ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Šrí Lanka – Vánoce a Silvestr na kole

Dny plné slunce, pohody a aktivního pohybu
dovolená na kole2 středně náročný program★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
19. 12. 2024 – 3. 1. 202516 dní21231501

Na co se můžete těšit?

  • Úchvatné cyklistické putování po ostrově čaje a koření
  • Starodávné památky Anurádhapura , Sígiria  a Dambulla 
  • Autentický zemědělský venkov, čajové plantáže i divoká Šrílanská vysočina 
  • Národní park Horton Plains 
  • Závěrečná relaxace u Indického oceánu
  • Ubytování v turistických hotelech se snídaní, doprovodný autobus

Popis

Šrí Lanka je po právu nazývána perlou v Indickém oceánu. Pyšní se bohatou historií, pestrou přírodou, zachovalou architekturou, přátelským obyvatelstvem a pro mnoho z nás představuje synonymum ideální exotické destinace pro chladné zimní měsíce.

S naším kolem se záměrně vyhneme hlavním turistickým trasám, i když ty největší taháky samozřejmě nevynecháme. Spíše se ale budeme věnovat poznávání autentického šrílanského venkova a běžného života na tomto fascinujícím ostrově. V poklidném tempu projedeme po zapomenutých venkovských silničkách klikatících se mezi rýžovými políčky i čajovými plantážemi. Budeme se občerstvovat v místních kioscích a jídelnách nabízejících čerstvé šťavnaté ovoce i fascinující pokrmy všech barev a vůní. Budeme mít dostatek času prozkoumat známé, ale i ty dávno zapomenuté chrámy a pagody. Do cesty nám budou skákat všudypřítomné opice, vyhýbat se budeme překvapivě rychlým obrovským varanům a budeme se těšit až spatříme prvního šrílanského slona (za ohradníkem).

A co by to bylo za exotickou dovolenou bez pořádného koupání? Šrí Lanka nabízí krásné bělostné pláže a o ty vás samozřejmě nesmíme připravit. Jak je na našich exotických cyklistických zájezdech zvykem, strávíme poslední dny pobytem v jedné z ospalých přímořských vesniček, kde se vykoupeme v průzračných vodách Indického oceánu, abychom se do sytosti zrelaxovaní mohli vrátit zpět domů.

Program

1.–2. den

Letecky Praha-Colombo;  transfer do Anurádhapury a ubytování na 2 noci; sestavení kol a první seznámení se Šrí Lankou.

3. den

Celodenní cyklisticko-poznávací program ve starověké slavné metropoli Anurádhapura : projížďka rozsáhlým historickým areálem mezi obrovskými dagobami, které však stále žijí množstvím hinduistických obřadů; 2000 let starý posvátný fíkus Šrí mahá bódhi;fakultativně na kole do Mihintalé - kolébky šrílanského buddhismu (30–80 km).

4. den

Nečekaně malebnou venkovskou krajinou rýžových políček, rybníků a zavlažovacích kanálů míříme na jihovýchod; ubytování na dvě noci v Sígiriji (84 km/ ↑ 600 m).

5. den

Volný den s množstvím fakultativních programů: populární výstup na věhlasnou skalní pevnost Sígirija  obestřenou záhadami nebo na vedle stojící méně navštěvovanou skálu Pidurangula; atraktivní safari v národním parku Minneriya; lákavá projížďka po množství vedlejších stezek v okolí zakončená lenošením v baru na břehu vodního kanálu Elahera (0–40 km).

6. den

Kolem vodní nádrže Kandalama Wewa míříme do Dambully ; cestou zastávka u opuštěného chrámu uprostřed polí Dakinigiriya Vilhara; odpoledne prohlídkanádherných jeskynních chrámů v Dambulle  proslavených sochami ležícího Buddhy; fascinující výhled do krajiny, kterou budeme následujících několik dnů projíždět (30 km/ ↑ 250 m).

7.–8. den

Opouštíme rozlehlou nížinu severní Šrí Lanky a po úpatí zeleného pohoří Knuckles  se vrháme na průzkum centrální Vysočiny; krajina se postupně začíná měnit, přibývá kopečků, kokosových palem a hinduistických svatyní; v podvečer osmého dne dojíždíme do hlavního centra šrílanského buddhismu – Kandy(sedmý den: 42 km/ ↑ 700 m); (osmý den: 53 km/ ↑ 900 m).

9. den

Za úsvitu si prohlédneme jednu z nejnavštěvovanějších památek Šrí Lanky – chrám Buddhova zubu;můžeme meditovat pod obrovskými fíkovníky v přilehlé zahradě nebo se spolu se stovkami poutníků ponořit do útrob chrámu; na kole se vydáme mezi čajovéplantáže a nevynecháme ani zastávku v muzeu věnovanému zpracování a výrobě čaje Hantane Tea Factory (38 km/ ↑ 960 m).

10. den

Kola naložíme na korbu náklaďáku a vlakem nebo autobusem vystoupáme úchvatnou krajinou čajových plantáží téměř 1400 výškových metrů až do nejvyšších poloh Šrílanské vysočiny; nocleh v Pattipole  - největším zapadákově celé Šrí Lanky.

11. den

Náročná, ale překrásná etapa úchvatnou krajinou Hortonských plání , jež jsou od roku 1988 národním parkem; náhorní plošina ve výšce kolem 2000 m se pyšní rozmanitou faunou a flórou, dalekými výhledy a místy připomíná třetihorní krajinu z Burianových obrazů; v podvečer dojezd do oblíbené a povinné zastávky všech cestovatelů - horského střediska Ella, obklopeného řetězem hor a vodopádů; večer ve víru společenského života v jednom z mnoha venkovních barů na hlavní třídě (58 km/ ↑ 1600 m).

12. den

Dopoledne věnujeme odpočinku, nákupu suvenýrů nebo se vydáme na "fotosafari" s devítiobloukovým železničním viaduktem; po obědě se spustíme nekonečnými serpentinami podél burácející řeky až do přímořské nížiny; cestou zastávka u impozantních vodopádů Rawana; dojezd do Buduruwagaly, kde se nachází překrásné 1000 let staré sochy Buddhy vytesané ve skále (48 km/ ↑ 800 m); naložení kol a přejezd busem k národnímu parku Uda Walawe (lze jet i na kole - celkem 116 km).

13. den

Ráno fakultativně safari v NP Uda Walawe pyšnícím se nejvyšším počtem slonů na celé Šrí Lance nebo návštěva sloního sirotčince; poslední cyklistická etapa nás provede spletí steziček a cestiček podél zavlažovacích kanálů a rybářských vesniček až k Indickému oceánu v oblasti Tangalle (62 km/ ↑ 750 m); ubytování na dvě noci v blízkosti pláží.

14. den

Odpočinkový den u moře, koupání, fakultativní výlety, poslední nákupy.

15.–16. den

Zabalení kol a přejezd na letiště v Colombu; další den přílet do Prahy.

Podmínky