ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Safari a turistika v Jižní Africe – Dračí hory

Jihoafrická republika, Lesotho a Svazijsko
poznávací zájezdyturistické zájezdy1-2 nenáročný / středně náročný★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
1. 11. – 16. 11. 202416 dní26551403

PRO MUŽE MOŽNOST DOPLNĚNÍ

Termín a cena se mohou ještě měnit dle dostupnosti letenek a podmínek pro rok 2024

26. 4. – 11. 5. 202416 dní26551401

AKTUÁLNĚ PLNO!

Na co se můžete těšit?

  • Nenáročné pěší výlety v ohromující přírodě Dračích hor 
  • Tajemné Lesothské a Svazijské království
  • Safari v NP Kruger, rezervaci Mlilwane a laguně Santa Lucia
  • Monumentální vodopád Tugela i divoké pobřeží Indického oceánu

Popis

Dračí hory – toto monumentální pohoří o délce téměř 1000 km se rozprostírá ve východní části Jižní Afriky. Z vrcholové plošiny království Lesotho, kde Dračí hory dosahují výšky téměř 3500 m, spadají záhy na území Jihoafrické republiky o 1500 m níže. Z majestátní horské hradby se tu také řítí do hlubin nejvyšší vodopád světa Tugela (983 m). Severní část hor pak zasahuje až na území dalšího malebného království – Svazijska. Název tohoto geomorfologického unikátu pochází od dánských osadníků, kteří se do této oblasti začali v průběhu 17. a 18. století stěhovat. Rozsáhlé chráněné území se stalo později součástí jihoafricko-lesothského národního parku Maloti-Drakensberg Park a v r. 2000 bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Program tohoto zájezdu je koncipován tak, abychom místo dlouhých pozemních přesunů strávili maximální možný čas poznáváním přírodních i kulturních krás. Na úvod zažijeme v NP Kruger jedno z nejpestřejších klasických safari na africkém kontinentě, abychom záhy prostřednictvím pěší turistiky poznali ta nejkrásnější místa Dračích hor. Zde nás čekají nesčetné monumentální výhledy a příjemné pěší výlety a túry, na jejichž absolvování stačí průměrná fyzická zdatnost. Pro kontrast k horskému prostředí navštívíme krátce i divoké pobřeží Indického oceánu, v jehož vlnách spláchneme prach z cest, nebo zde jen polenošíme na nekonečné písečné pláži.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Johannesburg; přejezd na východ Jihoafrické republiky do kraje Mpumalanga bohatého na geologické zajímavosti a efektní vyhlídky; ubytování v lodži na břehu Crocodile River (pozorování hrochů).

3. den

Přejezd hřebene Dračích hor s výhledy do Mosambické nížiny a do Blyde River Canyon (třetí největší kaňon světa) – odpoledne příjezd do nitra kaňonu; úvodní pěší výlet, případně (fakultativně) plavba lodí po přehradě; ubytování v kempu s termálními bazény.

4.–5. den

NP Kruger: ranní a odpolední safari v nejrozsáhlejším a nejslavnějším parku JAR – pozorování mimořádně pestrého početního i druhového zastoupení divoké zvěře (sloni, nosorožci, buvoly, zebry, žirafy, mnoho druhů antilop a také lvi, levharti, gepardi, hyeny a mnoho dalších), fakultativně večerní safari v otevřených vozech; ubytování v kempu ve správním centru NP – Skukuza.

6.–7. den

SVAZIJSKO neboli Svazijské království, nově přejmenované na eSwatini: Po závěrečném ranním safari v NP Kruger přejezd až do srdce tohoto malého království – přírodní rezervace Mlilwane: odpoledne pak unikátní pěší safari, které díky absenci predátorů (vyjma krokodýlů v blízkosti vodních ploch) umožňuje bezpečný pěší pohyb v samotné blízkosti zvířat – pozorování různých druhů antilop, pakoňů či zeber; ubytování v typických domorodých bungalovech.

Druhý den ranní túra na Execution Peak – významné kulturní místo svazijské justice a výhled na Sibebe (ohromný žulový monolit srovnatelný s australskou Ayers Rock); odpoledne přejezd zpět do JAR k Indickému oceánu do laguny Santa Lucia – podvečerní procházka po písečné pláži spojená s návštěvou místního "beach baru".

8. den

Ranní výlet lodí po laguně Santa Lucia – pozorování hrochů a krokodýlů; odpoledne cesta podél Indického oceánu se zastávkou na oběd, koupání a relax u moře; následně přesun přes Durban do kempu u přehrady Midmar.

9.–10. den

NP Royal Natal : příjezd do národního parku v severním oblouku Dračích hor a ubytování v kempu, odkud se dají podnikat rozmanité túry – pohoří se tu formuje do asi 1000 m vysoké skalní stěny, která v délce 800 km od nepaměti slouží jako přirozená, těžko překonatelná skalní hradba; první den odpoledne vyrazíme na túru k Tiger Falls, druhý den vystoupáme do sedla Gudu, kde se ubytujeme v horské lodži s úchvatnými výhledy.

11. den

Pěší túra k nejvyššímu vodopádu světa Tugela Falls (983 m), případně výstup na vrchol Beacon Buttress (3124 m) s dechberoucím výhledem na Sentinel Peak (3165 m); odpoledne dojezd do kempu v NP Golden Gate.

12. den

NP Golden Gate: rozlohou menší, ale krajinově pestrý národní park ležící v nadmořské výšce přes 2000 m, rozlehlé hory pokryté nízkou trávou, skalní rokliny, příkrá horská úbočí a široká údolí s bujnou vegetací – kromě běžných druhů antilop zde žijí vzácní pakoně běloocasí a buvolci bělořitní; dopolední procházka po úbočí do červena zbarvených pískovcových stěn a safari v tomto unikátním národním parku; odpoledne přejezd do Lesotha – cestou se několikrát dramaticky změní ráz krajiny; ubytování v kempu v Semonkong Lodge na 2 noci.

13.–14. den

LESOTHO – půvabné horské království neboli „země lidí, kteří mluví jazykem Sotho“: Přechodem hranic se dostaneme do diametrálně odlišného světa kulturně, sociálně i krajinově – pěší nebo koňské túry v oblasti Semonkong, vyhlídka na nejvyšší lesothský vodopád Maletsunyanne Falls, padající volným pádem do hloubky 192 m.

Druhý den přejezd do vesničky Malealea za průsmykem Paradise Gate, který je pro turisty skutečnou branou do ráje, kde je možné se toulat pěšky nebo na malých a trpělivých lesothských ponících po zelených pláních, skalními roklemi i po malých vesničkách: obvyklým cílem bývá vodopád Botsoela nebo dosud málo známé skalní malby, jejichž stáří švédští vědci odhadli na 27 000 let; lze absolvovat tzv. "pony trek" – celodenní výlet na mírných horských ponících, kteří jsou dodnes nejpoužívanějším dopravním prostředkem v Lesothu, či pěšky zajít do vesnice na ochutnávku tradičního čirokového piva.

15.–16. den

Odjezd z Lesotha zpět do JAR – přejezd do Johannesburgu a dle letového řádu odlet zpět do ČR, nebo ubytování poblíž letiště s odletem následující den ráno.

Podmínky