ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Zelené Španělsko – perly atlantického pobřeží

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
19. 6. – 27. 6. 20239 dní16072301

Na co se můžete těšit?

  • Madrid, Segovia , Salamanca , Oviedo , Altamira
  • Bílé štíty a zelené svahy pohoří Picos de Europa
  • Romantické pláže, efektní útesy a příbojové gejzíry Atlantiku
  • Příjemné cestování mikrobusem v malé skupině a pohodové ubytování (**–***)

Popis

Úvod našeho putování po severním Španělsku bude patřit těm nejvyhlášenějším místům, kudy kráčela zdejší historie. V Madridu nás přivítají tóny a tanečníci vášnivého flamenca, v nedaleké Segovii nás ohromí velkolepý římský akvadukt, starobylá Salamanca potvrdí svou pověst jednoho z nestarších univerzitních měst Evropy. A konečně příjemné Oviedo, hlavní město a kulturní středisko Asturie, se stane naší vstupní branou do España verde – "zeleného Španělska", tedy atlantických provincií Asturie, Kantábrie a Baskicka.

Pohoří Cordillera Cantábrica a Picos de Europa, která souvisle lemují severní atlantické pobřeží, totiž zadržují vláhu přicházející od oceánu, a pomáhají tak po celé jeho délce vytvářet svěže zelený pás, jednu z nejkrásnějších oblastí španělské přírody, kterou si náležitě užijeme i při pěších výletech. Zaslouženě se pak osvěžíme na romantických písečných plážích Atlantiku, vtisknutých mezi četné útesy. A samozřejmě neopomineme spolu s hrdými obyvateli Asturie a Kantábrie ochutnávat cider, jejich oblíbené jablečné víno, i další lokální delikatesy.

Program

1. den

Letecky Praha – Madrid, dle letového řádu a v případě časové rezervy prohlídka historického centra s možností návštěvy tradiční restaurace s tanečním "flamenco" programem.

2. den

Perly severní Kastilie: Segovia  – prohlídka historického města s mohutným římským akvaduktem; Salamanca  – prohlídka a nocleh ve starobylém univerzitním městě na řece Tormes.

3. den

Přejezd do Asturie: sympatické hlavní město Oviedo a zdejší prerománské kostelíky z 9. stol., snad i první vykoupání v Atlantiku a ubytování na 4 noci nedaleko od pobřeží v Nueva de Llanes.

4. den

Výjezd atraktivní silničkou do západního masivu pohoří a národního parku Picos de Europa k malebným horským jezerům Enol a Ercina (1150 m) – pěší okruh kolem jezer a po okolních vyhlídkách (7 km / ↑300 m / ↓300 m) s variantními možnostmi; cestou dolů zastávka v horském klášteře a významném poutním místě Covadonga a u fotogenického římského mostu v Cangas de Onís.

5. den

Vycházky po pobřeží bufonů příbojových gejzírů, kde oceán buší do efektních vápencových útesů, sluje pod vašima nohama se otřásají temným duněním a voda za přílivu tryská neuvěřitelně vysoko nad hladinu moře (pěšky max. 10 km) – několik romantických plážiček se žlutým pískem, skrytých ve skalních soutěskách, nám nabídne i vykoupání a nedaleké malebné městečko Ribadesella při ústí řeky Sella nám zajistí podvečerní a večerní program.

6. den

Výlet v severních svazích centrálního masivu Picos de Europa s výhledy na Naranjo de Bulnes neboli Picu Urriellu (2514 m), nejkrásnější štít celého atlantického horského pásma – pěšky ze Sotres (1150 m) do Bulnes (9 km / ↑400 m / ↓850 m), odkud sjedeme do Poncebos k říčce Cares podzemní lanovkou, variantně s odbočkou přes chatu Terenosa (+2 km / ↓130 m / 1 h); v závěru dne nahlédneme také z obou stran do hluboce zaříznutého kaňonu Cares, který odděluje západní a centrální masiv Picos.

7. den

Přejezd podél pobřeží k východu přes Kantábrii do Baskicka: cestou slavná jeskyně Altamira  – resp. návštěva věrné kopie pro návštěvníky uzavřené jeskyně s paleolitickými malbami, a sousední mimořádně zachovalé středověké městečko Santillana del Mar s románským kostelem z 12. stol. a mnoha dalšími památkami; na závěr krátká fotozastávka u unikátního „jeřábového“ Biskajského mostu  při ústí řeky Bilbao; v odpoledních až podvečerních hodinách možnost vykoupání na jedné z krásných pláží východní části pobřeží.

8. den

Costa Vasca – vyhlídky a pěší program na nejkrásnějších místech baskického pobřeží: sestup na skalnatý ostrůvek s kostelíkem San Juan de Gaztelugatxe (3 km / ↓↑250 m) a unikátní pobřežní geopark Deva–Zumaia (12 km / ↑400 m / ↓550 m); v podvečer Getaría – jedno z nejhezčích přímořských baskických městeček a poslední krásná písečná pláž.

9. den

Odlet do Prahy z Bilbaa či jiných dostupných letišť.

Podmínky