Gubbio
Gubbio
Působivě usazené na příkrých svazích Monte Ingino, rozhlíží se po zelené umbrijské krajině a dává na odiv svou středověkou tvář. Žije tu sice téměř 33 tisíc obyvatel, ale samotné historické centrum lze pohodlně obejít pěšky, zvláště když pohyb usnadnují (stejně jako v Perugii) eskalátory.
Historie
Gubbio je Jedno z nejstarších měst středo-italského regionu. Ví se, že bylo osídleno již někdy v prehistorickém období. Založili ho Umbrové, kteří zde měli své centrum svátostí, což dokazují i nalezené desky Tavole eugubine (nebo také Tabulae Iguvinae, tedy Iguvijské desky) v původním jazyce. Jsou tedy skvělým a viditelným dokladem starověkého umberského písma.
Etrusky sice město nezaujalo, ale zato se stalo důležitým spojencem Říma. Mělo totiž šikovnou polohu na frekventované Vía Flaminia. Jako všude v oblasti, přelila se i tady vlna Langobardů.
K zajímavé návštěvě tu dochází ve středověku. V.I.P. mezi svatými, František (tehdy spíše otrhanec v nouzi) hledal v Gubbiu azyl a našel ho u rodiny Spadalonga. To je důvod, proč bývá Gubbio považováno za druhé hlavní město Umbrie.
V období, kdy se bohaté rody praly o moc, zvítězila v Gubbiu famílie Montefeltro (14. století) a potom město postupovalo dle obvyklého scénáře a zařadilo se do církevního státu.
Corsa dei Ceri – závod se svícemi
Koná se 15. května. Start je u baziliky Sant Ubaldo. Tři týmy běží závod ulicemi. Nemají to lehké, a to doslova. Nesou totiž konstrukci vážící skoro 400 kilo, vč. svatého. Na náměstí jsou účastníci poléváni vodou z vědra, které je pak rozbito o zem a lidé sbírají jeho kousky pro štěstí. Slavnosti pokračují dál, než jsou všechny svíce vráceny zpět.
Památky
Celému městu dominuje kolosální stavba Palazzo dei Consoli na Piazza Grande. Představuje středověkou stránku Gubbia a zároveň je to jeden z nejhezčích veřejných paláců v Itálii. Byl postaven ve 14. století a dnes v něm najdete Museo Civico a Obrazárnu s místními díly.
Menším dobrodružstvím je cesta na vrchol hory Ingino, kde stojí pětilodní bazilika Sant Ubaldo, svatého patrona města, místního biskupa z 12. století.
Fontana dei Pazzi. Gubbio je podle vyprávění „město bláznů“. Označení bud pochází z neuvěřitelné nepředvídatelnosti původních obyvatel nebo z pobíhání kolem kašny. Na náměstí Largo Bargello, před vězením z 13. století Palazzo Bargello, totiž stojí Fontana dei Pazzi (blázni). Tu když třikrát oběhnete, stanete se pomyslným občanem města a dostanete tak „průkaz blázna“. V současné době kolen ní krouží hlavně turisti a Gubbiané se diví proč.