ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Skotsko – ostrovní skvosty západního pobřeží

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
25. 6. – 3. 7. 20249 dní16632401

Na co se můžete těšit?

  • Úchvatné pobřežní scenérie, bělostné písčité pláže a útesy
  • Rybářská městečka, přístavy, majáky i starobylé hrady a posvátná místa
  • Palírny lahodné whisky, ostrovní kuchyně i útulné kavárny
  • Rodinné penziony se snídaní

Popis

Poznejte s námi, jak se žije na jihozápadním pobřeží Skotska, kde navštívíme několik ostrovů. Nejprve nás čeká ostrov Arran, kterému se také přezdívá “Skotsko v miniatuře”. Na relativně malém prostoru uvidíme megalitické stavby, divoká údolí plná vodopádů, štíty hor, staré hrady, ale i pro Skotsko tolik typické palírny whisky. A aby té whisky nebylo málo, zajedeme si na ostrov Islay (čti “Aila”), kde se nachází hned několik slavných palíren, z nichž jednu také navštívíme. Pro ty, kdo neholdují této “vodě života”, nabízí ostrov možnost malých treků, prohlídky zřícenin starých hradů či romantických kamenných kostelů. Dalším z jedinečných ostrovů je Mull, odkud si ještě odskočíme na posvátný ostrov Iona s opatstvím, nebo skalistý ostrůvek Staffa s tajuplnou jeskyní Sv. Fingala. Mull rovněž oplývá panoramatickými výhledy, křivolakými silnicemi, vodopády, plážemi s průzračnou vodou, útulnými kavárnami i manufakturami lokálního sýru. Navštívíme zde také jeden z nejhezčích přístavů Skotska, městečko Tobermory. Pokud jde o "pevninské" Skotsko, dosáhneme až jeho nejzápadnějšího cípu na poloostrově Ardnamurchan s majákem, přejedeme starý kamenný most přes Atlantik, projdeme si starodávnou oblast s kameny, kde se usídlili první Skotové, a pokocháme se viktoriánskou architekturou přístavního města Oban s jeho rybím tržištěm. Navštívíme ještě další hrady posazené do čarokrásné krajiny Skotska, nebo se z bílých pláží u města Arisaig budeme kochat výhledy na malé ostrovy Eigg a Rùm. Pro odvážlivce a otužilce tu bude samozřejmě i možnost koupání v blankytně modrém moři. Cestou zpět se ještě zastavíme u slavného viaduktu Glenfinnan i v dechberoucím údolí Glen Coe. Závěr posledního dne strávíme u jednoho z největších skotských jezer – Loch Lomond.

Program

1. den

Letecky Praha – Edinburgh; přejezd do přístavu Ardrossan, trajekt na ostrov Arran a scénickou cestou podél pobřeží s výhledy na kamenný ostrůvek Ailsa Craig – návštěva oblasti megalitických staveb Machrie Moor.

2. den

Ostrov Arran: návštěva hlavního města Brodick, poté údolím Glen Rosa k vodopádům, pro zájemce možnost výstupu na nejvyšší vrchol ostrova Goat Fell (874 m, asi 6–7 h), alternativně návštěva hradu Brodick, pivovaru Arran Brewery a přejezd do přístavu s hradem Lochranza; v podvečer trajektem do přístavního městečka Tarbert.

3. den

Výlet na ostrov Islay: vyhlídka na útesy Mull of Oa, návštěva pozůstatků kaple Kildalton, zříceniny hradu Finlaggan na stejnojmenném jezeře a návštěva jedné z několika slavných palíren whisky (Ardbeg, Lagavulin, Laphroaig, Bruichladdig, Bowmore); trajektem zpět na pevninu.

4. den

Prohlídka údolí s megalitickými stavbami kolem Kilmartin, přejezd přes kamenný most Bridge over the Atlantic na ostrov Seil do rybářské vesničky Ellenabeich – možnost výstupu na pahorek Dùn Mòr (106 m); dojezd do přístavního města s viktoriánskou architekturou a rybím tržištěm Oban – možnost výletu na ostrov Kerrera s vycházkou k hradu Gylen (3 h).

5. den

Trajektem na ostrov Mull: návštěva kamenného hradu Duart; půldenní výlet na posvátný ostrůvek Iona s písčitými plážemi a s opatstvím, kde působil i svatý Columba; odpoledne návrat do jednoho z nejhezčích skotských přístavních městeček Tobermory – prohlídka a večeře.

6. den

Ostrov Mull: návštěva lokální manufaktury sýrů Isle of Mull Cheese, pro otužilé možnost koupání na písčité pláži Calgary; panoramatickou cestou západního podél pobřeží s vodopádem Eas Fors, návrat do Tobermory; fakultativně možnost výletu na neobydlené skalnaté ostrovy Treshnish a ostrůvek Staffa s jeskyní Sv. Fingala a mystickými starověkými pevnostmi – cestou budou k vidění tuleni šedí a bezpočet mořských ptáků včetně papuchálků, kteří jsou tak typičtí pro sever Evropy.

7. den

Ranní trajekt na poloostrov Ardnamurchan s nejzápadněji položeným majákem na pevnině, návštěva pohádkového hradu Tioram, procházka k bílým plážím Rhu u města Arisaig, odkud se můžeme kochat výhledy na malé ostrovy Eigg a Rùm.

8. den

Prohlídka Harry Potterem proslaveného viaduktu Glenfinnan a krátká procházka jedním z nejkrásnějších údolí Skotska Glen Coe; odpoledne přejezd Skotskou vysočinou se zastávkou u jezera Loch Lomond a v městečku Luss; pozdně večerní dojezd na ubytování nedaleko letiště.

9. den

Brzký ranní odlet z Edinburghu domů.

Podmínky