ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Výsledky vyhledávání fráze "{{ query }}"

{{ group.group }}

Nic nebylo nalezeno :(

přejít na podrobnější hledání »

Nerozhoduje,
Speciální nabídka
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Nerozhoduje,
Rozšířené hledání Zjednodušené hledání

Death Valley na prahu jara

Death Valley na prahu jara

Vítek Procházka, 1. říjen 2008

Kouzelné národní parky USA jsou nejnavštěvovanější v létě, málokdo tak zažije kouzlo zasněžených skal, ostrých větrů na poušti a v neposlední řadě pocitu dokonalé samoty. Jen ti, kdo vyrazí dříve (nebo později).

Je mnoho míst, kde by se dalo hovořit o krásné bělavé zimě, ale místo které mě v období na konci zimy táhne nejvíce je Údolí smrti. Právě v zimních měsících se z jinak nesnesitelně rozpáleného kotle s pískem, kudy každý jen rychle prolétne s klimatizací zapnutou na maximum, stává místo kam jet a chvíli zůstat.

Hned u příjezdu vás uvítá příjemné teplo a je skoro jedno, zda jedete od bláznivého Las Vegas, nebo z plání na východní straně Sierry Nevady.

V zimě údolí září pestrou paletou barev a vlastně vyzývá k výletům do postranních údolíček či zákoutí.

Nejprve vykonáme téměř povinnou zastávku na nejnižším místě – Bad Water, malá fotečka s cedulí hloubky, ve které se nacházíme, a pak nesmírně příjemná procházka po solném poli v okolí… Poté nás čekají další zákoutí.

Chvilku hrajeme golf s ďáblem na jeho soukromém greenu a už se auto šplhá do kopce. Artist´s Palette  a k ní vedoucí stejnojmenný drive jsou v odpoledním slunci prostě neodolatelné. Většina z nás rychle vyráží na výlet mezi haldami „badlands“ směrem k  barevné nádheře – Zabriskie Point. Další zastávkou je potůček (kdo by ho tu hledal!) s neskutečně přizpůsobivými obyvateli – malé rybky, jimž nevadí extrémní obsah soli. Na jeden den už je toho docela dost, takže vzhůru do kempu – užít si, že v tuhle roční dobu nemusíme z údolí prchat, ale je možno zde pohodlně přespat. Pokud vás tedy neodradí silný večerní vítr, který si se stany jen hraje.

Ale ranní čistá obloha a opět krásně nasvícené „haldy“ jsou více než dostatečnou odměnou. Další cíle jsou směrem na západ, cestou se tedy stavíme v návštěvnickém centru – hlavně kvůli fotkám povozu, který muly tahaly plný boraxu z údolí. První zastávka dokazuje, že i zde člověk zkusil něco těžit (i když jen chvilku) – Harmony Borax Factory. Ale pak už rychle na Stovepipe Wells. Nad osadou začíná Zlatý a zejména Mosaikový kaňon – nádherné vycházky na několik hodin kdy nepouštíme foťák z rukou.

Déle než dva dny nám bohužel tentokrát na Death Valley nezbylo, alespoň je co navštívit příště – Scoty´s Castle a kaňony v okolí! I cesta ven z údolí má ale svá kouzla. Pokud pojedete na Las Vegas určitě odbočte na Dante´s View – snad nejkrásnější pohledy na údolí prakticky nad úrovní Bad Water.

Pojedete-li na pobřeží, naskytne se vám tisíc a jeden pohled jednak z hraničních průsmyků mezi Death a Pannamit Valley a pak z pláně za oběma údolími. Cestou k Sieře Nevadě také neopomeňte hájek se zvláštními sukulenty – Joshua Trees. Posledním krásným pohledem pak je večerní pohled na řetěz hor v čele s Mt. Whitney, nejvyšší vrchol kontinentálních USA nepočítaje Aljašku. Nejnižší a nejvyšší místo jsou nadohled . Nemáte-li těchto pohledů dost, přespěte v jednoduchém kempu Diaz Lake hned proti křižovatce silnice z Death Valley se silnicí LA-Carson City. Ráno je z břehu jezera vidět celý hřeben asi nejlépe.

Další pokračování cesty je už na vás, jen nezapomeňte, že v době, kdy je v údolí hezky, jsou průsmyky přes Sierru uzavřeny sněhem, tedy do Yosemite či Sequoie musíte buď na jih nebo na sever, ale rozhodně obloukem, přímo se nedostanete. Zato pojedete-li na sever, je kolem Lake Tahoe nádherné lyžování…