ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Zelené Španělsko – perly atlantického pobřeží

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
19. 6. – 27. 6. 20239 dní16072301

Na co se můžete těšit?

  • Madrid, Segovia , Salamanca , Oviedo , Altamira
  • Bílé štíty a zelené svahy pohoří Picos de Europa
  • Romantické pláže, efektní útesy a příbojové gejzíry Atlantiku
  • Příjemné cestování mikrobusem v malé skupině a pohodové 2-3* ubytování

Popis

Úvod našeho putování severním Španělskem bude patřit nejvyhlášenějším místům, kudy kráčela zdejší historie. V Madridu nás přivítají tóny a tanečníci vášnivého flamenca, v nedaleké Segovii nás ohromí velkolepý římský akvadukt, starobylá Salamanca potvrdí svoji pověst jednoho z nestarších univerzitních měst Evropy a příjemné Oviedo, hlavní město a kulturní středisko Asturie, se stane naší vstupní branou do España verde – Zeleného Španělska, do atlantických provincií Asturie, Kantábrie a Baskicka. Pohoří Cordillera Cantábrica a Picos de Europa, která souvisle lemují severní atlantické pobřeží, zadržují vláhu přicházející od oceánu a nabízejí v celé jeho délce svěže zelený pás pobřeží a hor, jednu z nejkrásnějších oblastí španělské přírody, kterou si náležitě užijeme i při pěších výletech. Zaslouženě se pak osvěžíme na romantických písečných plážích Atlantiku, vtisknutých mezi četné útesy. A samozřejmě neopomineme spolu s hrdými obyvateli Asturie a Kantábrie ochutnávat cider, jejich oblíbené jablečné víno, i další lokální delikatesy.      

Program

1. den

Letecky Praha – Madrid, dle letového řádu a v případě časové rezervy prohlídka historického centra s možností návštěvy tradiční restaurace s tanečním flamenco programem.

2. den

Perly severní Kastilie: Segovia – prohlídka historického města s mohutným římským akvaduktem, Salamanca – prohlídka a nocleh v starobylém univerzitním městě na řece Tormes.

3.den

Přejezd do Asturie, její sympatické hlavní město Oviedo a zdejší prerománské kostelíky  z 9. stol., snad i první vykoupání v Atlantiku a ubytování na 4 noci nedaleko od pobřeží v Nueva de Llanes.

4. den

Výjezd atraktivní silničkou do západního masivu pohoří a národního parku Picos de Europa k malebným horským jezerům Enol a Ercina (do 1150 m). Pěší okruh kolem jezer a po okolních vyhlídkách (7 km/ ↑ 300 m/ ↓ 300 m) s variantními možnostmi. Cestou dolů zastávka v horském klášteře a významném poutním místě Covadonga a u fotogenického římského mostu v Cangas de Onís.

5. den

Vycházky po pobřeží bufonů, tedy příbojových gejzírů, kde oceán buší do efektních vápencových útesů, sluje pod vašima nohama se otřásají temným duněním a voda za přílivu tryská neuvěřitelně vysoko nad hladinu moře (celkem pěšky do 10 km). Několik romantických plážiček se žlutým pískem, skrytých ve skalních soutěskách nám nabídne i vykoupání a nedaleké malebné městečko Ribadesella při ústí řeky Sella můžeme zvolit pro podvečerní a večerní program.

6. den

Pěší výlet v severních svazích centrálního masivu Picos de Europa s výhledy na Naranjo de Bulnes neboli Picu Uriellu (2514 m, nejkrásnější štít celého atlantického horského pásma) ze Sotres (1150 m) do Bulnes, odkud sjedeme do Poncebos k říčce Cares podzemní lanovkou (10 km/ ↑ 400 m/ ↓ 850 m – přes chatu Terenosa ↓ 130 m převýšení navíc). V závěru dne nahlédneme také z obou stran do hluboce zaříznutého kaňonu Cares, který odděluje západní a centrální masiv Picos.

7. den

Přejezd podél pobřeží k východu přes Kantábrii do Baskicka, do oblasti Bilbaa. Cestou slavná jeskyně Altamira, respektive návštěva věrné kopie pro návštěvníky uzavřené jeskyně s paleolitickými malbami, a sousední mimořádně zachovalé středověké městečko Santillana del Mar s románským kostelem z 12. stol. a mnoha dalšími památkami, na závěr pak krátká fotozastávka u unikátního „jeřábového“ Biskajského mostu při ústí řeky Bilbao. V odpoledních až podvečerních hodinách možnost vykoupání na jedné z nejkrásnějších pláží východní části pobřeží.

8. den

Costa Vasca – vyhlídky a pěší program na nejkrásnějších místech baskického pobřeží – sestup na skalnatý ostrůvek s kostelíkem San Juan de Gaztelugatxe (3 km/ ↓↑ 250 m) a unikátní Baskický pobřežní geopark Deba-Zumaia (11 km/ ↑ 400 m/ ↓ 550 m); v podvečer Getaría – jedno z nejhezčích přímořských baskických městeček a poslední krásná písečná pláž.

9. den

Odlet do Prahy z Bilbaa či jiných dostupných letišť.

Podmínky