ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Tibet na kole

kultovních 1200 km ze Lhasy do Káthmándú
dovolená na kole4 velmi náročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Na co se můžete těšit?

  • Cyklistický přejezd Tibetu po Friendship Highway
  • Úvodní tři dny ve Lhase s návštěvou nejznámějších klášterů
  • Pět pětitisícových sedel, výhledy na šest osmitisícovek!
  • Výjezd do základního tábora Everestu (5200 m)
  • Noclehy v místních ubytovnách, mimo civilizaci ve stanech, doprovodné vozidlo

Popis

Cyklistika ve vysokých horách je zvláštní způsob meditace. Kdo něco podobného zažil, určitě ví, jak nicotné se zdají všechny běžné problémy a starosti ve srovnání s majestátem velehor. Aspoň měsíc nemyslet na nic jiného a domů se vrátit na první pohled pohublý a unavený, ale ve skutečnosti nesmírně odpočinutý a plný elánu. Kam jinam si zajet obnovit energii než do Tibetu?!

Trasu Lhasa – Káthmándú projedeme celou na kolech, překonáme pět pětitisícových sedel včetně hlavního himálajského hřebene, navštívíme nejznámější i málo známé lámaistické kláštery a pokocháme se výhledy na šest osmitisícovek! Seznámíme se s tibetskou kulturou z její hezčí i z té odvrácené strany, užijeme si místního folkloru i nocí uprostřed pustiny. Po celou dobu strávenou na kolech s námi pojede auto se zavazadly, které vypomůže i cyklistům v případě indispozice.

Program

1.–2. den

Letecky Praha–Peking; volný večer a aklimatizace po časovém posunu.

3. den

Celodenní prohlídka Pekingu: procházka po náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) a prohlídka tvz. Zakázaného města – nejrozsáhlejšího palácového komplexu na světě; návštěva chrámu Nebes  – místo, kam se chodívali „synové nebes“ modlit za dobrou úrodu; nocleh v hotelu.

4.–6. den

Lhasa a nejbližší okolí - dvouapůldenní výšková aklimatizace: návštěva paláce tibetského dalajlámy - Potály, poutní cesta, tržiště Barkhor, jedinečně zachovalé kláštery Sera, Gänden a Džokhang, bývalé letní sídlo dalajlámů Norbulinka.

7. den

Začátek cyklistiky: přejedeme most přes Brahmaputru (3600 m), který bude nejnižším místem našeho tibetského putování, a další dny už neklesneme pod 4000 m.

8.–10. den

První sedlo Gamba La (4800 m), posvátné azurově modré jezero Jamdrok (4400 m), první pětitisícové sedlo Karo La (5050 m), žně ve výšce 4600 metrů, dojezd do Gjance.

11. den

Gjance - volný den: prohlídka kláštera Pelkor Chöde s jednou z největších stúp v Asii - Kumbum, pevnost nad starým tibetským městem.

12.–14. den

Rozlehlým údolím do Žikace - tibetské město s tržištěm, ruiny impozantní pevnosti, sídlo pančenlámů - klášter Tašilhünpo; sedlo Tsuo La (4550 m), bývalé hlavní město Tibetu Sakja - tibetské město, starý a nový klášter.

15.–16. den

Zastávka ve městě Lhace, sedlo Lhapka La (5220 m) se stády pasoucích se jaků, městečko Shegar.

17.–18. den

Vjezd do NP Qomolangma, sedlo Pang La (5150 m) s dech beroucím výhledem na hlavní himálajský hřeben se čtyřmi osmitisícovkami v řadě!!!: Makalu, Lhotse, Everest a Čho Oju - mezi nimi Pumori a Chakung; křižovatka cest Tašizom, výjezd na kolech do Mt. Everest Base Camp (5200 m), nocleh u kláštera Rongpuk (4980 m).

19.–21. den

Přes sedlo Nam La (5150 m) do Old Tingri (Gangkar) a pozvolné stoupání k hraničnímu hřebenu; vesnice Mimbu se zbytky strážního hradu, širokým údolím ve výšce kolem 4700 m ke smaragdovému jezeru Pekutso (4600 m) s výhledem na zasněžený vrchol nejnižší osmitisícovky Shisha Pangma (8012 m) a neskutečný hraniční hřeben Langtang.

22.–23. den

Poslední stoupání do sedla Kongtanglamu (5236 m) - nejvyšší bod na naší trase a dále pozvolný sjezd do údolí Kirong (4200 m) a dále podél řeky Kirong Tsangpo (nepálská Trisuli) až na nepálskou hranici (1800 m).

24.–25. den

Překročení nepálské hranice na přechodu Kirung-Rasuwa a pokračování v dlouhém sjezdu z ledových pustin až do horkých tropů; přibývá osídlení, projíždíme zajímavou tropickou krajinou; dojezd do Káthmándú a konec cyklistiky, zabalení kol.

26.–27. den

Káthmándú a jeho největší pamětihodnosti: Svajambhunáth, náměstí Durbar, Pašupatináth, stúpa Buddhanáth a další; letecky návrat do Prahy.

Podmínky