ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ladákh a údolí Spiti: Země pod hvězdami

Tak blízko nebi!
poznávací zájezdy★★ jsem ochoten cestovat skromněji

Ladákh a Spiti jsou dvě kouzelné vysokohorské oblasti v indickém Himálaji a představují starodávný most mezi Indií a Tibetem. Přesvědčte se o tom na našem zájezdu!

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
1. 9. – 17. 9. 202417 dní27204400
1. 9. – 19. 9. 202419 dní27204401

PRODLOUŽENÍ OD 6 OSOB

Na co se můžete těšit?

  • Všudypřítomná kulisa zasněženého Himálaje na obzoru
  • Prastaré buddhistické kláštery v náručí velehor
  • Měsíční krajina údolí Spiti
  • Dech beroucí cesta zemí holých skal a nad hlubokými stržemi

Popis

Vydejte se s námi do oblasti ukryté za hradbou himálajských štítů, do míst, jež díky své nedostupnosti stále odolávají náporu turistů, a představují proto zemi plnou nečekaných tajemství a udivujících přírodních krás. Po krkolomných cestách, klikatících se nad nedozírnými stržemi, projedeme celým údolím řeky Spiti, dosud nejméně objeveným koutem Indie. Teprve tam pochopíte, proč bývá po právu přirovnáváno k měsíční krajině tvořené obnaženými skalami. Přes pětitisícový průsmyk se poté přehoupneme do buddhistického Ladákhu s jeho blankytnými jezery, vyprahlou polopouštní krajinou a prastarými kláštery, které zde po staletí stojí jako most spojující svět Indie a Tibetu. Uprostřed nekonečných plání se člověk cítí být maličký, ba přímo nepatrný, a nebe, jež se mu klene nad hlavou, se zdá být na dosah ruky!

Program

1.–2. den

Praha – Dillí: dle času příletu prohlídka hl. města Indie – např. islámský komplex Kutub Mínár  se záhadným nerezavějícím sloupem, skvostná Humájúnova hrobka  či hinduistický Birla Mandir.

3. den

Dillí – Šimla: ranním vlakem do Čhándígarhu a poté pronajatou dopravou do tzv. „královny horských stanic“, kde Britové nalézali útočiště před spalujícími vedry indických nížin, resp. bývalého letního sídla koloniální administrativy a britského vicekrále – skvostné viktoriánské stavby, připomínající doby dávno zašlé slávy, ale stále se pyšně tyčící vzhůru v kulisách borovicových a dubových lesů.

4. den

Šimla – Saráhan: přejezd ve stopách prastarých karavan putujících mezi Indií a Tibetem a proti proudu řeky Satladž do příjemného městečka Saráhan (2100 m n.m.), vstupní brány do vysokohorské oblasti Kinnaur a navazujícího údolí Spiti – první vyhlídky na zasněžené himálajské velikány a návštěva významného chrámu zasvěceného bohyni Matce.

5. den

Saráhan – údolí Sangla: dech beroucí i hrůzostrašné stoupání půvabným údolím, v němž lesy pomalu ustupují nekonečným pastvinám, zatímco na obzoru se do výšky tyčí himálajský masiv,za nímž se ukrývá Tibet; návštěva vesnice Čitkul (3450 m n.m), posledního osídlení na indické straně hranice, kudy vedla jedna z tras Hedvábné cesty – překrásné tradiční dřevěné domy drsných, a přece přátelských horalů.

6. den

Sangla – Kalpa: zastávka v Kámru, bývalém hlavním městě s nejstarší pevností v oblasti (15. stol.), jejíž několikapatrové dřevěné věže se stále hrdě tyčí k blankytně modrému nebi; přejezd do Kalpy (2960 m n.m.), podle tradice zimního sídla boha Šivy – cestou návštěva místních vesniček a prastarého buddhistického kláštera Hu Bu Lankar.

7. den

Kalpa – Nako: přejezd k posvátnému jezeru Nako (3660 m n.m.) s nezbytnou kulisou himálajských vrcholů na obzoru – cestou zastávka na ochutnávku místního silného vína; Nako – významné centrum buddhismu s působivým klášterem (11. stol.), mnoha stúpami a stroze přísnými kamennými budovami, srozumitelně vypovídajícími o drsných přírodních podmínkách, v nichž místní lidé po staletí žijí; noc v kempu s úchvatnou vyhlídkou na jezero a široké okolí.

