ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Horní Provence na kole

Putování krajem levandule
dovolená na kole2 středně náročný program★ zvládnu i noclehy pod stanem nebo náročné cestování

Termíny zájezdu

TermínPočet dníObj. číslo
7. 7. – 21. 7. 202315 dní11034301

AKTUÁLNĚ PLNO

20. 7. – 3. 8. 202315 dní11034302

Na co se můžete těšit?

  • Etapově s doprovodným autobusem
  • Náhorní planina Valensole proslulá nekonečnými lány levandule
  • Hlavní město regionu Aix-en-Provence
  • Údolí řeky Calavon s Nejkrásnějšími vesnicemi Francie
  • Mont Ventoux, symbol Provence a Mekka všech cyklistů

Popis

Během našeho putování projedeme všechny hlavní oblasti historického regionu Provence. Od alpského podhůří přes hřebeny Luberonu a Vaucluse až po dominantu celého kraje – impozantní horu Mont Ventoux tyčící se nad údolím řeky Rhôny. Uvidíme staré provensálské vesnice přitisknuté na úpatích strmých kopců, levandulová pole těsně před sklizní, města pulzující čilým ruchem tradičních trhů i slovutná opatství halící svou tisíciletou historii do majestátního ticha, sluncem zalité vinice i skalnaté soutěšky tak úzké, že na jejich dno sluneční paprsky dopadají jen pár hodin za den, dravé horské potoky, majestátní jezera i vápencové vyvěračky s modrozelenou vodou ledovou jako čerstvě naservírovaná sklenice odpoledního pastisu.

Program

1.–2. den

Odjezd z Prahy v odpoledních hodinách, noční přejezd do Francie; zájezd začíná v oblasti Horní Provence u historického městečka Cotignac přilepeného k tufovým útesům se starými skalními obydlími; po nočním přesunu z Čech si rozhýbeme ztuhlé končetiny krátkým výletem k vodopádu v Sillans-la-Cascade a do opevněné vsi na kopci Fox-Amphoux (25 km).

3. den

Vápencová náhorní plošina Valensole známá především svými nekonečnými lány levandule, cestou překročíme blankytně modré vody řeky Verdon u jezera Sainte-Croix; autobusová zkratka pak povede přes malebné městečko Moustier-Sainte-Marie (83/45 km)

4.den

Projedeme se vlídnými údolími řek Argens, Cassole a Caramy, zavítáme do staletého kláštera Thoronet uprostřed dubových lesů a zdatnější jedinci si vyšlápnou do půvabné vsi Tourtour s krásnými výhledy do kraje (70/40 km).

5. den

Přesun do dalšího kempu u města La Tour-d’Aigues v oblasti Luberon, která je už považována za samé srdce Provence. Cestou uvidíme řadu typických provensálských vesniček a naskytnou se nám výhledy jak na samotný hřeben Luberonu na severu, tak na Mont St. Victoire, kterou tak rád maloval Paul Cézanne (70/40 km).

6. den

Co by to pak bylo za výlet do Provence, kdybychom nenavštívili její hlavní město Aix-en-Provence s typickými bulváry lemovanými platany, příjemnými kavárničkami a obchůdky s levandulovým mýdlem?; cesta zpět do kempu se dá prodloužit přes krásnou středověkou ves Rognes se starým větrným mlýnem (75/60/30 km).

7. den

Další den vyrazíme objevovat staré provensálské vesnice v podhůří Luberonu, z nichž dvě Lourmarin a Ansouis jsou zapsány na seznamu Nejkrásnejších vesnic Francie (50/30 km).

8. den

Do dalšího kempu vede cesta přes hřeben Luberonu s nádhernými výhledy (za dobrých podmínek jsou vidět Alpy, moře i Mt. Ventoux); pro dobrodružnější povahy se nabízí šotolinová hřebenovka vedoucí až na najvyšši vrchol masivu Moure Nègre (1125 m); po cyklostezce podél řeky Calavon dojedeme přes přijemné městečko Apt až do kempu v St.-Saturnin (60/50/30 km).

9. den

Nacházíme se v asi nejznámější části Provence, kde se odehrávají příběhy Petera Mayla (navštívíme i místo, kde žil a psal); jména vesnic jako Bonnieux, Lacoste, Ménerbes, Oppède či Roussillon nejsou pro mnoho lidí neznámá (60/40 km). 

10. den

Tento den vyrazíme na východ do kopců pohoří Vaucluse a navštívíme působivě situovanou opevněnou ves Simiane-la-Rotonde, dramatickou soutěsku Oppedette i tzv. Provensálské Colorado se zvláštně erodovanými skalními útvary hýřícími bezpočtem odstínů okru (68/38 km).

11. den

Při přejezdu do posledního kempu na úpatí Mont Ventoux navštívíme světoznámé městečko Gordes (zahrálo si v mnoha filmech) i románské opatství Sénanque s levandulovými políčky; delší trasa nás zavede i do skazenu pravěkých obydlí Les Bories či k monumentální vyvěračce ve Fontaine-de-Vaucluse(70/45/35 km).

12. den

Z kempu vyrazíme přímo do kopců masivu Vaucluse, do městečka Sault krčícího se ve stínu Mt.-Ventoux a tvořícího bránu do jedné z největších oblastí pěstování levandule ve Francii, cesta z kopce povede po malé klikaté silničce úchvatným kaňonem říčky Nesque (70/30 km).

13. den

Královská etapa zájedu nás dovede do Mekky francouzské (a dalo by se říct i světové) silniční cyklistiky, na vrchol provensálského obra - Mont Ventoux (1912 m); budete si moct vyzkoušet klasickou etapu Tour de France z městečka Bédoin, či si nechat pomoci autobusem, v obou případech vás posléze čeká fenomenální sjezd; pro hříšníky oddávající se cyklistickému obžérství je pak ještě připraveno prodloužení přes méně známou oblast v okolí působivé středověké vsi Le Barroux s hradem a klášterem.

14.–15. den

Před podvečerním odjezdem si zájemci ještě stihnout zajet do příjemného městečka Carpentras, kam s oblibou jezdili avignonští papeži na chalupu (25 km); příjezd do Prahy v ranních až dopoledních hodinách.

Podmínky

GALERIE: DOPRAVA, STRAVOVÁNÍ, CYKLOVLEK