ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Madagaskar – ostrov lemurů

Pozůstatek pradávné Gondwany v Indickém oceánu
poznávací zájezdyturistické zájezdy1 nenáročný program★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
24. 10. – 6. 11. 202414 dní26585401

Na co se můžete těšit?

  • Mimořádně pestrá populace lemurů i barevných chameleonů
  • Baobaby – jeden ze symbolů Madagaskaru
  • Pěší výlety v NP Ranomafana, NP Isalo a orchidejový park v NP Andasibe
  • Bílé pláže, deštné pralesy, savany i mangrovové porosty
  • Etnické malgašské skupiny Zafimaniry, Betsileo, Bara
  • Všudypřítomná vůně vanilky i oblíbeného rumu Dzama

Popis

Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě, jenž leží v Indickém oceánu a je často nazýván "osamoceným kontinentem". Jeho jedinečná biodiverzita ho řadí mezi nejvýznamnější biologická území na planetě. Díky izolaci se zde vyvinulo mnoho endemických druhů rostlin a zvířat, včetně lemurů, jichž zde v divoké přírodě žije více než 20 druhů. Ostrov nabízí kouzelné bílé písečné pláže, rozmanitou krajinu i bohatou kulturní historii. Hlavní etnickou skupinu tvoří původní obyvatelé Malgaši, jejichž kultura, jazyk a tradice mají hlubokou historii a vyvíjely se pod africkými, asijskými a arabskými vlivy. Malgašská pohostinnost, hudební a taneční tradice, ale i řemeslné dovednosti se předávají z generace na generaci, domorodá kultura je neoddělitelnou součástí identity ostrova.

Během našeho téměř dvoutýdenního programu navštívíme národní parky proslavené jedinečnou populací lemurů, chameleonů i monumentálními skalními útvary, kaňony a vodopády. V každém z nich si uděláme nenáročný pěší výlet nalehko a v závěru se projdeme i pod alejemi ikonických baobabů, jež se vyskytují v různých částech ostrova a které domorodci považují za posvátné. Ochutnáme vynikající madagaskarský rum, místní rýžové pivo (velmi oblíbený nápoj vesničanů) nebo tradiční jídlo "romazava" – z hovězího či kachního masa a zeleniny – a jako dezert pak "koba" – sladkou pochoutku z banánů v kombinaci s arašídovým máslem, cukrem a vanilkou. Madagaskar je totiž (kromě rumu) i světovým producentem vanilky, jejíž vůní je provoněn doslova každý kousek ostrova. Nadšení fotografové a cestovatelé si tu jistě splní své sny, tak pojďme tyto krásy a chutě tohoto jedinečného ostrova zažít a objevit společně!

Program

1. den

Letecky Praha – Antananarivo (Madagaskar), přesun do hotelu a dle času příletu krátké seznámení s hlavním městem v centrální části ostrova.

2. den

Přejezd z Antananariva směrem na východ, do velmi úrodné části země se svěže zelenou krajinou s bujnou vegetací, původními pralesy a jezery; obec v centrální části ostrova a park Marozevo – sloužící k umělému odchovu žab, gekonů a dalších zvířat, která si zde můžeme zblízka prohlédnout.

3. den

NP Andasibe – národní park s bujnou deštnou pralesní krajinou a rozmanitou endemickou faunou a flórou; nenáročný pěší výlet (3 km/ ↑ 150 m/ ↓ 100 m) a první setkání s mnoha druhy lemurů, včetně největšího žijícího druhu indri, pozorování chameleonů i ptáků, orchidejový park.

4. den

Celodenní přejezd na jih se zastávkou v Ambatolampy (řemeslné trhy a továrna na výrobu hrnců) – cestou svěže zelená krajina, farmářská zeleninová a rýžová políčka, pastviny dobytka, malgašské vesničky a výhledy na zajímavě erodované kopce zvané „lavaky“; podvečerní dojezd do Antsirabe.

