ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jižní Švédsko a Bornholm na kole

Do kraje Pipi Dlouhé punčochy
dovolená na kole1 nenáročný program★★ jsem ochoten cestovat skromnějidovolená pro rodiny s dětmi do 10 let

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
16. 8. – 27. 8. 202412 dní11560401

Na co se můžete těšit?

  • Hvězdicové cyklovýlety s podporou autobusu
  • Ubytování v chatkách v kempech na 3 místech, polopenze
  • Rozeklané útesy, rybářská městečka a historické udírny
  • Monumentální středověké památky

Popis

Jižní Švédsko okouzlí malebnou, mírně zvlněnou krajinou s lesy a jezery, posetou červenými domky a větrnými mlýny. Oblast má též bohatou a tajemnou historii. Najdeme zde nejzachovalejší skandinávská středověká města, hrady a zámky, ale i menhiry z doby bronzové a runové kameny z doby Vikingů. Prolezeme si dřevěnou mechaniku větrných mlýnů a budeme pozorovat zdymadla Göta-kanálu, průplavu spojujícího s pomocí řek, jezer a umělých kanálů Stockholm s Göteborgem. Užijeme si koupání v moři i v jezerech, vylezeme na majáky a pokocháme se výhledem na mořské pobřeží a ptačí rezervace. Navštívíme také dánský ostrov Bornholm, ráj všech dovolenkových cyklistů, kteří zde mohou brázdit až 200 km cyklostezek.

Chatky, v nichž budeme bydlet vždy po 3 noci, leží zpravidla na břehu jezera či moře, nebo v jejich těsné blízkosti. Kempy jsou velice dobře vybavené – mají společné zázemí a zejména děti ocení hřiště a mnoho dalších atrakcí.

Program

1.–2.den

Odjezd v pozdních večerních hodinách, noční přejezd na sever do Sassnitz a odtud trajektem na dánský ostrov Bornholm; ubytování.

3.–4. den

Cyklistika po ostrově Bornholm: koupání, rybářská městečka a udírny ryb, neobvyklé opevněné kostely, lesy a větrné mlýny, výlet na hrad Hammershus, západ slunce na útesech – libovolné trasy dle vlastního uvážení po cyklistických stezkách a klidných silničkách (30–80 km).

5. den

Přejezdový den – brzy ráno odjezd trajektem do Ystadu; přejezd do městečka Gränna proslaveného barevnými lízátky; bývalé sídlo švédských králů; odpoledne prohlídka města Vadstena s vodním hradem; ubytování na 3 noci. 

6. den

Cyklistika malebnou krajinou se zastávkou u runového kamene Rök s nejdelším nápisem, ruiny cisterciáckého kláštera Alvastra v přírodní rezervaci Omberg (35–45 km).

7. den

Cyklistickou stezkou lemující technickou památku Göta-kanál – klášter Vreta kloster, kaskáda zdymadel Berg u jezera Roxen; návrat autobusem zpět do kempu (35–50 km).

8. den

Ranní přejezd autobusem do Linköpingu – návštěva Gamla Stan (staré město); po prohlídce půldenní cyklistika podél závěrečné části Göta-kanálu do historického městečka Söderköping (25–35 km); odpoledne přejezd na ostrov Öland; ubytování.

10. den

Cyklistika v okolí nejslavnější pláže severního Ölandu jménem Böda Sand – maják Långe Erik, začarovaný les Trollskogen (30–40 km).

9. den

Öland : na kole ostrovní krajinou – větrné mlýny, letní královské sídlo Solliden s nádhernými zahradami ve městě Borgholm, starověká kruhová hradiště, skanzen Himmelsberga, ruina kaple svaté Birgitty Kapelludden (40–50 km).

11.–12. den

Prohlídka přístavního města Kalmar – vodní zámek a jeho historická část; přesun k menhirům na kultovním místě Ales Stenar; noční trajekt Trelleborg–Rostock, dojezd domů v pozdních odpoledních hodinách.

Podmínky

GALERIE: UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, CYKLOVLEK