ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Turecko – skialpový výstup na bájný Ararat

Splňte si své skialpinistické sny!
lyžování a skialpinismus3-4 náročný / velmi náročný★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
15. 3. – 23. 3. 20259 dní23113501

Cena a termín mohou být ještě upřesněny v závislosti na aktualizaci letových řádů na podzim 2024!

Na co se můžete těšit?

  • Skialpový čtyřboj – výstupy na Artos (3515 m), Mt. Baset (3680 m), Süphan (4058 m) a bájný Ararat (5137 m) 
  • Určeno zkušenějším skialpinistům s dobrou fyzickou kondicí
  • Ubytování střídavě v hotelech a v horských stanových kempech s veškerým zázemím

Popis

Ararat je nejvyšší hora Turecka a mýtický vulkán z biblických dob, jenž se tyčí se svojí zasněženou čepicí nad rozlehlým údolím Araxes ve východní Anatolii. Turci jí říkají Agri Dağı neboli „Hora bolesti“, kterou při výstupu do 5137 m určitě okusíme. Odměnou nám pak bude snový sjezd z vrcholu až do základního tábora.

Pro tyto skialpové túry je nutná dobrá fyzická kondice a lyžařské zkušenosti. Budeme hodně stoupat i klesat s průměrným denním převýšením 1400 až 1600 m a sjezdy kolem 30°. Vybrané trasy jsou ideální pro nadšené skialpinisty, ale zároveň bezpečné a nevyžadují žádné speciální dovednosti. Všechny čtyři vrcholy jsou ve vysoké nadmořské výšce, budeme tedy dbát na postupnou správnou aklimatizaci, abychom si tento jedinečný skialpový zážitek užili naplno.

V civilizaci budeme nocovat v příjemných hotelech a při samostatném horském výstupu na Ararat pak v plně vybavených stanech, které nám na místo s podporou koní dopraví místní podpůrný tým. Díky tomuto servisu se pak budeme moci při samostatných skialpových túrách pohybovat prakticky nalehko s běžným skialpovým a lavinovým vybavením.

Zájezd je veden místním horským průvodcem s tureckou národní akreditací pro zimní výstup na Ararat.

Nevíte, co si s sebou zabalit? Podívejte se na doporučenou skialpinistickou výbavu na naše zájezdy.

Program

1. den

Letecky Praha – Van a ubytování v hotelu v centru města.

2. den

Přesun do městečka Gevaş a zahájení prvního aklimatizačního výstupu na Artos Dağı (3537 m) – přibližně za 4 h staneme na vrcholu a budeme odměněni krásnými výhledy na jezero Van; následný sjezd se sklonem až 30° a transfer okolo jezera do hotelu.

3. den

Transfer do vesničky Bagriyanik, odkud povede druhý aklimatizační výstup na Başet Tepesi (3680 m); přejezd po pobřeží jezera Van do hotelu v městečku Adilcevaz.

4. den

Brzo ráno vyrazíme k vesnici Kiskili, kde začne další aklimatizační výstup na Süphan Dağı (4058 m) – třetí nejvyšší hora Turecka nás odmění výhledy do údolí a hlavně úžasným sjezdem (↑1650 m / 5 h); transfer do hotelu v Doğubayazıtu, odkud poprvé spatříme hlavní cíl naší výpravy – majestátní vulkán Ararat.

5.–6. den

Přejezd do vesnice Çevirme, kde naložíme zavazadla na koně a začneme stoupat k základnímu táboru Araratu (2900 m). Zde přenocujeme ve stanu a druhý den vystoupáme během 3 h do kempu ve výšce 3500 m, kde se připravíme na náročný závěrečný den.

7. den

Vstaneme ve 3 hodiny v noci a po časné snídani vyrazíme na 6hodinový výstup na vrchol Araratu (5165 m) – hlavní cíl naší výpravy. Odměnou nám budou výhledy do sousedního Íránu, Arménie i na vzdálený Kavkaz; následný sjezd do základního tábora bude lyžařským zážitkem. Den zakončíme návratem zpět do Doğubayazıtu.

8. den

Rezervní den; návštěva města a hradu Van.

9. den

Letecky Van – Praha.

Podmínky