8. den

Nako – Tabo: dramatický přejezd do „světa kamenů a holých skal“ v údolí Spiti, právem přirovnávaném k měsíční krajině; Tabo (3280 m n.m.), kde se po staletí setkával indický duchovní svět s tibetskou náboženskou tradicí – prastaré buddhistické jeskyně na skalním útesu a nejstarší funkční klášter v Indii (od 10. stol.) se skvěle zachovalou ikonografickou výzdobou (tzv. himálajská Adžanta či indo-tibetské umění), oblíbené místo současného dalajlamy.

9. den

Tabo – Káza: čarokrásná cesta drsnou skalnatou zemí podél řeky Spiti klikatící se v hlubokých, ba nedozírných údolích; zastávka u citadely Dhankar (8. stol.), bývalého hlavního města království Spiti, která se tyčí vysoko na skalním výběžku – úchvatný výhled na himálajskou kulisu na obzoru; bělostné zdi kláštera Kí (4100 m n.m.), dnes největšího v celém údolí Spiti – nástěnné malby, dlouhé trouby i úctyhodná sbírka zbraní.

10. den

Káza – Džispa: rozloučení s údolím Spiti a celodenní přejezd přes průsmyk Kunzum (4600 m n.m.) na hlavní přístupovou cestu do Ladákhu; nocleh v Džispě (3200 m n.m.).

11. den

Džispa – Tso Kar: celodenní přejezd přes průsmyk Báráláča (4900 m n.m.) do Ladákhu – cestou překrásné scenérie krajiny plné jezírek, bystřin a vodopádů; navečer poloslané jezero Kar (Bílé j., 4500 m n.m.), oblast obývaná tzv. čínskými kovboji – nomádským etnikem Čanga, jejichž hordy jaků spásají nedozírné pastviny táhnoucí se podél hradby hor; nocleh v kempu u jezera.

12. den

Tso Kar – Tso Moriri: dech beroucí modř největšího z transhimálajských jezer Moriri (4600 m n.m.) a vysoké štíty hor, jež hrají všemi odstíny hnědi; nocleh v jurtě.

13. den

Tso Moriri – Léh: scénický přejezd přes hory a doly do hlavního města Ladákhu (3500 m n.m.); odpoledne toulky ulicemi starého města – „malá Potála“, palác Stok i sídlo bývalé královské rodiny Spituk; západ slunce u Pagody míru.

14. den

Léh a okolí: celodenní výlet do bývalého hl. města Šéj – letní palác královské rodiny; gompa Žlutých čepic v Tikse – nejfotogeničtější klášter Ladákhu, klášter v Hemiši – největší i nejbohatší v oblasti.

15. den

Léh a okolí: celodenní výlet údolím řeky Indu do Likiru ke klášteru Klu-kkhyil, tzv. „místo vodních duchů“ – 25 m vysoká socha Buddhy Majtréji ve zlatě; fresky a dřevěné plastiky z 11. stol. v „duchovním ostrůvku“ Čos-khor v Alčí – nejoblíbenějším klášteře Ladákhu.

16.–17. den

Léh – Dillí: přelet zpět do hl. města Indie a ubytování poblíž letiště; dle času příletu možností individuálního programu (metrem) – Staré Dillí s největší mešitou v Indii; obchody a restaurace v centru Nového Dillí apod.; v noci odlet do Prahy, přílet 17. den.

Prodloužení

AMRITSAR

17. den

Dillí – Amritsar: ranním vlakem do nejposvátnějšího města sikhů; odpoledne výlet na jediný funkční hraniční přechod mezi Indií a Pákistánem – účast na tragikomickém nacionalistickém ceremoniálu uzavírání hranic dvou jaderných velmocí; návrat do města a neopakovatelná večerní atmosféra Zlatého chrámu – melodická recitace božího jména ze svaté knihy sikhů a symbolické uzavírání svatyně.

18.–19. den

Amritsar – Dillí – Praha: dopoledne prohlídka komplexu Zlatého chrámu – posvátná nádrž Amrit saróvar, duchovní centrum sikhů Harmandir, centrum světské autority Akál tacht i obrovská společná jídelna langár (možnost posnídat se zástupy sikhských poutníků nebo se naopak podílet na jejich obsluhování); Džalijánválské zahrady jako smutný symbol bývalé koloniální nadvlády; odpolední vlak do Dillí a v noci odlet do Prahy, přílet 19. den.

Podmínky