ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Švédským Laponskem na běžkách – okruh do Abiska

lyžování a skialpinismus3 náročný program

Litujeme, tento zájezd již není v nabídce

Zobrazit podobnou dovolenou: Norsko, Švédsko

Na co se můžete těšit?

  • Expediční lyžařská výprava za polárním kruhem
  • Norsko-švédským pomezím pod nejvyšší horu Švédska a do NP Abisko 
  • Období dlouhých dní a jiskřivého prašanu
  • Vysoké šance na pozorování polární záře

Popis

Na lyžích se vydáme na atraktivní okruh v nejsevernější části švédského Laponska. Naše putování zahájíme na švédsko-norském pomezí, posléze pronikneme oblastí nejvyšší švédské hory Kebnekaise a v závěru zamíříme do národního parku Abisko. Trasa povede horskými údolími s relativně malým převýšením, avšak mezi mohutnými horskými štíty se skalními stěnami a ledovci. Opravdu těžko lze nalézt v Evropě dramatičtější krajinu sjízdnou na běžkách. Přesvědčíte se, že zdejší hory nabízejí fantastické výhledy alpínského charakteru, ale davy turistů sem stále ještě nedorazily. Zároveň zde zažijete atmosféru polárních expedic a romantiku odlehlých horských chat. Na trase budeme potkávat psí spřežení a třikrát si užijeme sauny uprostřed divočiny. Kromě prvního a posledního dne vede celá trasa nad hranicí vegetace a je možné ji absolvovat na běžkách vhodných do terénu, případně na skialpových lyžích.
Nocovat budeme na chatách švédského turistického klubu, respektive první noc na chatě norské. Některé chaty jsou vzdáleny za dobrých podmínek na délku polodenního pochodu, takže zbytek dne si užijeme krásnou zimní přírodu a lyžování nalehko v jejich okolí s možností výstupů na jednodušší vrcholy. Na švédských chatách je správce, ale jde o romantické ubytování bez elektřiny. Třikrát by měla být v ceně ubytování sauna a na jednu z chat se budeme po čtyřech dnech vracet, takže tam bude možné odložit si část potravin. Chaty je třeba si předplatit – viz služba za příplatek. Nejsou zahrnuté v ceně, protože zkušení účastníci si mohou zvolit i levnější variantu se zázemím chaty a stanem – viz Ubytování.
Vybavení je třeba si vézt na kvalitních tažných saních, tzv. pulkách, které si můžete vypůjčit či zakoupit – viz upřesnění níže v Podmínkách.

Termín se nám podařilo posunout tak, že kompletně využívá velikonoční volno. Již kupujeme pro účasníky letenky, tak neváhejte s přihláškou na poslední místa! 

Program

1. den

Let Praha – Stockholm – Kiruna, ubytování.

2. den

Vlakem po vyhlídkové trati Malmbanan, směřující do Narviku, se přesuneme do Norska. Lyžařský trek zahájíme mírným stoupáním na norskou chatu Hunddalshytta (asi 12 km).

3. den

Pokračování jižním směrem k majestátnímu masívu Storsteinfjellet a dále do Švédska na chatu Unna Allakas (25 km s minimálním převýšením).

4. den

Pochod na chatu Alesjaure (16 km), pravděpodobně večerní sauna, na chatě lze odložit potraviny na poslední dva dny zájezdu.

5.–9. den

Okruh dále k jihu do severní části masívu Kebnekaise přes chaty Vistas (se saunou), Nallo, Tjäktja a zpět na Alesjaure – etapy od 10 do 23 km. Okolo chaty Nallo v efektním horském kotli bude čas na výstupy nalehko.

10. den

Po švédské královské cestě Kungsleden na chatu Abiskojaure v NP Abisko (22 km, převážně po rovině a z kopce).

11. den

Národním parkem Abisko na nádraží (13 km) a vlakem zpět do Kiruny. Při večerní prohlídce Kiruny se dozvíme zajímavosti o největším podzemním železnorudném dole světa. 

12. den

Let Kiruna – Stockholm – Praha.

Podmínky