ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bhútán na kole – cesta snů

Na kole přes 10 himálajských průsmyků
dovolená na kole3 náročný program★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
4. 10. – 20. 10. 202417 dní21261402

Cena je kalkulována pro skupinu 5-8 osob, přičemž skupinu doprovází česky hovořící průvodce. Zájezd jsme schopni uspořádat i pro skupinu 3-4 osoby za cenu 170 000 Kč/ osoba, pro skupinu 2 osob za cenu 175 000 Kč/ osoba nebo pro 1 člověka za cenu 180 000 Kč/ osoba.

18. 4. – 4. 5. 202517 dní21261501

Cena je kalkulována pro skupinu 5-8 osob, přičemž skupinu doprovází česky hovořící průvodce. Zájezd jsme schopni uspořádat i pro skupinu 3-4 osoby za cenu 170 000 Kč/ osoba, pro skupinu 2 osob za cenu 175 000 Kč/ osoba nebo pro 1 člověka za cenu 180 000 Kč/ osoba.

Tento zájezd pro vás připravíme i na zakázku.

Na co se můžete těšit?

  • Výjimečné cyklistické putování přes celý Bhútán
  • Opevněné dzongy, buddhistické kláštery i tradiční vesnice
  • Turistická západní část i obtížně dostupný, avšak dechberoucí východ
  • Hluboká údolí, původní pralesy, vodopády a divoké řeky
  • Hotely, plná penze, doprovodný minibus, místní průvodce

Popis

Bhútánské království nese právem nádech tajemna a exkluzivity. Země vyznávající tradiční hodnoty přistupuje k turistice unikátním a trvale udržitelným způsobem, jenž jí umožňuje chránit kulturu i přírodu před negativními dopady cestovního ruchu. Zatímco svět bojuje s kácením pralesů, vymíráním živočišných i rostlinných druhů a celkovou devastací přírody, bhútánská nekonečná údolí jsou pokrytá nedotčenými původní lesy a pralesy (více než 70 % plochy je zalesněno), které jsou domovem rostoucích populací tygrů, leopardů nebo pandy červené (více než 50 % plochy země je biologickou rezervací). Divoké řeky jsou dosud nezkrocené přehradami a obrovské vodopády jsou běžnou součástí majestátních výhledů, jež turisté zažívají.

Cyklistické putování napříč celým královstvím je dobrý způsob, jak poznat Bhútán v celé jeho šíři a zároveň za sebou zanechat pouze minimální (nejen uhlíkovou) stopu. Vždyť i oblíbený, v pořadí čtvrtý bhútánský král Džigme Sengge Wangčhug je nadšeným cyklistou.

Během naší cyklovýpravy uvidíme nejen nejznámější turistická lákadla západního Bhútánu, ale projedeme si i mnohem odlehlejší a opuštěnější východní část země. Jako zlatá nit se horami vine cesta, která překonává několik sedel a údolí, aby dovedla cestovatele přes celý bhútánský Himálaj až do indické nížiny.

Cestou si prohlédneme několik nejnavštěvovanějších i méně známých buddhistických klášterů, potěšíme se výhledy na zasněžené himálajské vrcholy a strávíme příjemné chvíle mezi místními obyvateli. Po celou dobu budeme mít k dispozici místního anglicky mluvícího průvodce, který nás bude zásobovat zajímavostmi a historkami ze života obyčejných Bhútánců a také nám umožní vstup do všech klášterů a pevností po cestě. Turistická infrastruktura v zemi je na velmi vysoké úrovni, a tak ač zmoženi cyklistikou, budeme moci relaxovat v zázemí kvalitních hotelů a restaurací.

Prozkoumejte s námi zemi, jejíž král měří „národní štěstí" jako hodnotu určující spokojenost obyvatel. Zemi, jež se před lety navzdory moderním trendům turismu vydala svou vlastní cestou, a vydejte se s námi na tuto bezesporu jedinečnou výpravu! Pokud je pro vás dovolená synonymem odpočinku a zapomenutí na každodenní stres, jaký zažívá moderní civilizace, pak Bhútán představuje tu nejlepší terapii.

Program

1.–2. den

Letecky Praha–Dillí a následný přelet nad majestátním hřebenem Himálaje s viditelností všech osmitisícových vrcholů do bhútánského Para – vzrušující přistání na jediném bhútánském mezinárodním letišti ve výšce 2250 m; ubytování a sestavení kol; podle času příletu pěší procházka po starém městě: pevnost Rinpung dzong, kde se natáčel film Malý Buddha, Ta dzong – Národní muzeum Bhútánu (ve středověku strážní věž).

3. den

Busem do průsmyku Chelela (Čhelela; 3810 m), jenž nabízí nezapomenutelný výhled na spektakulární zasněžený sedmitisícový hřeben Himálaje s dominantní Jomolhari (Džomolhari; 7326 m); příjemně se vlnící úzkou asfaltkou sjíždíme tisíc výškových metrů do nejzápadnějšího bhútánského údolí Haa (2700 m), jež se táhne až do blízkosti tibetské hranice; na kole projíždíme typickou vesnici Yangthong (Jangthong) s tradičními dřevěnými domy, obklopenými jabloňovými sady a políčky s čili papričkami, rýží a pohankou; fakultativně dojezd až k osadě Damthang, kde sídlí vojenská posádka, nebo výjezd/výstup k jednomu z nejméně tuctu klášterů uhnízděných na skalních útesech vysoko nad údolím (53 km / ↑200 m / ↓1000 m).

