ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Za krásami pouští Persie

Po stopách dávných karavan
poznávací zájezdy★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
19. 4. – 6. 5. 202418 dní27191411

Na co se můžete těšit?

  • Písečné hrady a hliněné město Bam v poušti
  • Mašhad – nejposvátnější ší’itské město a starý Jazd nově chráněný UNESCO
  • Za tradicemi a kulturou kočovníků, do pouštních vesnic i opuštěných karavanserají
  • Ostrov Qešm – zapomenutý ráj v Perském zálivu

Popis

Chcete v Íránu poznat místa možná méně známá, nikoli však méně krásná či méně zajímavá, než jsou ta obvykle navštěvovaná? Vydejte se s námi za krásami perských pouští, po stopách dávných karavan putujících po hedvábné stezce... Navštívíme opuštěné karavanseráje – mlčenlivé svědky slávy středověké Persie, svezeme se na velbloudu a nahlédneme do hliněných vesnic, kde jakoby se zastavil čas a kde přetrvává tradiční způsob života, kde pověstná perská zdvořilost a pohostinnost jsou dodnes samozřejmostí. Okouzlí nás krása perských pouští i svěží barva jarních zelených údolí. Všude tady budeme mít možnost setkávat se s nesmírně přátelskými lidmi, kteří tento exotický kout světa obývají po staletí a tisíciletí. Cesta nás dovede až do Perského zálivu na ostrov Qešm – zapomenutý ráj Íránu. Na závěr vykonáme pouť do Mašhadu a před jméno si budeme moci připsat titul "maští" – tedy "ten, kdo navštívil Mašhad", nejposvátnější místo ší’itů v Íránu.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Teherán(moderní srdce dnešního Íránu): přílet a pokračování přes nejortodoxnější město Íránu Qom – působivá hrobka Fáteme (sestry emáma Rezá) do Kášánu.

3. den

Núšábád – podzemní město z dob vpádu Mongolů, 400 let starý karavanseráj Marandžáb z doby šáha Abbáse v poušti, solné jezero.

4. den

Náín – starobylé město s jednou z nejstarších íránských mešit, krásně dochovaný karavanseráj Anarak.

5. den

Malebná pouštní vesnice Mesr – velbloudi a výlet do pouště mezi písečné duny, oáza Garme uprostřed největší íránské pouště Kavír, 1500 let stará hliněná vesnice.

6. den

Přejezd pouští do Jazdu – "města větrných věží", místa s více než 5000 let dlouhou historií, centra zoroastrismu v Íránu; večerní procházka osvětlenými uličkami tohoto pouštního města.

7.den

Hliněná pevnost Mejbodu – obrovská hliněná středověká lednice (jachčál), středověká pošta.

8. den

Majestátní strážní pevnost Sare Jazd; Mejmand – až 10 000 let staré skalní příbytky.

9. den

Kermán – spletité bludiště bazarů, muzeum v lázních Hamám-e Vaqíl; Máhán – mauzoleum šáha Nematolláha Valího, překrásné Princovy zahrady Bág-e Šáhzáde.

10. den

Poušť Kaluts – součást jedné ze dvou největších íránských pouští, solné pouště Lút (její část byla v r. 2016 zařazena na seznam UNESCO): výlet do pouště – desítky kilometrů "písečních hradů", kanát  (ve Střední Asii karez, v Ománu faladž aj.) – podzemní přívod vody (několik perských kanátů byly také v r. 2016 zařazeny na seznam UNESCO); nocleh v pouštní vesnici.

11. den

Pouštní hrad Rajen s 3 km dlouhými hradbami; Bam  – pozůstatky pevnosti a města zničených zemětřesením v r. 2003; noční přejezd k Perskému zálivu do města Bandar-e Abbás.

12. den

Přejezd lodí na ostrov Qešm – zapomenutý ráj Íránu: portugalská pevnost, jeskyně Charbas.

13. den

Ostrov Qešm: nenáročná procházka působivými scenériemi přírodních písečných útvarů v Údolí hvězd.

14. den

Qešm – Mašhad: přejezd zpět do Bandar-e Abbás, letecky přes Teherán do Mašhadu.

15. den

Mašhad někdejší důležité místo hedvábné stezky, nejposvátnější město ší’itů a cíl každoročních poutí: hrobka emáma Rezá a dobyvatele Nádiršáha.

16. den

Karavanseráj Rubát Šaraf – jeden z nejkrásnějších perských karavanserájů na hedvábné stezce; Tús – hrobka básníka Ferdousího.

17.–18. den

Mašhad – Praha: výlet do do půvabné horské vesničky Kang; letecky zpět do Prahy.

Podmínky