ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Laponským Trojmezím na běžkách

turistické zájezdylyžování a skialpinismus2 středně náročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Litujeme, tento zájezd již není v nabídce

Zobrazit podobnou dovolenou: Finsko, Norsko, Švédsko

Na co se můžete těšit?

  • Expediční lyžařská výprava za polárním kruhem
  • Romantické noclehy ve srubech a horských chatách
  • Období dlouhých dní a jiskřivého prašanu
  • Vysoké šance na pozorování polární záře
  • Možnost zapůjčení pulek i backcountry lyžařského vybavení
  • Přístavní město Tromsø a zimní norské fjordy

Popis

Zveme vás na atraktivní okruh okolo hraničního trojmezí tří skandinávských zemí daleko za polárním kruhem. Jde o nejméně náročnou trasu z našich laponských běžkařských výprav, nejen těch letošních. Úseky natěžko mezi chatami nejsou dlouhé, prokládáme je toulkami nalehko divukrásnou zimní přírodou a dva dny ze sedmi lyžařských plánujeme nalehko kompletně. Pestrost našemu programu dodá prostřídání poklidnější krajiny na finské a švédské straně hor s efektními panoramaty a horami bizarních tvarů okolo švédsko-norské hranice, odkud hory strmě spadají hluboko k norským fjordům. Poznávacím bonusem akce bude prohlídka Tromsø, krásně položeného severského přístavu s dvěma polárními muzei a polární katedrálou, kterou zdobí lustry z českého křišťálu. A samozřejmě také přejezd podél temných fjordů, sevřených do bílého náručí zasněžených horských srázů.

Kořením akce jsou romantické noclehy uprostřed divočiny na horských srubech a chatách, kde s trochou štěstí budeme večer od praskajících kamen pozorovat polární záři. Zajímavé bude porovnat si odlišný typ turistického ubytování všech tří zemí. Všude jde o ubytování v palandové noclehárně bez elektřiny s možností vaření. Finský srub budeme mít kompletně rezervovaný pouze pro nás, větší švédská chata se správcem je relativně nejlépe vybavená a nabídne nám i saunu, od stylové norské chaty máme vlastní klíč.

Vybavení si povezeme na kvalitních tažných saních, tzv. pulkách, vlastních či zapůjčených. Podrobnosti k chatám, pulkám, lyžím a k možnosti jejich zapůjčení naleznete níže v Podmínkách. Také je možné vzít si na akci vlastní stan – pro zájemce je zde dobrá příležitost vyzkoušet si zde zimní táboření se zázemím chaty a úsporu na 4 noclezích vám po dohodě odečteme jako slevu.

Program

1. den

Letecky Praha – Tromsø, ubytování v centru města.

2. den

Přejezd do hor do finského Kilpisjärvi; první etapa po rozlehlém zamrzlém jezeře s výhledy na dominantní posvátnou horu Sámů Saana (14 km); nocleh na Trojmezí ve finském srubu, kde si odložíme potraviny na poslední noc, protože se sem vrátíme.

3. den

Švédskem se zvlněným terénem přiblížíme jižněji k ještě vyšším horám (15 km/ ↑ 400 m/ ↓ 350 m) a ubytujeme se na 2 noci na nejsevernější švédské chatě Pältsa, kde si užijeme také pravou severskou saunu.

4. den

Výlet nalehko k švédsko-norské hranici.

5. den

V závěru kratší etapy dorazíme do Norska na chatu Gappohytta (12 km/ ↑ 250 m/ ↓ 100 m) a nalehko vystoupíme na blízký vyhlídkový vrchol (ubytování opět na 2 noci).

6. den

Nalehko se vydáme okolo švédsko-norské hranice a za dobrých podmínek se můžeme pokusit vystoupit na vrchol Čorrogarsi (1200 m, nejvyšší bod celé trasy) nebo nahlédneme do údolí Isdalen.

7. den

Podél hranice návrat po norské straně na Trojmezí do finského srubu. (14 km/ ↑ 50 m/ ↓ 250 m)

8. den

Návrat po zamrzlém jezeře do Kilpisjärvi (14 km), dle času možnost výstupu nalehko na horu Saana; večer přejezd do Tromsø (ubytování v centru na 2 noci).

9. den

Tromsø – zajímavé město s přístavem na ostrově obklopeném horami, polární katedrála, dvě atraktivní polární muzea (moderní s akváriem a tradiční), pomník Roalda Amundsena.

10. den

Letecky zpět do Prahy.

Podmínky