4. den

Starou silničkou kopírující původní obchodní stezku projíždíme údolí Haa – přes soutok řek Paro a Thimphu míříme do nejmenšího asijského hlavního města Thimphu, které si dodnes zachovalo svou venkovskou malebnost; v podvečer vyjížďka/procházka po Thimphu: k nezapomenutelným zážitkům patří návštěva nejrozlehlejší bhútánské pevnosti Tashichho (Tašičhö) dzong – současného sídla vlády a také nedávno dostavěné Buddhovy sochy Dordenma (80 km / ↑500 m).

5. den

Na kole mírným stoupáním do sedla Dochula (Dočhula; 3140 m) s výhledy na okolní sedmitisícovky a ozdobeného 108čhörteny; pozvolným sjezdem v délce 42 km vedoucím pralesem i mezi rýžovými políčky dosáhneme kláštera plodnosti Chime (Čimi) lhakhang a přilehlé "falusové" vesnice, navždy spojené se slavným šíleným lámou Drukpou Kinlajem; subtropickou krajinou přijíždíme do Punakhy (1200 m) – zimního sídla nejvyššího opata a někdejšího hlavního města; podvečerní prohlídka největšího bhútánského buddhistického kláštera Punakha dzong, položeného těsně u soutoku řek Mo chhu (čhu; Ženská řeka) a Pho chhu (Mužská řeka) (81 km / ↓900 m).

6. den

Náročné stoupání do sedla Lawala (3300 m) v Černých horách; nejdříve traverzem, jenž kopíruje hluboký kaňon řeky Dang, kolem Wangdue – někdejší pevnosti posazené na strmém okraji pahorku vysoko nad řekou; níže položená rýžová políčka vystřídá hustě zalesněná krajina, která je domovem různých druhů ptáků a opic; při závěrečném sjezdu ze sedla Lawala se otevře překrásný výhled na zapadlé ledovcové údolí Phobjikha (Phobdžikha; 2900 m) na hranici NP Jigme Singye Wangchuck (Džigme Sengge Wangčhug), jenž je příkladem ochrany ohrožených jeřábů černokrkých, kteří sem každoročně přilétají z Tibetu (75 km / ↑2150 m).

7. den

Ráno si prohlédneme autentický klášter Gangteng gompa s početnou komunitou mnichů; na kole přejedeme průsmyk Pelela (3400 m) a 65kilometrovým sjezdem se spustíme otevřenou vysokohorskou krajinou s rozkvetlými alpskými loukami až do Trongsy (Thongsy) (78 km).

8. den

Trongsa (2100 m) – prohlídka od věků v zemi nejdůležitější pevnosti Ta dzong, chránící vstup do východní části Bhútánu, zasvěcené mýtickému hrdinovi Gesarovi z Lingu; průsmyk Yutongla (Jutongla; 3400 m) a nekonečný sjezd do širokého údolí Jakar (Džakar) (68 km).

9. den

Odpočinkový den v malebném Jakaru (2600 m) – správním středisku provincie Bumthang a domově jednoho z velikých buddhistických učenců Pämalingpy; procházka nebo projížďka po údolí, jež se pyšní četnými buddhistickými svatyněmi a stavbami, ale také okouzlující polohou uprostřed borovicemi porostlých vrcholků.

13. den

Na kole přejedeme z hor do nížiny; naši cyklistickou pouť zakončíme v pohádkovém městě Tašigang (1200 m), kde se rozloučíme s vysokým Himálajem a navštívíme poslední ze všech překrásných dzongů (92 km / ↓1600 m).

10.–12. den

Ze středního Bhútánu se postupně přesouváme na vzdálený a obtížně dostupný východ země: přes tři 3500 m vysoká sedla, z nichž nejvyšší je Thrumshingla (Thumšingla) – se svými 3750 m je to zároveň nejvyšší silniční průsmyk v Bhútánu, postupně dojedeme až do Mongaru; cesta, po které jedeme, patří k nejkrásnějším v celém Himálaji – hluboká údolí porostlá vysokou džunglí, z níž nám občas do cesty vyskočí opice, daleké výhledy ze sedel, bezpočet vodopádů, vesničky přilepené na příkrých úbočích...

14. den

Poslední cyklistická etapa přes Yonpulu nekonečným sjezdem až do subtropického Deothangu (600 m); ubytování a zabalení kol. V případě zavřeného hraničního přechodu v Samdrupjongkharu bude tato etapa nahrazena vnitrostátním přeletem z Yonpuly zpět do Para.

15. den

Dojezd autem na hraniční přechod Samdrupjongkhar a přejezd na indické letiště Guváhátí; odlet do Dillí; nebo pěšky k významnému klášteru Taktsang (Tagcchang) gompa (doslova „Tygří hnízdo"), přilepenému ke skalnímu ostrohu ve výšce 3100 m; v podvečer procházka městem – rozloučení s Bhútánem a poslední nákupy suvenýrů. 

16.–17. den

Letecky Dillí–Praha.

Podmínky