ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vysokohorská turistika a via ferraty

Vysokohorská turistika a via ferraty

Pro použití termínu vysokohorská turistika obvykle není podstatná nadmořská výška, ale skutečnost, že při ní zdoláváme úseky náročného terénu, které pro bezpečný pohyb vyžadují horolezecké jisticí vybavení. Patří sem via ferraty, odvážně vedené skalní trasy zajištěné umělými pomůckami. Dále sněhová a ledovcová turistika, kde je třeba se pohybovat s pomocí stoupacích želez a cepínu v lanovém družstvu. A k těm předchozím má blízko také skialpinismus jako její lyžařská forma. I taková může být vaše dovolená na horách.

Sněhové a ledovcové túry ve vysokohorském terénu

Ledovcová turistika s výstupy na alpské vrcholy či kdekoli jinde ve světě má svá specifika. Základním vybavením pro bezpečný pohyb jsou stoupací železa (tzv. mačky), upevněná na pevných kotníkových turistických botách, a cepín. Malá skupina vedená instruktorem postupuje po ledovci navázaná na laně v lanovém družstvu, aby tak eliminovala riziko uklouznutí některého člena a především jeho propadnutí do sněhem zamaskované ledovcové trhliny. Často je také pohyb po ledovci kombinovaný se skalnatými úseky, nejčastěji ve vrcholových partiích výstupu.

Via ferraty – zajištěné skalní cesty

V češtině se pro jištěné cesty většinou používá italský termín via ferrata, protože v Itálii mají svůj původ, v němčině se používá termín Klettersteig. V exponovaných místech jsou tyto turistické skalní trasy zajištěny ocelovými lany, skobami, stupy a žebříky, takže s jejich pomocí mohou dokonce i kolmé skalní stěny zdolávat turisté bez horolezeckých zkušeností. Podmínku je ovšem netrpět závratí. Via ferraty vznikly v Julských Alpách a Dolomitech za 1. světové války, kdy bylo nutno zásobovat nepřístupná místa rakousko-italské fronty. Po válce je začali využívat turisté a staly se tak inspirací pro vybudování mnoha nových tras nejkrásnějšími terény Alp i řady dalších pohoří či skalních útvarů.
Na via ferratách se provádí samojištění s pomocí ferratových setů, což je jisticí úvazek s tlumičem pádu a dvěma karabinami, jimiž se postupně přicvakáváte k průběžným ocelovým lanům, případně k ocelovým stupům či žebříkům.

Kvalifikovaní průvodci

Naše zájezdy s vysokohorskou turistikou a skialpinismem, obzvláště ty v Alpách, vedou horští vůdci s mezinárodní licencí, sdružení v České asociaci horských vůdců (ČAHV), která je jediným nositelem licence International Federation of Mountain Guide Associations (IFMGA) v ČR.

Technické vybavení pro naše horské zájezdy:

V ceně našich zájezdů je zahrnuto zapůjčení veškerého speciálního vybavení na via ferraty a ledovcové túry. Používáme standardní horolezecké vybavení, které odpovídá normám UIAA (Mezinárodní horolezecké asociace). Názorné fotografie naleznete na stránce Horské vybavení.

Cestovní pojištění na vysokohorskou turistiku

Pro naše zájezdy máme vyjednané speciální pojištění u pojišťovny UNIQA, které za velmi příznivou cenu kryje veškeré sportovní aktivity prováděné na našich zájezdech, což platí i pro vysokohorskou turistiku, kde je to obzvlášť výhodné. V Evropě je zahrnuté automaticky v ceně zájezdu, pro mimoevropské zájezdy je třeba si ho koupit za příplatek. Pouze se solidním pojištěním si užijete vaši dovolenou adrenalinově a zároveň zodpovědně.

Horské zájezdy s nejbližším termínem odjezdu

Všechny zájezdy s vícedenním trekingem či vysokohorskou turistikou