ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Gruzie – skialpinismus na Kavkaze ve Svanetii

Užijte si lyžařské dobrodružství bezpečně
lyžování a skialpinismus3 náročný program★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
3. 3. – 10. 3. 20238 dní23011301
17. 3. – 24. 3. 20238 dní23011302

Termín bude otevřen k prodeji po naplnění předchozího termínu.

Na co se můžete těšit?

  • Týden lyžování a skialpinistických túr v úchvatném prostředí Vysokého Kavkazu
  • Určeno zkušenějším skialpinistům s dobrou fyzickou kondicí
  • „Stověžaté“ osady Horní Svanetie 
  • Ubytování v rodinných penzionech s proslulou pohostinností

Popis

Vydejme se na skialpinistických lyžích do Svanetie a objevme společně panenské lyžařské svahy ukryté v samém srdci Velkého Kavkazu. Ve stínu majestátních hor v čele s nejvyšší horou Gruzie Šcharou (5201 m) a monumentální pětitisícovou stěnou Bezengi se ukrývá odlehlá středověká vesnice Ušguli . Ta se nám stane základnou pro skialpinistické túry v jejím bezprostředním okolí. Severní svahy zde nabízejí překrásné lyžování v nekonečném prašanu, ty jižní úchvatné panoramatické výstupy. Převýšení jednotlivých túr se pohybuje v průměru mezi 1000–1400 m. V průběhu pěti dní tak budeme mít možnost stanout několikrát na vrcholu třítisícových vrcholů či horských hřbetů.

První dva dny ve Svanetii strávíme v Mestii. Zánovní lyžařské středisko pod stejnojmennou ledovou pyramidou Tetnuldi (4858 m) je ideálním prostředím pro aklimatizaci. Absolvujeme zde několik sjezdů a výstupů s dopomocí místních lanovek a první skialpovou túru. Aklimatizováni se pak přesuneme do Ušguli, přičemž samotná cesta terénním autem po zasněžené silnici přes dvoutisícové sedlo a úzkým kaňonem řeky Inguri je velkým dobrodružstvím.

Zcela neopakovatelná je pověstná gruzínská pohostinnost a gastronomie. Každý den se stoly prohýbají pod mísami pečeného baklažánu, chačapuri plněného ovčím sýrem, chinkali se směsí masa i cibule, salátů z čerstvé zeleniny a různých druhů domácích sladkostí. Ochutnáme i pověstné víno z Kachetie či vynikající domácí koňak.

Na závěr cesty si vydechneme v malém, ale příjemném městě Kutaisi, které se rozprostírá již v subtropech na svazích nad řekou Rioni. Prohlédneme si nejkrásnější gruzínskou katedrálu, posedíme ve stylové bohémské restauraci a dárky v podobě sýrů a sladké čurčely nakoupíme v rozlehlé městské tržnici.

Zájezd je veden českým horským vůdcem s licencí UIAGM.

Nevíte, co si s sebou zabalit? Podívejte se na doporučenou skialpinistickou výbavu na naše zájezdy.

Přečtěte si článek Pohostinná Svanetie na skialpech - o krásách a zajímavostech Svanetie, jehož autorem je Petr Novotný, ředitel CK Adventura.

Program

1.–2. den

Letecky Praha–Kutaisi, přesun mikrobusem kaňoněm řeky Inguri až do srdce Svanetie  – starobylého horského střediska Mestie, ubytování na 2 noci. 

3. den

Aklimatizační program v Mestii. Dle aktuálních sněhových podmínek podnikneme první skialpinistickou túru v bezprostředním okolí Mestie a navštívíme lyžařské středisko Tetnuldi,jehož okolí oplývá krásnými freeridovými terény.

4.– 6. den

Přesun terénními auty do Ušguli, ubytování na 2 noci. Dle aktuálních sněhových a povětrnostních podmínek uskutečníme až tři skialpinistické výstupy a sjezdy v bezprostředním okolí Ušguli. Šestý den odpoledne návrat zpět do Mestie.

7.–8. den

Návrat ze Svanetie do Kutaisi, příjezd v odpoledních hodinách, podvečerní a dopolední procházka po městě, prohlídka historického centra, katedrála Bagrati z 11. st., proslulá rozlehlá tržnice. Druhý den letecky zpět do Prahy.

Podmínky