ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Maroko – Vánoce a Silvestr Tatrabusem přes Saharu

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
23. 12. 2024 – 2. 1. 202511 dní27411502

Na co se můžete těšit?

  • Tatrabusem od písečných dun Sahary až k pobřeží Atlantiku 
  • Marrákeš , Ajt Ben Haddu , Essaouira 
  • Vysoký Atlas, Džebel Saghro, Antiatlas
  • Ubytování v hotelech s polopenzí

Popis

Cílem našeho putování je navštívit kromě nejznámějších památek i některá místa jinak obtížně dostupná a ležící stranou tradičních turistických tras. Zaměříme se zejména na poznávání přírody, života v poušti a na objevování stop neolitického osídlení. Prehistorické skalní rytiny nás vrátí do doby před několika tisíci lety, kdy byla poušť ještě zelená a v místech, kde jsou dnes jen nedozírné pláně Sahary, tekly řeky a pásla se stáda divokých i domestikovaných zvířat. Navštívíme saharské oázy, skutečné ostrůvky zeleně v moři písku, a zastavíme se i v několika městech a významných historických lokalitách.

Přespíme na úpatí nejvyšších písečných dun Maroka a ráno nás probudí východ slunce. V podhůří Atlasu i Antiatlasu budeme obdivovat kasby a ksary – hliněné hrady a opevněné vesnice. Seznámíme se s produkcí arganového oleje a nakoupíme si výrobky z něj. Ochutnáme rybí speciality v restauraci přímo v rybářském přístavu Essaouira a při příznivém počasí se i vykoupeme v Atlantiku.

Program

1. den

Letecky Praha – Marrákeš; podle letového řádu večer ve víru společenského dění na Náměstí mrtvých – Jemaa el-Fna se zaříkávači hadů, astrology, vypravěči příběhů, klauny a hlavně s kuchyněmi tisíce chutí a vůní pod širým nebem – ochutnávka místních specialit

2. den

Nekonečnými serpentinami přes hřeben Vysokého Atlasu sedlem Tizi n'Tichka (2260 m) na prohlídku významné kasby Telouet rodiny Glaoui; pistou údolím Ounilla, přes malebné vesnice roztroušené po rokli Assaka do ksaru Ait Ben Haddou známého z mnoha slavných filmů, výhled na okolní palmérii a kamennou poušť – hamadu; pouštní město Ouarzazatte s kasbou Taourirt, v níž můžeme spatřit skvěle restaurované části vnitřní svatyně (fakultativní prohlídka).

3. den

Přejezd Antiatlasu se zastávkou na vyhlídce v průsmyku Tizi n'Tinififft; první kontakt s pouští, podél pustého masivu Džebel Sarhro; po prastaré obchodní stezce z dob Saadů dvě stě kilometrů dlouhou oázou v údolí Dráa – pojedeme pistou mezi zelenými palmériemi i políčky, malebnými kasbami se strážními věžemi ze sušených cihel a celý obraz nám budou lemovat okolní stolové hory (některou z kaseb navštívíme); dojezd do Zagory.

4. den

Dále podél řeky Dráa, postupně se ztrácející v poušti: berberské městečko Tamegroute, místo súfijského učeného bratrstva násiríjá ze 17. století, knihovna Koránu, v níž bývalo přes 40 tisíc knih a písemností, dílna tradiční „zelené" keramiky; noc v poušti přímo pod nejrozsáhlejšími písečnými dunami Maroka Chigaga, pěší výstup na duny nebo v sedle velblouda; večeře pod hvězdami.

5. den

Pravou saharskou pistou přejezd náročného dunového pole; cestou průjezd přes vyschlé jezero Iriki – „fata morgána“ se siluetami jedovatých kolotropií obrovských; zastávka u naleziště fosilií; příjezd do oázy Tata.

6. den

Výlet za jedinečnými skalními rytinami v okolí oázy Akka: rytiny jsou staré 6-10 tis. let a dokladují nám, že Sahara nebyla vždy poušť, ale savanou, po které pobíhala stáda slonů, nosorožců, žiraf a dalších zvířat.

7. den

Antiatlas – pouštní pohoří zářící barvami květů rozkvetlých mandloní a zelení arganových stromů, cesta horskou vyhlídkovou silnicí vinoucí se mezi vesnicemi Šleuhů až do města Tafraoute choulícího se pod skalními štíty z rudé žuly; fakultativní návštěva pravého hammámu (tradičních lázní).

8. den

Návštěva tradičního berberského domu a pěší výlet k pověstné rytině gazely u vesnice Tazzeka; berberské centrum Taroudant.

9. den

Cesta nejzápadnějšími svahy Vysokého Atlasu; podél atlantického pobřeží (při příznivém počasí i koupel) do opevněného města Essaouira (Mogador) – centra truhlářského a řezbářského řemesla: malebná medína, hradby, tržiště, přístav, čerstvé rybí speciality; fakultativně muzeum Sídího Mohammeda ben Abdalláha, které je umístěno v krásném tradičním rijádu.

10. den

Transfer do Marrákéše a průvodcovaná prohlídka proslulé metropole na úpatí zasněženého Atlasu: monumentální brána Bab Agnaou, palác Bahia či palác El Badi, medína se svými mnoha súky s jedinečnými rukodělnými výrobky, exteriéry mešity Kutubíja; individuální procházka městem, nákup suvenýrů.

11. den

Letecky Marrákeš–Praha.

Podmínky