ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Spoleto

Spoleto

Spoleto s rozlohou 349 kilometrů čtverečních a téměř 40ti tisíci obyvateli patří mezi ta větší města Umbrie. Může nabídnout nejen nezapomenutelnou atmosféru mezi architektonickými skvosty podpořenou řadou tradičních osterií (typických restaurací s domácí kuchyní), ale zároveň dokáže zpestřit kulturní zážitky svým proslulým „Two Worlds Festivalem“, jehož tradice byla započata v roce 1957. Festival se koná vždy na přelomu června a července a každoročně přiláká příznivce hudby, opery, baletu, divadla a výtvarného umění.

Historické srdce

Bije na náměstích Piazza Duomo, Piazza della Libertá a Piazza del Mercato, to vše asi kilometr od hlavního nádraží.

Památky

Církevní stavbou číslo jedna je samozřejmě katedrála na Piazza Duomo. Její výstavba se táhla stoletími, takže nám představuje několik slohů. I výzdoba interiéru je bohatá, opředená historií i lidskými příběhy. Zmiňme alespoň mistra Filippo Lippiho, který maloval krásnou fresku v apsidě, Život Panny Marie. V průběhu práce na zakázce Filippo zemřel. Lorenzo Medici si ho natolik vážil, že osobně přijel do Spoleta a nařídil jeho synovi Filippinovi, aby mu zde vystavěl mauzoleum.

Karmelitán Filippo Lippy byl nejen velkým umělcem své doby, přítelem Michelangela, ale i odvážným a svérázným člověkem. Zvláště poutavé jsou drby ohledně jeho náklonnosti k ženám, zejména k družce Lucreziau Buti, ale to je jiný příběh a delší povídání.

Náměstí před katedrálou tvoří působivou kulisu pro závěrečný koncert zmíněného festivalu.

Už z dálky poutá pohledy významná dominanta města, pevnost Rocca Albornoziana. Nechal ji vystavět kardinál Albornoz ve 14. století, kdy v kraji soupeřili o moc stoupenci papeže a císaře i. Albornoz v rámci svého úkolu byl postižen mánií (pardon, nutností) stavět pevnosti, takže další kousky můžeme vidět v Orvietu, Perugii či Narni

Tato spoletská sloužila po staletí a slouží dodnes. Ještě v roce 1982 byla využívána jako vězení pro elitní zločince. Například tu seděl Ali Agca, který se pokusil zabít papeže Jana Pavla II.

Dnes tu je muzeum a často se v jejích zdech i pod širákem konají koncerty.

Spoleto však pamatuje i doby mnohem dávnější než středověk a o vzpomínky se rádo podělí s návštěvníky. Nejlépe v krásně dochovaném římském divadle Teatro Romano. I to je dějištěm mnoha koncertů a kulturních událostí dodnes.