ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Panicale

Panicale

Na to, jak je městečko malé (necelých 6 tisíc obyvatel), obsahuje spoustu zajímavostí a krás, i když spíše lokálního významu. Za prvé, a hlavně, je městečko samo o sobě jednou velkou pevností. Už jen to stačí k tomu, aby se zhmotnila představa středověkého města na kopci. Starobylou atmosféru podtrhuje řada krásných církevních i světských staveb.

Z těch církevních je zajímavý kostel Chiesa di San Sebastián, zejména díky fresce Umuční sv. Sebastiana, kterou vytvořil sám Perugino. Poměrně nově byla v kostele objevena další freska od dalšího významného umělce: Madona na trůně od Raffaela.

Ze světských budov je obzvláště sympatické divadlo Teatro Cesare Caporali, které bylo započato v 17. století, ale v přestavbách se na něm odráží i st. 18. a 19. Vzniklo současně se založením „mládežnické organizace,“ kdy panikalští konstruktivně zapřáhli své potomky do smysluplné činnosti. V zakládací listině se doslova píše:per fuggire l'ozio ed unire gli animi, což je v překladu: uniknouti zahálce a spojiti duše. Chytré a pokrokové. V současnosti se tu pořádají koncerty, zvláště v létě.

Město bývalo a v menším rozměru dosud je sídlem uměleckého řemesla, krajkářství. Důkazem toho je muzeum Del Tulle, které předvádí tradiční krajky. Předvádí je v krásném prostředí odsvěceného kostela Chiesa SantAgostino. Krom vystavovných krajek a tylu tu můžete obdivovat i fresovou výzdobu.