ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bhútán na kole v pohodě

Přejezd Bhútánu s podporou minibusu
dovolená na kole2 středně náročný program★★★ chci cestovat pohodlně

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
4. 10. – 20. 10. 202417 dní21262402

Cena je kalkulována pro skupinu 5-8 osob, přičemž skupinu doprovází česky hovořící průvodce. Zájezd jsme schopni uspořádat i pro skupinu 3-4 osoby za cenu 170 000 Kč/ osoba, pro skupinu 2 osob za cenu 175 000 Kč/ osoba nebo pro 1 člověka za cenu 180 000 Kč/ osoba.

18. 4. – 4. 5. 202517 dní21262501

Cena je kalkulována pro skupinu 5-8 osob, přičemž skupinu doprovází česky hovořící průvodce. Zájezd jsme schopni uspořádat i pro skupinu 3-4 osoby za cenu 170 000 Kč/ osoba, pro skupinu 2 osob za cenu 175 000 Kč/ osoba nebo pro 1 člověka za cenu 180 000 Kč/ osoba.

Tento zájezd pro vás připravíme i na zakázku.

Na co se můžete těšit?

  • Cyklistika v Himálaji pro pohodáře
  • Opevněné dzongy, buddhistické kláštery i tradiční vesnice
  • Turistická západní část i okouzlující příroda východu
  • Hluboká údolí, původní pralesy, vodopády a divoké řeky
  • Hotely, plná penze, doprovodný minibus, místní odborný průvodce

Popis

Jste nadšení cykloturisté a sníte o výpravě do Himálaje? Zároveň však máte respekt z vysokých hor a spíše než sportovním výkonům dáváte přednost kratším relaxačním vyjížďkám s dostatkem času na pozorování dění okolo? Pak se s námi a se svým kolem vypravte do maličkého království sevřeného mezi dvěma mocnostmi – Čínou (Tibetem) a Indií, jež si přesto udržuje osobitý ráz a okouzlující optimismus. Kolo představuje ideální prostředek pro cyklotoulky rozlehlými bhútánskými údolími. Vždyť i oblíbený, v pořadí čtvrtý bhútánský král Džigme Sengge Wangčhug je nadšeným cyklistou a při projížďce v okolí Thimphu ho můžete na kole běžně potkat.

Bhútánské království nese právem nádech tajemna a exkluzivity. Země vyznávající tradiční hodnoty přistupuje k turistice zodpovědným a trvale udržitelným způsobem, který jí umožňuje chránit svou kulturu i přírodu před negativními dopady cestovního ruchu. Zatímco svět bojuje s kácením pralesů, vymíráním živočišných i rostlinných druhů a celkovou devastací přírody, přístup bhútánské vlády k ochraně přírody reprezentuje příklad pro celý svět.

Náš program je přizpůsoben těm, kteří kolo berou jako nástroj pro příjemný způsob poznávání země. Budeme jezdit převážně po rovině nebo z kopce, abychom měli dostatek času na pozorování místního života, návštěvy památek, vlastní relaxaci a odpočinek. Život v Bhútánu ovlivňuje z velké míry tradiční buddhismus a při našem putování samozřejmě nevynecháme návštěvy starých pevností, dzongů, klášterů, čhörtenů i meditačních jeskyní.

Díky velmi vysoké úrovni bhútánské turistické infrastruktury nám celý zážitek z dovolené obohatí zázemí v podobě kvalitních, avšak v tradičním stylu stavěných hotelů a restaurací. Pokud se během dne budete cítit unaveni nebo se vám prostě jen nebude chtít šlapat, nebude problém naskočit do doprovodného auta. Po celou dobu budeme mít k dispozici místního anglicky mluvícího průvodce, který nás bude zásobovat zajímavostmi a historkami ze života obyčejných Bhútánců a zasvětí nás do tajů buddhismu. 

