ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Skotsko na kole

Krajinou jezer, hradů i známých destilérek
dovolená na kole2 středně náročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
26. 6. – 11. 7. 202416 dní11630401

autobusová varianta. AKTUÁLNĚ PLNO

28. 6. – 9. 7. 202412 dní11630402

Letecká varianta. AKTUÁLNĚ PLNO

Na co se můžete těšit?

  • Divoká krajina Skotska, ostrov Skye a nádherná skotská jezera
  • Romantické hrady i známé skotské destilérky
  • Výstup na Ben Nevis (dle počasí)
  • Ubytování ve stanu, vždy aspoň dvě noci na stejném místě, polopenze
  • Etapově s doprovodným autobusem, možnost letecké dopravy

Popis

Cyklistický zájezd divokou skotskou krajinou, plnou starobylých hradů a tvrzí, krásných jezer a kopců. Budeme se pohybovat po skotském venkově, národních parcích i známých turistických místech. Podíváme se do skotských destilerií, navštívíme hlavní město Edinburgh a tajemné jezero Loch Ness. Zavítáme také na jeden z nejkrásnějších ostrovů vnitřních Hebrid – ostrov Skye. Pokud počasí dovolí, vyšplháme i na nejvyšší horu nejen Skotska, ale celé Velké Británie – Ben Nevis.

Program

1.–2. den

Večerní odjezd z Prahy, druhý den prohlídka Amsterdamu  – procházka podél typických kanálů, náměstí Dam, fakultativně návštěva domu Anny Frankové; plavba nočním trajektem do Newcastle upon Tyne (nocleh v kajutách).

3. den

Ranní vylodění z trajektu a vyzvednutí účastníků letecké varianty v Edinburghu; přejezd do nejstaršího národního parku Skotska – NP Trossachs, jemuž se přezdívá „malá skotská vysočina“; vyhlídková trasa podél jezera Loch Lomond, dojezd do kempu (40–45 km / ↑400 m).

4. den

Cyklistický okruh srdcem NP Trossachs kolem jezer Loch Katrine a Loch Ard – návštěva rodiště slavného skotského zbojníka Roba Roye, hrdiny stejnojmenného románu z pera sira Waltera Scotta; projížďka přírodním parkem Queen Elizabeth Forest Park, který byl založen již v roce 1953 u příležitosti korunovace královny Elizabeth II. (65 km / ↑900 m).

5. den

Na kole od proslulého mostu Bridge of Orchy dechberoucím horským údolím Glen Coe, jímž prochází úsek nejslavnější dálkové turistické trasy Skotska West Highland Way; dojezd do kempu podél mořského zálivu Loch Leven (35–50 km / ↑800 m).

6. den

Dle počasí výstup na Ben Nevis, nejvyšší horu Velké Británie (1344 m), nebo cyklistická etapa po Old Military Road – síti starých silnic zbudovaných vojáky v 18. století, které měly posloužit k potlačení povstání jakobitů proti králi (45 km / ↑700 m).

7. den

Trasa podél uměle vytvořeného Kaledonského kanálu s desítkami zdymadel, z nichž nejznámější je Neptunovo schodiště (60 km / ↑600 m); odpolední přesun autobusem na ostrov Skye – cestou zastávka na Eilean Donan Castle (jeden z nejkrásnějších skotských hradů).

8. den

Cyklistika západní částí ostrova Skye – od kamenného mostu Sligachan Bridge ke starobylému hradu Dunvegan, který je nejstarším stále obydleným hradem ve Skotsku; od hradu poté možnost výletu loďkou k tulením koloniím na nedalekém jezeře Loch Dunvegan (60–80 km / ↑800–1000 m).

9. den

Na kole fotogenickou krajinou poloostrova Trotternish – návštěva města Uig s vyhlášeným pivovarem (45 km / ↑700 m).

10. den

Přejezdový den: pátrání po lochnesce u nejslavnějšího skotského jezera Loch Ness; zastávka u památníku a návštěvnického centra bitvy u Cullodenu, která v roce 1745 tragicky ukončila jakobitská povstání.

11. den

Výlet oblastí Speyside – krajem skotských destilérek, např. destilérie Glenfiddich a Maccalan (46 km / ↑800 m).

12. den

Na kole druhým národním parkem Skotska NP Cairngorms – přes vesničku Tomintoul s nádhernou ukázkou gregoriánské a viktoriánské kultury k jezeru Loch Builg (40–80 km / ↑500–1200 m); přejezd autobusem do kempu v blízkosti Edinburghu.

13. den

Cyklistický okruh okolím hradu Stirling, kde se odehrálo mnoho významných bitev formujících skotskou historii – památník Williama Wallace; fakultativně zajížďka k průmyslové atrakci – Falkirk Wheel.

14. den

Ranní přejezd do hlavního města Skotska a odlet letecké varianty; Edinburgh  – procházka městem, např. k Edinburgh Castle, tyčícímu se na kráteru vyhaslé sopky nad městem, k rezidenci britských panovníků Palace of Holyrood s Galerií skotských králů, nebo k Edinburgh University z 16. století, jedné z neprestižnějších univerzit na světě; noční přejezd do jižní Anglie.

15.–16. den

Cyklistika v okolí města Canterbury , sídla Canterburského arcibiskupství a primase anglikánské církve – dominanta města Canterburská katedrála, která je pro svůj význam zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO; podvečerní přejezd trajektem do Francie a noční přejezd do ČR, příjezd následující den v odpoledních hodinách.

Podmínky

GALERIE: DOPRAVA, STRAVOVÁNÍ, CYKLOVLEK