ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

USA – výlet na severozápad

USA – výlet na severozápad

Martin Primas, 1. říjen 2008

Jihozápad už známe, tak kam nyní?  Nejlépe navázat tam, kde jsme skončili – v hlavním městě Utahu!

Salt Lake City - město Mormonů

Po příletu do Salt Lake City rychle pochopíme, že jsme skutečně v hlavním městě Mormonů. Kapitol, v jiných hlavních městech pyšně vládnoucí městu, je zde uklizen na pahorku stranou centra. Dominantou je katedrála uprostřed hlavního náboženského okrsku města. Jakmile do tohoto  „náměstí“ vstoupíme, po kratší či delší době se nás ujímá hovorný průvodce, který se snaží sdělit co nejvíce o tom, co vidíme, a také o dokonalosti zdejší církve. Překonáváme chuť vysmeknout se a necháváme se vést, člověk je dobrovolník pro obci a rád sdělí všechno, na co se ptáme a co ví. Není toho úplně málo – Mormoni patří k nejvzdělanější části americké populace. Největší záhadou je katedrála sama – nepustí nás dovnitř! Je přístupná pouze nejlepším z nejlepších v rámci církve, tedy nám ne... Tak navštěvujeme vedle  stojící Tabernacle – místo, kde zpívá zdejší sbor a které má opravdu jedinečnou akustiku. Kromě centra církve vyražte určitě také k samotnému Great Salt Lake, či do olympijského areálu, v zimě ideálně na lyže.

Národní park Yellowstone

Teď už ale dost města, jedeme na sever za jedinečnými lákadly zdejší přírody. První na nás čeká pan nejstarší – Yellowstone NP. První národní park na světě, vyhlášený již v 19. století prezidentem Grantem, probouzí i v dnešním návštěvníkovi nadšení a úžas jako u malíře Žlutého kaňonu Thomase Morana. Pro Yellowstone si rezervujte určitě alespoň dva dny, jinak nic neuvidíte a hrozně se najezdíte. Narozdíl od jiných parků zde nefunguje veřejná doprava, takže je nutno jezdit autem. Určitě se podívejte na Mamoth Hot Springs – nádhernou hru bíle a červené, zvlášť magická je za přicházející bouře! Sestupte i k řece Yellowstone do Žlutého kaňonu a pokochejte se pohledem na vodopády se žlutou skálou na pozadí. Od kaňonu už nejezděte moc rychle – všude kolem vás totiž budou stáda bizonů, občas přeběhne kojot... Pravda, hřmící stáda to zatím ještě pořád nejsou, ale už rozhodně nejsou akutně na vymření, takže se můžete kochat pohledem na tato majestátní zvířata v přirozeném prostředí. Pokud budete mít štěstí, narazíte i na medvěda baribala, mědvěd grizzly by byla opravdu náhoda...

Co na zdejší zvěři Evropana zarazí je malá plachost, neprchají před vámi! Důvod je vcelku prostý – v parku se od jeho založení, tedy zhruba 130 let, nesmí lovit. Zvěř si je zde jistá bezpečím a ví, že člověk pro ni nepředstavuje hrozbu. Až se dosytosti vykoukáte na zvířata, vyražte k dalším vulkanickým nádherám. Kolem Grand Prismatic Spring – kouřícího, rudě vybarveného jezera – až do West Thumb. Zastavte se ale také u nejslavnějšího gejzíru! Old Faithful má pravidelnou erupci každých 90 minut, takže v nedalekém návštěvnickém centru přesně zjistíte v kolik bude další. Pokud máte dostatek času, počkejte si i na výtrysk několika dalších souputníků starého věrného (vlastně je proti nim dosti mladý...), je jich kolem docela dost. Na konci stezky mezi gejzíry je Morning Glory, nádherné hluboké jezírko fantastických barev, to rozhodně nevynechejte. Tak a dost vulkanických jevů, ještě snad návštěva hlavního Visitors Centre s filmem o zdejší supersopce. Které? Stojíte na ní! Je všude kolem...

Pokud máte čas, vyražte do sousedního parku Grand Teton. Vlastně trošku takové americké Tatry. Příjemně zelený park s pozadím horského hřebene Tetonů je parádní zastávka pro vaše fotoaparáty, nakonec je zde na pozadí hor i nejfotografovanější stodola Států! Rozhodně zkuste vystoupit nahoru do sedla, ale pozor na sníh i na počátku léta. Panorama Jeny Lake je jedinečné. Krom jiného je zde asi stejně zvěře jako v Yellowstone (v absolutním počtu méně, park je menší, ale opticky je to podobné), v okrajových částech je rovněž velká šance potkat losa.

Když se vynadíváte na pokojnou krásu zeleně a hor, odskočte si do městečka Jackson Hole, takové vstupní brány do parku. V podvečer se na rohu náměstí koná fingovaná přestřelka mužů zákona a banditů, větší představení pak můžete vidět přímo v jejich divadle, ale to už je placené. 

Teď vás čeká delší přesun – až ke kanadské hranici do hraničního parku Glacier. Co najdete tady? Jak už název napovídá – ledovce! Je to park horských a severských krás, tak trošku změna proti letnímu rozpálenému Utahu, člověku pomalu dochází ta nesmírná rozloha USA. Pokud máte chuť, nakoukněte i za hranice do kanadské části parku.

Seattle a Pacifik

A teď na západ! Další park se jmenuje North Cascades – kaskády, vodopádky, prostě voda. A pak už zase na sopku. Ne, nebojte, nejde o návrat do Yellowstonu. Téměř dokonalý kužel Mt. Rainier nabízí zcela jiné pohledy. A pak už jen skok a jste u Pacifiku ve městě Seattle, odkud pochází grunge – hudební styl, který proslavila asi hlavně skupina Nirvana. Ve městě určitě vyražte na pobřeží, na vyhlídkovou věž... ale hlavně do továrny Boeing! Přece se ještě před odletem musíte podívat, co vás to vlastně odnese zpět do Evropy.