Prozkoumejte s námi zemi, jejíž král měří „národní štěstí" jako hodnotu určující spokojenost obyvatel. Zemi, jež se navzdory moderním trendům turismu vydala před lety svou vlastní cestou, a vydejte se s námi na tuto bezesporu jedinečnou výpravu! Pokud je pro vás dovolená synonymem odpočinku a zapomenutí na každodenní stres, který moderní civilizace zažívá, Bhútán představuje tu nejlepší terapii.

Program

1.–2. den

Letecky Praha–Dillí a následný přelet nad majestátním hřebenem Himálaje s viditelností všech osmitisícových vrcholů do bhútánského Para – vzrušující přistání na jediném bhútánském mezinárodním letišti ve výšce 2250 m; ubytování na dvě noci a sestavení kol; podle času příletu pěší procházka starým městem – po tradičním dřevěném mostě Nyamai (Ňamä) zam vystoupáme na nádvoří skvěle zachovalé pevnosti Rinpung dzong, odkud se otevírá široký výhled na celé údolí Paro, součástí areálu je i nově zrekonstruovaná strážní věž Ta dzong, přeměněná na Národní muzeum Bhútánu.

3. den

Busem do průsmyku Chelela (Čhelela; 3810 m), jenž nabízí nezapomenutelný výhled na spektakulární zasněžený sedmitisícový hřeben Himálaje s dominantní Jomolhari (7326 m); příjemně se vlnící úzkou asfaltkou sjíždíme 1000 výškových metrů do nejzápadnějšího bhútánského údolí Haa (2700 m), které se táhne až do blízkosti tibetské hranice; na kole projíždíme typickou vesnici Yangthong (Jangthong) s tradičními dřevěnými domy, obklopenými jabloňovými sady a políčky s čili papričkami, rýží a pohankou; fakultativně dojezdaž k osadě Damtang, kde sídlí vojenská posádka, nebo výjezd/výstup k jednomu z nejméně tuctu klášterů uhnízděných vysoko nad údolím na skalních útesech (55 km / ↑200 m / ↓1000 m).

4. den

Starou silničkou kopírující původní obchodní stezku opouštíme údolí Haa a přes soutok řek Paro a Wang míříme do nejmenšího asijského hlavního města Thimphu, které si dodnes zachovalo venkovskou malebnost; v podvečer procházka po Thimphu: k nezapomenutelným zážitkům patří návštěva nejrozlehlejší bhútánské pevnosti Tashichho (Tašičhö) dzong – současného sídla vládya také nedávno dostavěné Buddhovy sochy Dordenma (80 km / ↑500 m / lze zkrátit).

5. den

Busem do sedla Dochula (Dočhula; 3140 m), ozdobeného 108čhörteny; pozvolným sjezdem v délce 42 km, vedoucím pralesem i mezi rýžovými políčky, dosáhneme kláštera plodnosti Chime (Čimi) lhakhang a přilehlé „falusové" vesnice, navždy spojené se slavným šíleným lámou Drukpou Kinlajem; subtropickou krajinou přijíždíme do Punakhy (1200 m) – zimního sídla nejvyššího opata a někdejšího hlavního města; podvečerní prohlídka největšího bhútánského buddhistického kláštera Punakha dzong, položeného těsně u soutoku řek Mo chhu (čhu; Ženská řeka) a Pho chhu (Mužská řeka) (59 km / ↓1800 m).

6.–7. den

Opouštíme západní Bhútán a přes průsmyk Lawala (3300 m) sjíždíme do Phobjikhy (Phobdžikhy; 2900 m) – zapadlého ledovcového údolí v Černých horách na hranici NP Jigme Singye Wangchuck (Džigme Sengge Wangčhug), jež je příkladem ochrany ohrožených jeřábů černokrkých, každoročně sem přilétajících z Tibetu; dominantou údolí je klášter Gangteng s početným osazenstvem mnichů a dechberoucím výhledem do údolí; pro zájemce zorganizujeme návštěvu místní školy v jedné z vesnic v údolí (7. den: 30 km / ↑650 m; 8. den – okruh údolím: 40 km / ↑200 m).

