ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ladákh na kole

Odlehlým údolím Indu i řeky Shyok
dovolená na kole4 velmi náročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
17. 8. – 1. 9. 202416 dní21202401

Na co se můžete těšit?

  • Vysokohorská cyklistika v horách budhistického Ladákhu
  • Lámaistické kláštery v údolí Indu i zapadlé horské vesničky
  • Přejezd nejvyššího silničního sedla na světě Khardung La (5359 m)
  • Podpora servisního týmu včetně plné penze a doprovodného vozidla
  • Ubytování v hotelech i v divočině v zapůjčených stanech

Popis

Mezi hřebeny Himálaje a Karákoramu leží těžko přístupný Ladákh – země hor a lámaistických klášterů s neopakovatelnou atmosférou nepřerušené tradice tibetského buddhismu. Severoindickému Ladákhu se někdy přezdívá "Malý Tibet“ a byl oblastí dlouho nepřístupnou. Místní obyvatelé viděli dříve přistávat letadlo než přijet auto. Hlavní město Léh, jehož královský palác představuje předlohu k daleko známějšímu paláci Potála v tibetské Lhase, se stane východiskem k prozkoumání západní i východní části Ladákhu.

Program jsme připravili tak, abychom měli dostatek času aklimatizovat se na vyšší nadmořskou výšku a seznámit se s unikátní místní přírodou, kulturou i architekturou. Kompletní servis nám během programu zajistí místní osvědčená partnerská agentura včetně kuchaře, který nám při stanování v horách bude vařit plnou penzi.

Program

1.–2. den

Letecky Praha-Dillí-Léh (3500 m); ubytování, odpočinek po cestě, odpolední aklimatizační procházka hlavním městem tzv. Malého Tibetu, někdejší významné křižovatky na hedvábné stezce.

3. den

Přejezd busem do Bod Kharbu (3470 m); cestou návštěva dvou významných klášterů: v údolí Indu ležícího Čos-khor v Alčí s freskami a dřevořezbami z 11. století a půvabného buddhistického klášteru v Lamajuru položeného v bočním údolí ve výšce 3500 m; v podvečer dojezd na tábořiště u Bod Kharbu a sestavení kol.

4. den

Vyjíždíme na kole po proudu řeky Kanji; vesnice Čiktan (3230 m) se smíšeným muslimsko-buddhistickým obyvatelstvem; při ústí řeky Kanji do Indu ve vesničce Sanjak vstupujeme do odlehlé oblasti Dah-Hanu, jež je v Ladákhu kulturně a etnicky výjimečná díky etniku Drok-Pa vyznávajícímu velmi starou formu buddhismu ovlivněnou animistickými kulty; nocleh ve vesnici Dah ve výšce 2800 m (45 km/ ↑ 400 m/ rozbitý asfalt).

5.–6. den

Hlubokým kaňonem proti proudu řeky Indus míříme do Takmačiku (2950 m) - jedné z nejkrásnějších vesnic v tomto údolí; cestou prohlídka neolitických skalních rytin a okouzlující vesnice Skurbučan s více než desetimetrovou sochou Guru Rimpočeho (53 km/ ↑ 500 m/ asfalt); kempování na dvě noci v meruňkovém sadu ve vesnici; další den aklimatizační vyjížďka do bočního údolí dle chuti až do 4000 m, po cestě prohlídka vysoko v horách položených osad Barma (3300 m) a Goma (3800 m) (37 km/ ↑ 1050 m/ asfalt, šotolina).

7. den

Opouštíme údolí Indu a pitoreskní silnicí, která propojuje vysokohorské vesnice stoupáme do dvojice sedel Lago La (3830 m) a Mebtak La (3830 m); skvělá cyklistika se zde snoubí s etnografickými zážitky a monumentálními výhledy na hřeben okolních hor; nocleh v malebné osadě Hemis Šukpačan ve výšce 3700 m pod obrovskou sochou Buddhy (45 km/ ↑ 900 m/ šotolina).  

8. den

Pokračujeme vysokohorskou krajinou přes tři sedla nad 3700 m; cestou návštěva významného kláštera v Likkiru (3740 m) založeného roku 1065, který obývá na sto mnichů; obrovská socha sedícího Buddhy shlíží dolů do údolí; nocleh v zelené oáze vesničky Ney (44 km/ ↑ 900 m/ šotolina, asfalt).

9. den

Ráno si prohlédneme významný klášter Basgo (3290 m) z 15. století; vyhlídkovou silnicí v údolí Indu se vracíme zpět do Léhu; fotogenická vyhlídka na soutok řek Indu a Zanskaru; poutní místo Pathar Sahib (49 km/ ↑ 1100 m/ asfalt).

10. den

Volný odpočinkový den v Léhu (3500 m): prohlídka a toulky starým městem, mohutný palác "malá Potála", moderní stúpa Šántí na vyhlídkovém kopci nad městem, klášter Namgjal Tsemo, nákupy suvenýrů na rušné tržnici.

11. den

Královská etapa: 38-kilometrové stoupání s relativně mírným průměrným sklonem 5% do nejvyššího silničního sedla na světě Khardung La (5359 m) - podpora autobusu zajištěna; výhledy na sedmitisícové hřebeny pohoří Karákorám; téměř stejně dlouhý sjezd polopouštní krajinou až do vesnice Khardung (3970 m) (70 km/ ↑ 1850 m/ převážně asfalt).

12. den

Dokončení sjezdu ze sedla Khardung La (25 km/ ↑ 100 m/ asfalt); cestou majestátní výhledy na ledovcové údolí řeky Shyok; zatáboření v raftové základně Khalsar na břehu řeky (3160 m); odpoledne výlet busem údolím řeky Shyok přes vesničku Diskit s mohutnou gompou až do Hundaru, kde můžeme pozorovat polodivoké velbloudy dvouhrbé v písečných dunách, zájemci mohou částečně na kole.

13.–14. den

Závěrečné dva dny cyklistiky na náhorních pláních Karákorámu: z údolí Shyoku stoupáme opuštěnou asfaltkou k poslednímu tábořišti ve výšce 4100 m (43 km/ ↑ 1200 m/ asfalt); následující den se přes druhé pětitisícové sedlo WariLa (5280 m) přehoupneme zpět do údolí Indu a nekonečným sjezdem dosáhneme poslední zastávky na naší trase - restaurace v Šakti (3700 m), odkud nás autobus dopraví posledních 45 km do Léhu; zabalení kol a závěrečný večírek (50 km/ ↑ 1150 m/ převážně asfalt).

15.–16. den

Letecky do Dillí; podle letového řádu fakultativně prohlídka největších zajímavostí, případně ubytování v hotelu; v noci nebo brzo ráno odlet do Prahy.

Podmínky