet z Jerevanu do Prahy

Podmínky