ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Napříč Pamírem z Tádžikistánu do Kyrgyzstánu

turistické zájezdy2 středně náročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
21. 8. – 6. 9. 202417 dní25108401

AKTUÁLNĚ PLNO!

Na co se můžete těšit?

  • Pět celých dní chození nalehko v nádherném a různorodém horském prostředí
  • Jezera a štíty malebných Fanských hor
  • Po slavném Pamírském traktu kaňony mohutných řek i přes velehorská sedla
  • Sedmitisícový Pik Lenina v NP Pamír 
  • Svět horských pastevců a pestrobarevných exotických tržišť
  • Oš  – významná křižovatka Hedvábné stezky
  • Jednoduché ubytování u místních s polopenzí

Popis

Pamír je třetím nejvyšším světovým pohořím a díky své centrální poloze vůči ostatním asijským velehorám je právem nazýván střechou světa. Jeho popularitu zastiňuje jižněji položený Himálaj, právě proto ale láká zejména cestovatele, kteří chtějí objevit něco nového. Jeho rozlehlé prostory zpřístupňuje unikátní horská silnice, tzv. Pamírský trakt. Ten propojuje odlehlý východ Tádžikistánu s jižním Kyrgyzstánem a otevírá širokou náruč velehor nejen horolezcům, ale i běžným cestovatelům, kteří jsou ochotni snášet trochu nepohodlí.

Po příletu do tádžické metropole Dušanbe strávíme tři úvodní dny v mimořádně malebných Fanských horách, které jsou součástí mnohasetkilometrového pásma Pamíro-Alaje. U nádherné soustavy jezer mezi horskými pastvinami, elegantními vápencovými štíty a ledovcovými stěnami se zde dobře zaklimatizujeme na vysoké nadmořské výšky pamírské trasy. Ta nás během deseti dnů provede srdcem Pamíru – krásně zbarvenými kaňony mohutných řek, vyprahlými náhorními planinami, kolem rozlehlých jezer i přes vysokohorská sedla včetně nejvyššího Ak-Bajtal (4655 m) – až do Kyrgyzstánu, kde se ocitneme tváří v tvář sedmitisícovému Piku Lenina. Poté se přehoupneme přes východní pásma Pamíro-Alaje do Oše, města s tisíciletou historií, kde naše putování ukončíme. Cestou se budeme věnovat pěším výletům v horách i prohlídkám pamětihodností na této větvi dávné Hedvábné stezky. Projedeme také pověstným Vachánským údolím podél hraniční řeky Pjanž, jež bylo teprve nedávno zpřístupněno cizincům a nabídne nám výhledy na sedmitisícovky afghánského Hindúkuše. Několik náročnějších pěších túr bude možné alternovat nenáročným programem.

Program

1.–2. den

Letecky Praha – Dušanbe, pravděpodobně kratší odpočinek v hotelu; přejezd přes Hissarský hřbet a kaňony řek Jagnob a Zeravšan do Fanských hor – do turistické základny Artuč (2200 m).

3.–4. den

Fanské hory – přechod vysokohorského sedla s úžasnými výhledy na pětitisícový centrální masiv (nalehko s dopomocí oslíků po standardní horské stezce; stany, večeře a snídaně budou zajištěny na místě): První den výstup do rozlehlé a mimořádně malebné kotliny Kulikalonských jezer k jezeru Bibidžonat (2900 m), odpočinek a vycházky kolem jezer (10,5 km / ↑750 m / 5 h). Druhý den přechod Alaudinského sedla (3800 m) k neméně krásným Alaudinským jezerům (2800 m) (8 km / ↑930 m / ↓1020 m / 5 h).

5. den

Krátký sestup do turistické základny k džípům (1,5 km / ↓150 m / 1 h) – sjezd krásnou dolinou k silnici a přejezd do Dušanbe; podvečerní prohlídka centra města.

