ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Šrí Lanka na kole

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
9. 11. – 24. 11. 202416 dní21230402
1. 3. – 16. 3. 202516 dní21230501

Na co se můžete těšit?

  • Jedinečné cyklistické putování po ostrově čaje a koření
  • Starodávné památky Anurádhapura , Sígirija  a Dambulla 
  • Autentický zemědělský venkov, čajové plantáže i úchvatná Šrílanská vysočina 
  • Národní park Horton Plains 
  • Závěrečná relaxace na plážích Indického oceánu
  • Ubytování v turistických hotelech se snídaní, doprovodné vozidlo

Popis

Šrí Lanka je po právu nazývána perlou v Indickém oceánu. Pyšní se bohatou historií, pestrou přírodou, zachovalou architekturou a přátelským obyvatelstvem, čímž pro mnohé z nás představuje synonymum ideální exotické destinace pro chladné zimní měsíce.

S naším kolem se záměrně vyhneme hlavním turistickým trasám, i když ty největší "taháky" samozřejmě nevynecháme. Spíše se ale budeme věnovat poznávání autentického šrílanského venkova a běžného života na tomto fascinujícím ostrově. V poklidném tempu projedeme zapomenuté venkovské silničky klikatící se mezi rýžovými políčky i čajovými plantážemi. Občerstvovat se budeme v místních kioscích a jídelnách, které nabízejí čerstvé šťavnaté ovoce i fascinující pokrmy všech barev a vůní. Budeme mít dostatek času prozkoumat známé a hojně navštěvované, ale i dávno zapomenuté chrámy a pagody. Do cesty nám budou skákat všudypřítomné opice, vyhýbat se budeme překvapivě rychlým obrovským varanům a budeme se těšit, až spatříme prvního šrílanského slona (za ohradníkem).

A co by to bylo za exotickou dovolenou bez pořádného koupání? Šrí Lanka nabízí krásné bělostné pláže, o které vás samozřejmě nesmíme připravit. Jak je na našich exotických cyklistických zájezdech zvykem, strávíme poslední dny pobytem v jedné z ospalých přímořských vesniček, kde se vykoupeme v průzračných vodách Indického oceánu, abychom se plně zrelaxovaní mohli vrátit zpět domů.

Program

1.–2. den

Letecky Praha–Colombo; transfer do Anurádhapury a ubytování na 2 noci; sestavení kol a první seznámení se Šrí Lankou.

3. den

Celodenní cyklisticko-poznávací program ve starověké slavné metropoli Anurádhapura : projížďka rozsáhlým historickým areálem mezi obrovskými dágobami, které však stále žijí množstvím hinduistických obřadů; 2000 let starý posvátný fíkus Šrí mahá bódhi; fakultativně na kole do Mihintalé – kolébky šrílanského buddhismu (30–80 km).

4. den

Nečekaně malebnou venkovskou krajinou rýžových políček, rybníků a zavlažovacích kanálů míříme na jihovýchod (84 km / ↑600 m); ubytování na dvě noci v Sígiriji.

5. den

Volný den s množstvím fakultativních programů: populární výstup na věhlasnou, záhadami obestřenou skalní pevnost Sígirija , nebo na vedle stojící méně navštěvovanou výhlídkovou skálu Pidurangala; atraktivní safari v národním parku Minneríja; lákavá projížďka množstvím vedlejších stezek v okolí zakončená lenošením v baru na břehu vodního kanálu Elahera (0–40 km).

6. den

Kolem vodní nádrže Kandalama Wewa míříme do Dambully – cestou zastávka u opuštěného chrámu uprostřed polí Dakinigirija Vilhara; odpoledne prohlídkanádherných jeskynních chrámů v Dambulle , proslavených sochami ležícího Buddhy; fascinující výhled do krajiny, kterou budeme následujících několik dnů projíždět (30 km / ↑250 m).

7.–8. den

Opouštíme rozlehlou nížinu severní Šrí Lanky a na úpatí zeleného pohoří Knuckles  se vrháme na průzkum centrální Vysočiny: krajina se postupně začíná měnit, přibývá kopečků, kokosových palem a hinduistických svatyní; v podvečer osmého dne dojíždíme do hlavního centra šrílanského buddhismu – Kandy  (7. den: 42 km / ↑700 m; 8. den: 53 km / ↑900 m).

9. den

Za úsvitu si v Kandy prohlédneme chrám Buddhova zubu – jednu z nejnavštěvovanějších památek Šrí Lanky: můžeme meditovat pod obrovskými fíkovníky v přilehlé zahradě nebo se spolu se stovkami poutníků ponořit do útrob chrámu; na kole se vydáme mezi čajové plantáže a nevynecháme ani zastávku v muzeu věnovanému zpracování a výrobě čaje Hantane Tea Factory (38 km / ↑960 m).

10. den

Kola naložíme na korbu náklaďáku a vlakem nebo autobusem vystoupáme úchvatnou krajinou čajových plantáží téměř 1400 výškových metrů až do nejvyšších poloh Šrílanské vysočiny; nocleh v Pattipole – největším zapadákově celé Šrí Lanky.

11. den

Náročná, ale překrásná etapa úchvatnou krajinou Hortonských plání , jež jsou od roku 1988 národním parkem: náhorní plošina ve výšce kolem 2000 m se pyšní rozmanitou faunou a flórou, dalekými výhledy a místy připomíná třetihorní krajinu z Burianových obrazů; v podvečer dojezd do oblíbené a povinné zastávky všech cestovatelů – horského střediska Ella, obklopeného řetězem hor a vodopádů (58 km / ↑1600 m); večer ve víru společenského života v jednom z mnoha venkovních barů na hlavní třídě.

12. den

Dopoledne věnujeme odpočinku, nákupu suvenýrů, nebo se vydáme na "fotosafari" s devítiobloukovým železničním viaduktem; po obědě se spustíme nekonečnými serpentinami podél burácející řeky až do přímořské nížiny – cestou zastávka u impozantních vodopádů Ravana; dojezd do Buduruvagaly, kde se nachází překrásné 1000 let staré sochy Buddhy vytesané ve skále (48 km / ↑800 m); naložení kol a přejezd k národnímu parku Udavalave.

13. den

Ráno fakultativně safari v NP Udavalave pyšnícím se nejvyšším počtem slonů na celé Šrí Lance; poslední cyklistická etapa nás provede spletí steziček a cestiček podél zavlažovacích kanálů a rybářských vesniček až k Indickému oceánu v oblasti Tangalle (62 km / ↑750 m); ubytování na dvě noci v blízkosti pláží.

14. den

Odpočinkový den u moře, koupání, fakultativní výlety, poslední nákupy.

15.–16. den

Zabalení kol a přejezd na letiště v Colombu; další den přílet do Prahy.

Podmínky