ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Gruzie a Arménie

Velká poznávací cesta
poznávací zájezdy★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
13. 8. – 24. 8. 202412 dní27010404

POSLEDNÍ VOLNÉ MÍSTO! pouze Gruzie

13. 8. – 28. 8. 202416 dní27010403

Gruzie + Arménie, POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA!

6. 6. – 17. 6. 202412 dní27010402

pouze Gruzie

6. 6. – 21. 6. 202416 dní27010401

Gruzie + Arménie, POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA!

Na co se můžete těšit?

  • Tbilisi, Jerevan a raně křesťanské kláštery
  • Svanetie – cesta do středověku v odlehlém klínu hor
  • Výhledy na zasněžený Kavkaz a Ararat
  • Vynikající gastronomie a vyhlášená gruzínská vína

Popis

Gruzie a Arménie jsou odedávna křižovatkou a místem střetu řady civilizací. Bývají řazeny k zemím Evropy, Asie i Blízkého východu, přičemž ani v jednom případě se nejedná o chybu. Nalezneme zde totiž nesmazatelné stopy každé z těchto kultur.

Gruzie je země s bohatou historií sahající k řeckým Argonautům, s raně středověkými křesťanskými kláštery a pevnostmi, s vynikajícím vínem a nádhernou přírodou. Bílé vrcholky Kavkazu kontrastují s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hřebenů. Navštívíme i odlehlou Horní Svanetii, asi nejkrásnější oblast celého Kavkazu, sevřenou pěti a čtyřtisícovými hřebeny ze severu i jihu a obývanou národnostní menšinou Svanů. Jejich vesnicím středověkého původu i vzhledu dominují kamenné obranné věže, do nichž se dříve vstupovalo tajnými podzemními chodbami.

Symboly Arménie, která jako první země na světě přijala křesťanství, jsou jezero Sevan a bájná hora Ararat, jejíž vrchol sice dnes leží na turecké straně společné hranice, ale vytváří neodmyslitelnou mohutnou horskou kulisu hlavního města Jerevan.

Během cesty podnikneme několik nenáročných pěších výletů s krásnými výhledy na Kavkaz a navštívíme celkem sedm památek zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO (UNESCO). Vše navíc podtrhuje místní vyhlášená kuchyně, mimořádná pohostinnost a nepředstíraná otevřenost místních lidí.

Program

Základní varianta

GRUZIE

1.–2. den

Letecky Praha – Tbilisi, přílet v noci, ubytování; druhý den procházka křivolakými uličkami starého města – bulvár Rustaveli, Náměstí svobody a prohlídka pevnosti Narikala.

3. den

Středověké památky Kachetie; vinice v Telianské dolině (nejlepší vinařská oblast Gruzie) – ukázka tradičního zpracování vína v Kvareli a samozřejmě jeho ochutnávka; nádherný klášter Alaverdi; večerní prohlídka městečka Signagi.

4.–5. den

Přejezd na sever Gruzie horskou silnicí přes hlavní hřeben Kavkazu (Křížový průsmyk – 2370 m) do Kazbegi – cestou návštěva starobylé pevnosti Ananuri; pěší výlet ke klášteru Cminda Sameba s vyhlídkou na dominantní horu Kazbek (5033 m) a k vodopádu.

6. den

Mccheta  – duchovní centrum a bývalé hlavní město Gruzie s katedrálou Sveticchoveli a klášterem Džvari; Uplisciche – jeskynní město z 1. stol. př. Kr.; Gori – Stalinův rodný dům a rozporuplné muzeum; Kutaisi – prohlídka historického centra, katedrála Bagrati z 11. stol.

7. den

Zlaté mozaiky ve starobylém klášteře Gelati  a klášter Mocameta na skalním ostrohu nad řekou Rioni; průjezd údolím divoké řeky Inguri ze Zugdidi do Mestie – centra Horní Svanetie .

8. den

Mestie – pěší výlet v okolí městečka, úchvatné výhledy na pětitisícové vrcholky Tetnuldi a krásnou dvojvrcholovou Ušbu, která je spolu s Elbrusem symbolem Kavkazu.

9. den

Horské osady s typickými obrannými věžemi obklopené nádhernými velehorskými panoramaty, přejezd přes horské sedlo Ugyr až do nejodlehlejší osady Ušguli ; vycházka pod nejvyšší vrchol Gruzie – majestátní Šcharu; fakultativně možnost projížďky na koních.

10. den

Návrat přes Zugdidi do přímořského letoviska Batumi (moderní "Dubaj Kavkazu") – odpočinek na plážích Černého moře, nebo návštěva centra Batumi.

11. den

Přesun do města Achalciche s dominantním opevněním Rabat.

12. den

Časně ráno odjezd do Tbilisi a odlet do Prahy (zkrácená varianta).

Prodloužení

ARMÉNIE

12. den

Prohlídka nádherného skalního klášterního komplexu Vardzia a odjezd do Arménie; nocleh v Dilijanu.

13. den

Horské jezero Sevan v nadmořské výšce 1900 m s dominantním klášterem Sevanavank; starobylý hřbitov Noratus s více než 800 zachovalými chačkary; antický chrám Garniklášter Geghard ; ubytování v Jerevanu.

14. den

Jerevan: prohlídka města – muzeum genocidy Tsitsernakabert, Modrá mešita, široké bulváry, Náměstí Republiky a Svobody s budovou opery.

15.–16. den

Brzy ráno návštěva kláštera Chor Virap na úpatí bájné hory Ararat; nejvýznamnější chrám arménské církve – katedrála Ečmiadzin ; archeologické naleziště Zvarnoc ; letecky zpět do Prahy.

Podmínky