8. den

Krátké stoupání famózní pralesní krajinou do sedla Pelela (3400 m) a následný 65kilometrový sjezd vyhlídkovou silnicí – otevřenou vysokohorskou krajinou s rozkvetlými alpskými loukami (70 km/ 400 m); Trongsa (Thongsa; 2100 m) – od věků nejdůležitější pevnost v zemi, chránící vstup do východní části Bhútánu, nesoucí jméno Ta dzong a zasvěcená mýtickému hrdinovi Gesarovi z Lingu.

9. den

Busem se vyvezeme do průsmyku Yotungla (Jutongla; 3425 m), ozdobeného spoustou modlitebních praporků a tibetským čhörtenem, abychom se poté spustili příjemným sjezdem do Bumthangu – odlehlého komplexu čtyř údolí, jenž je srdcem středního Bhútánu; na kole malebnou venkovskou dolinou Chhume (Čhume), odkud údajně pocházejí nejkrásnější bhútánské ženy včetně současné mladé královny; Chhoekhor (Čhökor; 2250 m) – široké údolí řeky Chamkhar (Čamkhar), vyznačující se příznivým klimatem pro pěstování zeleniny a rýže; nocleh v Jakaru (Džakaru) – centru bumthangské oblasti, obklopeném borovicovými lesy (40–50 km / 200 m).

10. den

Dopoledne v malebném Jakaru (2600 m) – správním středisku provincie Bumthang a domově jednoho z velikých buddhistických učitelů Pämalingpy: procházka nebo projížďka po údolí, jež se pyšní četnými buddhistickými svatyněmi a stavbami, ale také okouzlující polohou uprostřed borovicemi porostlých vrcholků; po obědě na kole do sousedního mýtického údolí Tang na řece Tang chhu; ubytování na jednu noc v rustikálním venkovském domě s typickými prvky tradiční architektury (40 km / 500 m).

11.–12. den

Ze středního Bhútánu se postupně přesouváme na vzdálený a obtížně dostupný východ země; zapadlá vesnice Ura s posvátnými vodními mlýnky, bílými praporci a až strašidelnou kulisou divokých hor v pozadí; cesta, po níž pojedeme, vede skrze NP Thrumshingla (Thumšingla) a patří k nejkrásnějším v celém Himálaji: hluboká údolí porostlá původní vysokou džunglí, ze které nám občas do cesty vyskočí opice a jež je chráněným habitatem pro pandu červenou, daleké výhledy ze sedel, bezpočet vodopádů, občasné dřevěné domečky přilepené na příkrých úbočích; sjezd z nejvyššího silničního sedla v Bhútánu – Thrumshingla (3750 m) rozdělíme raději do dvou dnů (1. den: 72 km / ↓2700 m; 2. den: 47 km/ ↑ 1040 m/ ↓ 960 m).

13. den

V Mongaru se rozloučíme s vysokými horami porostlými hustými lesy a za sedlem Korila (2410 m) definitivně vstoupíme do subtropické krajiny banánovníků, manga a papáji; v Tashigangském (Tašigangském) dzongu (1200 m), tyčícím se vysoko nad řekou Drangme, budeme naposledy pozorovat mnichy oděné v červeném rouchu, jak odříkávají své mantry, k nimž možná přidáme i tu svoji.

14. den

Poslední cyklistická etapa přes Yonpulu (kam se vyvezeme minibusem) nekonečným sjezdem až do subtropického Deothangu (600 m); ubytování a zabalení kol. V případě zavřeného hraničního přechodu v Samdrupjongkharu bude tato etapa nahrazena vnitrostátním přeletem z Yonpuly zpět do Para.

15. den

Dojezd autem na hraniční přechod Samdrupjongkhar a přejezd na indické letiště Guváhátí; odlet do Dillí; nebo pěšky k významnému klášteru Taktsang (Tagcchang) gompa (doslova „Tygří hnízdo"), přilepenému ke skalnímu ostrohu ve výšce 3100 m; v podvečer procházka městem – rozloučení s Bhútánem a poslední nákupy suvenýrů.

16.–17. den

Letecky Dillí–Praha.

Podmínky