ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jižní Indie na kole

Od Bengálského zálivu k Arabskému moři
dovolená na kole2 středně náročný program★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
16. 1. – 31. 1. 202516 dní21206501

Na co se můžete těšit?

  • Jedinečný turisticko-cyklistický program po jižní části indického subkontinentu
  • Skalní svatyně v Mahábalipuramu  a velkolepé čólské chrámy 
  • Pohoří Západní Ghát  a čajové plantáže
  • Unikátní exkurze indickým venkovem hýřícím všemi barvami
  • Věhlasné kulinářské speciality kéralské kuchyně
  • Závěrečná relaxace na plážích Arabského moře

Popis

Vydejte se s námi do tropického ráje, do jižní Indie, jež nabízí jedinečnou kombinaci fascinujících památek, pestrobarevného venkova i nádherné přírody. Během putování poznáme Indii ze všech stran, se všemi jejími ctnostmi i nectnostmi. Nad něčím užasneme, nad jinými věcmi budeme nevěřícně vrtět hlavou a někdy musíme přimhouřit oko.

Společně navštívíme dva úchvatné jihoindické státy: chrámy oplývající Tamilnád a zelení překypující Kéralu. V poklidné a uvolněné atmosféře prozkoumáme vzácnou biodiverzitu pohoří Západního Ghátu , projížďkou mezi rýžovými políčky a čajovými plantážemi po zapadlých silničkách se seznámíme s autentickým jihoindickým venkovem, ve městech budeme obdivovat starobylé kulturní památky a nasávat vůni koření, vonných tyčinek i celosvětově známé indické kuchyně. Na závěr si odpočineme ve stínu kokosových palem na bílých plážích Arabského moře, nakoupíme suvenýry na přímořské promenádě a v malebném rybářském přístavu Kóčin se budeme rozplývat nad místní delikatesou - pečenou rybou v banánovém listu.

Program

1.–2. den

Letecky Praha–Madrás, přesun do Puduččéri se zastávkou v Mahábalípuramu: unikátní monolitické skalní chrámy a reliéfy, první ochutnávka indické kuchyně; Puduččéri – bývalé hlavní město francouzských držav s impozantními kostely a širokými bulváry; podvečerní procházka po pobřežní promenádě a odpočinek po cestě.

3. den

Dopoledne sestavení kol a zahřívací etapa tropickými lesy do experimentální futuristické osady Auroville, jejímž posláním je podporovat spirituální rozvoj života; zpět přes pláž a možnost koupání v moři (30 km).

4. den

Zahájení cyklistického putování na jih; první kontakt s indickým venkovem: plantáže banánovníků a cukrové třtiny, barevné hinduistické svatyně, melouny, manga, žakie; v podvečer dojezd do rušného Čidambaramu (91 km). 

5. den

Brzká ranní návštěva Natarádžova chrámu zasvěceného tančícímu Šivovi a možnost pozorovat hinduistické ceremonie a obřady; odpoledne na kole do Pičavaramu krajem rybářských vesnic, jež se postupně vzpamatovávají z ničivé tsunami v roce 2004; fakultativně projížďka lodičkou rozsáhlou sítí kanálů mezi mangrovy (48 km).

6.–7. den

Noříme se do srdce Tamilnádu, krajinou zavlažovacích kanálů a rýžových políček směřujeme do vnitrozemí; etapy nás provedou po nejvýraznějších památkách slavné čólské říše: barevné gópury a obrovské vozy v Kumbakonamu, chrám Airavatešvara v Darasuramu obklopený malebnou zahradou, pro cyklistické nenasyty zajížďka do Svámimalai – vesnice, která je uctívána jako jeden ze šesti posvátných příbytků Murugana, Šivova syna (šestý den: 61 km), (sedmý den: 45 km).

8. den

Den bez kol: za ranního chládku si prohlédneme Brhadéšvarův chrám v Tándžávuru a zbytek dopoledne strávíme odpočinkem a procházkou po městě; odpoledne se přesuneme autobusem do předhůří pohoří Západní Ghát 

9.–10. den

Krajina se začíná měnit, přibylo zeleně i vodních nádrží, atmosféru dokreslují vinice zasazené pod žulovými masivy; cestu lemují stánky s různými druhy tropického ovoce, které svádí k ochutnání; příjemné osvěžení pod posvátnými vodopády Suruli (pozor na opice);závěrečné stoupání odvážně vedenými serpentinami s monumentálními výhledy zpět do údolí (devátý den: 79 km), (desátý den: 80 km).

11. den

Volný den v oblasti NP Perijár zasazeném uprostřed pohoří Západní Ghát s množstvím fakultativních programů: návštěva čajové plantáže a výrobny čaje, procházka farmou na pěstování koření, projížďka lodí po jezeře nebo procházka džunglí; večer kalaripajattu – představení starověkého jihoindického bojového umění nebo kathakali – tradičního tance. 

12.–13. den

Oblastí koření, čaje a kaučukových plantáží sjíždíme do zelené úrodné nížiny při pobřeží Arabského mořeKérala – jedna z nejbohatších a nejmalebnějších oblastí Indie; spleť nekonečných vodních kanálů lemovaných malebnými rybářskými vesničkami s barevnými kostelíky; přívozem přes jezero Vembanad; fakultativně návštěva ptačí rezervace Kumarakom; západ slunce nad Arabským mořem (dvanáctý den: 57 km), (třináctý den: 85 km).

14. den

Dopolední relaxace u moře, poté na kole podél pobřeží do Kóčinu (45 km); po cestě pozorování tradičních tzv. čínských rybářských sítí. 

15.–16. den

Dopolední prohlídka Kóčinu – staré přístavní město: portugalský kostel s bývalým hrobem Vasca de Gamy, výstavní koloniální paláce či půvabná židovská synagoga; odpoledne přesun na letiště a letecky návrat do Prahy.

Podmínky