ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Trieste

Trieste

Největší přístav Jadranu a hlavní město celého autonomního regionu Friuli − Venezia Giulia, zárověň hlavní město provincie Trieste. Není to žádná rušná metropole, ale toto město s necelým čtvrtmilionem obyvatel má neuvěřitelný genius loci − je to kosmopolitní město na hranici mezi východem a západem. Působivosti mu dodává i jeho poloha, leží totiž na okraji krasové náhorní plošiny, která spadá prudce k moři. Od roku 1382 byl Terst součástí habsburské monarchie a jejím nejdůležitějším přístavem. Po druhé světové válce se stal v podstatě protektorátem OSN. V roce 1954 po vleklých politických sporech mezi tehdejší Jugoslávií a Itálií definitivně připadl Itálii.

Doporučujeme nechat si na Terst dostatek času. Zámek Miramare, který si dal mezi lety 1856–1860 vystavět Maxmilián I. Mexický, stojí na útesu nad mořem a působí pohádkově z dálky i z blízka. Prohléděte si Starý přístav a vodní „ulici“ Canal Grande, uprostřed náměstí Piazza dell’Unità d’Italia obdivujte barokní kašnu Fontana dei Quattro Continenti, zatímco na Piazza della Borsa klasicistní palác z roku 1806 − sídlo burzy. Zajímavé památky najdete pohromadě na Colle Capitolino (Kapitolský vrch) nad centrem města: kostel Santa Maria Maggiore, San Silvestro z 11. století, ale hlavně Basilica di San Giusto; Castello (hrad) i park (Parco della Rimembranza). Seběhněte z vršku na severoseverovýchod a v ulici Cesare Battisti 18 zakončete odpoledne v Caffè San Marco − kavárně, kde se scházeli umělci a kam svá díla chodili psát nejen italští a slovinští spisovatelé, ale třeba i James Joyse.

V krasovém okolí Terstu se nachází Grotta Gigante (slovinsky Briškovska jama) − obrovská krápníková jeskyně, vytvořená erozní aktivitou řeky Timavy. Tato říčka pramení ve Slovinsku, kde se nazývá Reka. Téměř polovinu svého toku (od pramene k ústí má 89 km) teče pod zemí. Do hlubin padá u slovinské vesnice Škocjan a tam mezi její výtvory patří i známý systém jeskyní Škocjanske jame. Mohutnou vyvěračkou ústí na povrch až na pobřeží Jadranu blízko vsi Duino (SZ od Terstu) a po několika stovkách metrů se vlévá do moře. Římané znali tuto vyvěračku pod názvem Fons Timavo a využívali ji jako zdroj spolehlivě pitné vody.

Aktuálně nabízíme dovolenou v Itálii: