ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Tádžikistán – treking ve Fanských horách

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
27. 8. – 7. 9. 202312 dní25210301

Na co se můžete těšit?

  • Sedm dní na treku jedním z nejmalebnějších koutů Střední Asie
  • Různobarevná jezera a vysoké štíty Fanských hor
  • Překročení odlehlého a turisticky nedotčeného Hissarského hřbetu
  • Kombinace spaní ve stanech a v horských penzionech

Popis

Fanské hory jsou součástí rozlehlé tádžicko-kyrgyzské soustavy Pamíro-Alaje. Díky své geologické pestrosti se pyšní rozmanitou krásou masivních velehor i ostrých skalních štítů, díky trochu vyšším srážkovým úhrnům jsou zelenější než většina okolních středoasijských pohoří a zdobí je řada krásných jezer. Proto jsou oblíbeným cílem zahraničních a mezi nimi zejména českých turistů i horolezců, což znamená, že zde nebudeme jediná skupina a párkrát za den možná někoho potkáme. Obvyklý je zde okruh kolem nejvyšší hory Čimtargy (5489 m), my ale zvolíme originálnější trasu. Z fanského okruhu absolvujeme jeho nejkrásnější severní polovinu a pak nás džípy jen s krátkou zastávkou v civilizaci převezou k největšímu jezeru Iskanderkul. Odtud se vydáme na přechod sousedního Hissarského hřbetu přes nejvyšší bod celé trasy, sedlo Gaznok (4270 m). Tyto hory jsou dosud turisticky zcela nedotčené, v dolinách mineme jen ojedinělé primitivní kyšlaky a pastevecké stany, přičemž setkání s místními horaly bude oboustranným zážitkem. Navíc málokteré světové velehory jsou tak pohodlně dostupné – jen asi 5 hodin jízdy autem, míněno v součtu tam i zpět, nám umožní užít si nedotčenou horskou přírodu opravdu plnými doušky a bez kompromisů.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Dušanbe, kratší odpočinek v hotelu, přejezd k severu tunelem skrz Hissarský hřbet a pak kaňony řek Jagnob a Zeravšan do Fanských hor, do turistické základny Artuč (2200 m).

3. den

Výstup do rozlehlé a mimořádně malebné kotliny Kulikalonských jezer, obklopené ostrými vápencovými štíty i mohutnými zaledněnými vrcholy, zastávka u největšího jezera a pak podél řady jezírek na tábořiště u jezera Bibidžonat (2900 m) (8 km/ ↑ 750 m/ 6 h); vycházka nalehko do horní části kotliny k jezeru Dušocha pod severní stěnu pětitisícovky Mirali (5 km/ ↑ 150 m/ ↓ 150 m).

4. den

Přechod Alaudinského sedla (3800 m) k dvěma neméně krásným Alaudinským jezerům (2800 m), kde se utáboříme na dvě noci (8 km/ ↑ 900 m/ ↓ 100 m/ 7-8 h).

5. den

Výstup nalehko horskou dolinou pod nejvyšší vrchol Fanských hor Čimtargu (5489 m); variantně jen k jezeru Mutnoje (3500 m) (12 km/ ↑ 750 m/ ↓ 750 m/ 5-6 h) nebo náročně až do sedla Jižní Kaznok a sousední vrchol Pik Zmeja (4140 m) s nádherným panoramatickým výhledem na pětitisícovky Energija, Čimtarga,  Zamok a Moskva (16 km/ ↑ 1350 m/ ↓ 1350 m/ 10 h); návrat stejnou trasou na tábořistě u Alaudinských jezer.

6. den

Krátký sestup do turistické základny (2 km/ ↓ 150 m) a odtud atraktivní přejezd džípy – nejprve sjezd krásnou dolinou k silnici, oběd a nákup ovoce a zeleniny ve vesnici Sarvoda, výjezd k jezeru Iskanderkul, nejvěšímu ve Fankách, se zastávkou na vykoupání a dojezd do penzionu ve vesničce Sarytag.

7. den

Čtyřdenní přechod Hissarského hřebene zahájíme kratším návratem auty k jezeru Iskanderkul, které si pak užijeme z vyhlídkové cesty po jižním břehu jezera, kde mineme osamocenou prezidentskou vilu; následně vystoupáme sevřenou dolinou říčky Seridevol až na rozlehlou pastvinu vhodnou pro zatáboření, kde nás pravděpodobně přivítá stádo koní  (10 km/ ↑ 1100 m/ ↓ 150 m/ 7 h).

8. den

Malebná pasáž přes dvě travnatá sedla (3150 m a 3200 m) s krásnými výhledy, kratší sestup k odlehlému pasteveckému kyšlaku a pozvolný výstup dolinou říčky Obiborik pod naše zítřejší sedlo (14 km/ ↑ 1000 m/ ↓ 350 m/ 8 h); cestu nám určitě zpestří velké fotogenické stádo koz a ovcí a možná i pozvání na čaj do pastevcekého stanu, protože turisté jsou pro zdejší horaly vzácností a jejich zájem o cizince je nefalšovaný. 

9. den

Přechod nejvyššího bodu celé trasy, sedla Jižní Gaznok (4270 m) – v sedle se nám otevře výhled k jihovýchodu na řadu dalších velehorských pásem a do hluboké doliny řeky Majchura, kam nás čeká dlouhý sestup; zatáboříme pravděpodobně u potoka blízko jediného místního kyšlaku a pro děti se staneme vítanou atrakcí (13 km/ ↑ 750 m/ ↓ 1850 m/ 8 h).

10. den

Finální část sestupu hezkým údolím nad peřejemi řeky Majchura až k hlavní silnici, po které jsme před devíti dny mířili do hor (14 km/ ↑ 150 m/ ↓ 650 m/ 5 h); zde nás budou čekat auta, která nás odvezou podél mohutné řeky Varzob do hotelu v Dušanbe, ubytování na 2 noci; následující den v Dušanbe je zároveň rezervou pro případ, kdyby nás mimořádně špatné počasí nepustilo přes poslední sedlo. 

11. den

Dušanbe, prohlídka centra hlavního města země – hlavní bulvár Rudaki a stejnojmenný centrální park, socha národního hrdiny Ismáíla Sámáního, krásná mešita přístupná jinověrcům, hlavní tržiště města Mehrgon a nákup suvenýrů, fakultativně možnost návštěvy pevnosti Hissar, postavené bucharským emírem (asi 20 km za městem).  

12. den

Letecky zpět do Prahy.

Podmínky