ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Francouzská Jura na běžkách

Týden špičkového běžkování s polopenzí
lyžování a skialpinismus1 nenáročný program★★★ chci cestovat pohodlně

Na co se můžete těšit?

  • Týden v centru francouzského běžeckého lyžování
  • Valentýnská prohlídka Ženevy a romantického hradu Chillon
  • Prohlídka sýrárny, palírny absintu i alsaských městeček
  • Ubytování v hotelu s polopenzí v Pontarlier

Popis

Jura je 300 km dlouhé pohoří ve tvaru croissantu, oddělující Francii a Švýcarsko, a díky pozvolnému reliéfu také jedno z nejpopulárnějších center běžeckého lyžování v Evropě. Jeho hřeben brázdí 3000 km běžeckých stop ve 21 lyžařských střediscích a celý ho překonává jedna z nejdelších běžkařských tras na světě – 180 km dlouhý Velký přechod Jury (Grande Traversée du Jura / GTJ). Lyžařské středisko Les Rousses mělo dokonce v roce 2022 hostit Mistrovství světa v běžeckém lyžování, kdyby ovšem nebylo zrušeno kvůli covidu. Od roku 1979 se zde také každoročně koná největší francouzský závod v běžeckém lyžování, 68 km dlouhý Transjurassienne, kterého se účastní téměř 4000 běžkařů z celého světa. A v jejich stopách se vydáme i my…

Program

1.–2. den

Večerní odjezd z Prahy, ranní příjezd do vesničky Le Gardot na francouzsko-švýcarské hranici, na běžkách po hranici kopírující GTJ do Verrières-de-Joux (27 km); možnost prodloužení kolem hory Le Grand Toureau (+13 km), či naopak zkrácení s výsadkem ve švýcarské La Brévine (22 km); vpodvečer přesun kolem monumentálního hradu Chateau de Joux do hotelu v Pontarlier.

3. den

Autobusem do výrobny sýrů Comté, Morbier, Tomme a Raclette v Grande-Rivière, degustace s možností nákupu; přesun do střediska Lamoura a odsud na běžkách po GTJ přes slavné lyžařské středisko Les Rousses, které mělo v roce 2022 hostit Mistrovství světa v běžeckém lyžování, do Bois d’Amont (22 km); úsek kopíruje první ze tří etap největšího francouzského závodu v běžeckém lyžování Transjurassienne, na niž navážeme v dalších dnech; mnoho variant prodloužení.

4. den

Autobusem do Bois d’Amont a odsud výstup kolem jezera Bellefontaine do Chapelle-des-Bois, opět po GTJ a druhé etapě Transjurassienne (20 km); i zde je možné trasu libovolně prodloužit.

5. den

Autobusem do Švýcarska na odpočinkový valentýnský den, kousek před hranicí v Les Hopitaux-Vieux možnost vysadit případné zájemce o běžkování – na výběr z řady okruhů kolem Mont de l’Herba (15–55 km); dopolední prohlídka Ženevy, odpolední prohlídka romantického hradu Chillon na opačném konci Ženevského jezera.

6. den

Autobusem do Chapelle-des-Bois, odsud po GTJ a třetí, závěrečné etapě Transjurassienne přes lyžařské středisko Le Pré-Poncet do Mouthe (22 km); možnost prodloužení po GTJ do Métabief (+23 km).

7. den

Autobusem k Chalet de la Bourre, na běžkách přes sedlo Saint-Sorlin a zpět, na výběr několik tras (17-47 km); návrat do Pontarlier, někdejšího hlavního města absintu, a prohlídka poslední zdejší palírny, která přežila historický zákaz tohoto alkoholu; degustace a případný nákup absintu, anýzovky, „jedličky“, ovocných pálenek, aperitivů nebo likérů.

8.–9. den

Možnost prohlídky Pontarlier či nákupu suvenýrů, v poledne odjezd domů; cestou prohlídka malebné alsaské vesničky Riquewihr s řadou kaváren a obchůdků s vánoční tematikou a čapí metropole Colmar, přezdívané malé Benátky, s výběrem restaurací; návrat do Prahy v brzkých ranních hodinách.

Podmínky