6. den

Přejezd do podhůří Pamíru, do životem kypícího správního centra Kalaikum.

7. Den

Ranní procházka po probouzejícím se Kalaikumu; dále auty po legendárním Pamírském traktu, postaveném sovětskými inženýry ve 30. letech 20. století, monumentálním kaňonem hraniční řeky Pjanž, valící své kalné vody soutěskami pod námi – výhledy přes řeku na izolované vesničky sousedních afghánských domorodců; nocleh v Rušonu na soutoku řek Bartang a Pjandž.

8. den

Pěší výlet dolinou řeky Bartang do malebné horské vesničky Džizev, případně dále k jezeru na říčce Džezevdara (12/22 km / ↑500/810 m / ↓500/810 m / 7 h); návrat k Pamírskému traktu a přejezd do Chorogu (2100 m) – hraniční město s botanickou zahradou a bizarní příměsí ruského a perského vlivu.

9. den

Koupel v horkých pramenech Garm Čašma, které popsal už Marco Polo; dále do Iškašimu, města rozděleného hraniční řekou na tádžickou a afghánskou část – nejjižnější hranice bývalého ruského a později sovětského impéria; výhledy na sedmitisícový afghánský Hindúkuš; výstup na pevnost Kácha (3. stol. př.n.l.), vybudované na skále vysoké 500 m ode dna údolí.

10. den

Koupání v horkých pramenech Bibi Fatima, pojmenovaných po Mohamedově dceři; návštěva muzea Mubaraka-i Wakhaního, filosofa, vynálezce a súfíjského mudrce, který zde žil v 19. století; jízda Vachánským údolím dál podél řeky Pjanž do Langaru.

11. den

Celodenní pěší výlet směrem k basecampu pod Pik Engels (až do 4000 m, vrchol je v 6510 m) s krásnými výhledy na sedmitisícový Hindúkuš; podle zájmu a možností přenocování ve vypůjčených stanech v basecampu (17 km / ↑1200 m / ↓1200 m / 10 h).

12. den

Auty po Pamírském traktu přes průsmyk Charguš (4344 m) k jezeru Bulun Kol.

13. den

Ráno výlet k jezeru Jašilkul, pak již opět auty do Murgabu (3500 m), významného správního střediska autonomní oblasti Horský Badachšán – cestou zastávka ve vesnici Aličur, návštěva čínského hřbitova Baškumbos; přestože jsme pořád ještě v Tádžikistánu, převažuje zde kyrgyzské osídlení s pasteveckým stylem života.

14. den

Nejvyšší úsek Pamírského traktu: přes sedlo Ak-Bajtal (4655 m); rozpadající se sovětská kasárna a nejvýše položené meteoritické jezero na světě Karakul (3944 m) – procházka v okolí jezera, zbytky chátrající železné opony mezi bývalým SSSR a Čínou; přes hraniční sedlo Kyzylart (4280 m) v hlavním pamírském hřebenu přejedeme do Kyrgyzstánu jedním z nejvýše položených hraničních přechodů světa.

15. den

Sary-taš (3170 m) – významná křižovatka na cestě do Číny (čínská hranice je pouhých 70 km na východ) nebo do Tádžikistánu; výhled na panorama Pamíru s dominantním Pikem Lenina (7134 m); pěší výlet od jezera Tulpar Kul k horolezeckému basecampu pod Pikem Lenina a alternativně i dále na "cibulovou mýtinu" (až 18 km / ↑500 m / ↓500 m / 8 h).

16. den

Dále auty přes sedlo Taldyk (3590 m) odvážně vedenými serpentinami do správního střediska Gulča – prohlídka muzea a tržnice; přes sedlo Čijirčik (2380 m) s nádhernými výhledy a stády pasoucích se koní do města – vycházka na posvátnou Sulejmanovu horu , největší tržiště ve Střední Asii, muzeum.

17. den

Letecky zpět do Prahy.

Podmínky