5. den

Ranní procházka lázeňským městem Antsirabe – termální prameny, slavné pestrobarevné rikši, dílny na opracování kravských rohů místního dobytka (zebu); přesun dále na jih do hor, cestou lemovanou hustými borovicovými a eukalyptovými lesy, do města Ambositra – tradiční řemeslné dílny etnické skupiny Zafimaniry žijící v horách (výrobou zejména dřevěných soch a hudebních nástrojů byly jejich dovednosti zapsány r. 2008 do seznamu UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví); dojezd k NP Ranomafana.

6. den

NP Ranomafana – nenáročný pěší výlet nalehko do nitra pralesa (3 km/ ↑ 150 m/ ↓ 100 m) velice oblíbeným národním parkem, kterému dominuje řeka Namorona: bambusy, veliké kapradiny, nádherné peřeje a vodopády padající z okolních prudkých zalesněných svahů dávají tomuto místu kouzelný, místy až dramatický nádech; řeka poskytuje vodu pro zemědělství v okolí i další potřeby Malgašů, v parku žije na dvanáct druhů lemurů včetně vzácného lemura zlatého, více než sto druhů ptáků, plazi, gekoni, motýli; návštěva městečka Ranomafana; fakultativně možnost relaxace v horkých pramenech.

7. den

Krátká zastávka s výhledem na vodopády na řece Namorona; přesun do historického a univerzitního města Fianarantsoa – jedno z největších měst na ostrově, důležité kulturní centrum etnické skupiny Betsileo, jejich tradičních tanců, hudby a samozřejmě i řemeslných dovedností; fakultativní možnost ochutnávky vína v místním vinařství; turisty velmi oblíbené městečko Ambalavao – dílny s ruční výrobou papíru za použití květin a pestrobarevné stánky plné suvenýrů; nocleh na úpatí pohoří a NP Andringitra, který tvoří přírodní hranici mezi zelenou náhorní planinou a suchou jižní částí ostrova.

8. den

Chráněná oblast a přírodní rezervace Anja – založena místní komunitou kvůli hojnému výskytu těch nejznámějších lemurů kata (s pruhovaným ocasem) v jejich přirozeném prostředí, nenáročný pěší výlet nalehko mezi monumentálními skalními žulovými útvary; seznámení se zemědělskou, a především pasteveckou etnickou skupinou Bara v Ihosy, nedaleko pohoří a národního parku Isalo.

9. den

NP Isalo – jedna z nejkrásnějších chráněných oblastí na Madagaskaru, známá svými dramatickými skalními útvary vzniklými erozí pískovcových skal; nejznámějším útvarem je tzv. "okno", hluboké kaňony, přírodní bazénky i vodopády, piknik a pěší výlet nalehko (3–6 km/ ↑ asi 150–200 m/ ↓ asi 200 m), opět s pozorováním hned několika druhů lemurů a ptactva.

10. den

Brzký ranní přejezd na pobřeží do Toliary s krátkou zastávkou ve vesnici Ilakaka, proslavené těžbou safírů; cesta krajinou rozesetých, pestře zdobených hrobek (např. rohy býků zebu) etnické skupiny Mahafaly; přístav Toilara – město a promenáda s pozůstatky francouzské koloniální architektury, obchodní uzel pro vývoz bavlny, sisalu, rýže nebo mýdla; dojezd do přímořského letoviska Ifaty.

11. den

Ifaty – odpočinek, relaxace na bílých plážích Indického oceánu a koupání, fakultativně šnorchlování, fotografování pod baobaby v rezervaci Reniala, tradiční kuchyně s nabídkou ryb a mořských plodů, malgašská hudba, madagaskarský rum a vůně vanilky.

12. den

Přelet Toliary – Antananarivo, dle aktuálního času přeletu (letové řády vnitrostátních přeletů se mohou měnit) prohlídka hlavního města.

13.–14. den

Letecky zpět Antananarivo – Praha.

Podmínky