ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Todi

Todi

Todi se nachází téměř uprostřed středoitalského regionu Umbria na jednom z pahorků, asi 35 km jižně od Perugie. Město leží na výrazném návrší nad levým břehem řeky Tibery. Je hlavním mezi ostatními menšími osídleními a tváří se jako model pro pohlednici. Dokonce si ho roku 1990 vybral americký profesor architektury R. N. Levine jako model „udržitelného města“ budoucnosti. Todi je členem sdružení měst Cittaslow, která podporují omezení spěchu a obnovu života v malých městech. Jak příkladné!

Trocha historie

Původní italické Umbry vystřídali Etruskové a po nich přišli zase Římané. Už v té době prý mělo město dvojité hradby a nedobyl je ani Hannibal. Ve středověku se přidalo další opevnění. Obzvláště pěkně jsou zachovalé vstupní brány jako Porta Romana nebo Porta Perugina.

Památky

V rozsahu nenáročné procházky, která se bude pravděpodobně točit kolem Piazza del Popolo, si můžeme vychutnat další půvabnou ukázku středověku. Dominuje tu jako obvykle katedrála, ale snaží se jí konkurovat Palazzo del Capitano v lombardském stylu. Pokud vstoupíme, ocitneme se ve světě fresek, uměleckých děl a různých expozic vypovídajících o životě v Todi a okolí v průběhu staletí.

Velkou zajímavostí a vlastně i technickou památkou je vodovodní systém z římské doby – Cisterne Romane. Součástí bylo 12 podzemních nádrží, které sloužily až do středověku!

Dalším náměstím, které nelze minout bez povšimnutí, je Piazza Umberto s kostelem San Fortunato. Rozhodně stojí zato vejít a prohlédnout si Masoliniho fresky. A když už tam člověk je, tak proč nevystoupat na zvonici Campanille di San Fortunato a nepokochat se výhledem do kraje? Další možností pro sáhodlouhé výhledy je Parco della Rocca, což je park situovaný ve staré pevnosti nad Todi.